TÜRKİYE SU KITLIĞI YAŞAYACAK ÜLKELER ARASINDA!!

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

  TÜRKİYE SU KITLIĞI YAŞAYACAK ÜLKELER ARASINDA
Dünya Kaynakları Enstitüsü (İng. World Resources Institute, WRI), 2040 yılında iklim değişikliği münasebetiyle değişen yağış modelleri ve artan nüfusla yükselen talep nedeniyle, dünya genelindeki ülkelerin yaklaşık olarak 1/5 oranında ciddi derecelerde kuraklık ve su sıkıntısı bekleniyor.

Yapılan çalışmayla, yaşanacak kıtlığın boyutuna göre bir sıralama yapıldığında Orta Doğu en fazla zarar görmesi beklenen bölge olarak belirlendi. 33 ülkeden 14 tanesinin kıtlıktan muzdarip olması en muhtemel ülkeler olarak öne çıkarken Bahreyn, Kuveyt, Filistin, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Suudi Arabistan, Umman ve Lübnan ülkelerinin de dahil olduğu dokuz ülke ise su kıtlığına karşı en savunmasız olanlar arasında bulunuyor.

Raporda, çoğunlukla yeraltı suyu ve tuzundan arıtılmış deniz suyuyla su ihtiyacını karşılayan ve bu sebeple halihazırda dünya üzerindeki su güvenliği en düşük bölgelerden biri olan Orta Doğu bölgesinin yakın bir gelecekte su kaynaklı ciddi problemlerle karşılaşması beklenmekte deniliyor.

Amerika ve Çin de listede
Kıtlık çekmesi beklenen diğer ülkelerin arasında ABD, Çin ve Hindistan gibi ekonomik aktivitesi yoğun ülkeler de var. Bu ülkeler, günümüzde de su sıkıntısı yaşamakta. 2040 yılında bu durumun devam edeceği öngörülse de Amerika ülkesi güney batısı ve Çin ülkesi Ningxia bölgesinde su kıtlığının %40 ile %70 arasında artabileceği ifade ediliyor.

Avusturalya, Endonezya, Filipinler, Moğolistan, Namibya, Botsvana, Güney Afrika, Peru, Şili ve pek çok Kuzey Afrika ülkesi de 2040 yılında su kıtlığı yaşama ihtimali yüksek olan ülkeler arasında.

Yapılan çalışma, dünyanın küçük bölgelere ayrılarak öngörülen yağış miktarı ile yine öngörülen su talebinin karşılaştırılması yoluyla hazırlandı. Su talebi su arzının %80 oranından fazla olan ülkeler su kıtlığı bağlamında yüksek risk sınıfına dahil edildi.

Dünya Kaynakları Enstitüsü Gıda, Orman ve Su Programları direktörü Charles Iceland, çalışmada kullanılan yağış tahminlerinin küresel ısınmada herhangi bir azalma meydana gelmemesi senaryosuna göre kurulan iklim modelleri aracılığıyla yapıldığını belirtti. Iceland tarafından belirtildiğine göre, ekvatora en yakın ülkeler su sıkıntısından da en fazla etkilenecek ülkeler olacaklar.

Iceland, Kurulan iklim modelleri, ısınan havanın, Ekvator üzerinde buharlaşan suyun atmosferde yükselmesine izin vererek yerküre üzerinde daha kuzey ve güney noktalara gitmesine yol açtığı konusunda hemfikir. Bu yüzden, mevcut durumda yağış alan bölgeler su kolonlarının kuzeye ve güneye kayması sebebiyle bu yağıştan mahrum kalacak diyor.

Yağış miktarındaki değişimlerin yanı sıra, nüfus artışı ve ekonomik kalkınma hızı göz önüne alınarak gelecekte suya olacak talep hesaplandı.

Charles Iceland, Gelişen ekonomiyle birlikte kişi başına düşen su tüketimi de artacak ve bu gidişata göre dünya nüfusu 2050 yılında 9 milyar kişiye ulaşacak diyor.

İklim değişikliği ve nüfus artışı baskın etmenler olsa da su kıtlığını tetikleyen dinamikler bölgeden bölgeye değişim gösteriyor. Örneğin, WRI, Şili ülkesinin 2010 yılı ortalama değerde görünen su sorununun artan sıcaklıklar ve değişen yağış miktarı sebebiyle üst seviyelere çıkacağını öngörüyor. Halihazırda su sorunu yaşayan Botsvana ve Nambiya ise iklim değişikliği sebebiyle önemli derecede risk altında olan diğer ülkeler arasında.
Ülkeler bölgesel çözümler üretmeli
Stanford Üniversitesi Yeryüzü, Enerji ve Çevre Bilimleri Fakültesi nezdindeki Profesör Noah Diffenbaugh, İnsanın temel hakkı olan temiz suya erişim hakkı şu anki iklimle bile tam sağlanamıyor diyor ve su krizinin ülkeden ülkeye değişeceği ve her ülkenin farklı ve bölgesel çözümler üretmesi gerekeceği fikrine katılıyor.

Uzmanlar, iklim değişikliğinin su arzı üzerinde yarattığı baskının yanı sıra bir ülkenin su kaynaklarının %70 ile %90 oranları arasında kullanan tarım aktivitelerinin derinlemesine incelenmesi gerektiğini söylüyor. Bu bağlamda, kuraklığa dayanıklı tohum ekimi ve diğer bir takım verimli teknolojiler bu sıkıntıyı hafifletebilir.

Amerikan Savunma Bakanlığı raporunun da aralarında bulunduğu pek çok çalışmaya göre artan su kıtlığı, özellikle günümüzde de krize yatkın Orta Doğu ve Afrika gibi bölgelerde kaos ve savaşlarla sonuçlanabilir.

WRI tarafından yayınlanan raporda tehdit yaratan bu tip durumların karmaşıklığına dikkat çekiliyor.

Charles Iceland son olarak konuyla ilgili yaptığı yorumda, Bu çalışmada dikkatimi çeken nokta, su kıtlığından ciddi ölçüde etkilenmesi beklenen ülkelerin halihazırda jeopolitik gerilim içinde olan ülkeler olması diye belirtti.

http://www.maarifgazete.com/yer-bilimi/2040-yilinda-su-kitligi-yasayacak-ulkeler-h24302.html

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*