covid 19 nasıl bulaşır

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

2002 yılında misk kedilerinden bulaşan yine hayvan kaynaklı bir virüs olarak görüldü maalesef yine Çin’de çıktı ve dünyanın diğer ülkelerine hızla yayıldı, zatürreye akut solunum yolu enfeksiyonuna ve ölüme neden oldu. Sonradan yapılan incelemelerde ve istatistiklerde SARS yüzde tuttuğu hasta ettiği kişilerin % 10-15 ni öldürdü. Ve şu an itibariyle yapılan çalışmalar, tedaviler neticesinde artık 2019 -2010 itibariyle SARS görülmüyor ama korona virüs bitmiyor.

Yine koronavirüsün 2012 yılında bu sefer Suudi Arabistan’da ve hayvan olarak da kediler değil tek Hörgüçlü develer olarak ortaya çıkarıldı. Bir başka türünü gördük buna da Suudi Arabistan olduğu için Orta doğu olduğu için yani MERS-cov dedik yine bir korona virüs bunun ölümcüllüğü daha fazladaydı maalesef %30-35’leri buldu.

Suudi Arabistan kaynaklıydı ama yine birçok yere yayıldı. Şimdi 2019 yılına geliyoruz, 2019 yılında yine Aralık ayında Çin’de hepinizin çok iyi bildiği gibi bir Pazar yerinde canlı hayvan satışının olduğu bir yerde olduğu düşünülüyor şu an da yine hayvan kaynaklı bir enfeksiyon ortaya çıktı. Bunun da derhal yapılan çalışmalar sonucunda Sars’a yakın olduğu Mers’e yakın olduğu görüldü.

Yani bununda bir tür korona virüs olduğu görüldü hemen dünya sağlık örgütüne bildirildi. Ne Sars’a ne Mers’e benzemiyordu yakındı ama benzemiyordu, o yüzden de yeni bir koronovirüs adı verildi.

Çin’de görüldü, Çin tabii tecrübeli olduğundan hemen önlemlerini aldı. Çünkü bu kadar hızlı gelişen bir mikroorganizmanın yayılımı beklenildiği oranda değil evet yayılıyor ama güzel önlemler de alınıyor.

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*