VİGGO MORTENSEN

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Viggo Mortensen, 20 Ekim 1958 tarihinde ABD. New York’da Manhattan’da Viggo ve Grace çiftinin oğlu olarak doğmuştur. O on yaşındayken ailesi boşanmıştır. Danimarka asıllı olan Viggo Mortensen’in tam adı Viggo Peter Mortensen Jr. Olup ABD. Vatandaşıdır. Walter ve Charles adlarında iki erkek kardeşi vardır. 2 yaşından 11 yaşına kadar Güney Amerika’da yaşamıştır. ViggoArjantin’de çocukluğunu geçirirken, Arjantin futbol takımlarından San Lorenzo’nun taraftarıydı. 1980 yılında St. Lawrence University’den mezun oldu. Sinemaya başlamadan önceki yıllarda Danimarka’da yaşarken kamyon şoförlüğü yapmıştır.New York’da Warren Robertson’s Theater Workshop’da iki yıl eğitim aldı.

Viggo Mortensen, İngilizce, İspanyolca, Danimarkaca, Fransızca, İsveç ve Norveççe konuşabilmektedir. 1980 yılında Lake Placid Kış Olimpiyatları sırasındaİsveç hokey takımı için bir çevirmen olarak çalıştı. Fotoğrafçılık da yapan Viggo Mortensen, NYC Robert Mann Galerisi’nde Temmuz / Ağustos 2000 tarihlerinde bir sergi açmıştır. Ayrıca boş vakitlerinde şir yazmakta ve 3 CD’si olan bir caz müzisyenidir. Çok iyi ata binebilmektedir. Perceval Press adlı yayınevi şirketinin sahibidir.

Viggo Mortensen, 8 Temmuz 1987 tarihinde şarkıcı Exene Cervenka ile evlendi. 13 Mart 1998 tarihinde boşandı. Henry Mortensen (d.1988) adında bir oğlu vardır.

Viggo Mortensen, 2009 yılından beri sinema oyuncusu Ariadna Gil ile birlikte yaşamaktadır.

1995 yılında yönetmenliğini Tony Scott’un yaptığı “Denizde İsyan” filminde;Denzel Washington, Gene Hackman ile birlikte başrolde oynamıştır.

John Ronald Reuel Tolkien’in aynı adlı romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Peter Jackson’ın yaptığı “Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği”, “Yüzüklerin Efendisi: İki Kule” ve “Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü” film üçlemesinde Aragorn karakterini canlandırırken, Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom, Liv Tyler, Sean Bean, Sean Astin, Dominic Monaghan, Cate Blanchett gibi oyuncularla beraber rol almıştır.

2004 yılında “Hidalgo” filminde Ömer Şerif, Peter Mensah, J.K. Simmons,Malcolm McDowell ile birlikte rol aldı.

2006 yılında çekimleri İspanya’da yapılan “Alatriste” filminde oynadı. Birilkte olduğu Ariadna Gil ile bu filmde tanıştı.

2013 yılında “Ocak Ayının İki Yüzü” adlı sinema filminin bir bölümü İstanbul’da geçmekte ve başrolü Kristen Dunst ve Oscar Isaac ile oynarken İstanbul sahnelerinde Yiğit Özşener ve Okan Avcı da rol almıştır.

https://www.sabah.com.tr

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya