Tarihten Bilinmeyen ve Sıradışı 10 İdam Yöntemi (+18)

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

Özellikle ortaçağda insana verilen değer oldukça azdı. İnsanı öldürmek yetmiyordu bi de onlara kitleler önünde acı çektirmek gerekiyordu. Dünya’nın hemen hemen her yerinde uygulanmış idam cezalarından, gerdirme, diri diri toprağa gömme gibi idam şekillerini hepiniz duymuşsunuzdur. Bu galerimizde ise daha önce duymadığınız, kimin aklına nasıl geldiğini, nasıl cani bir psikolojinin bu yöntemleri ürettiğini düşüneceğiniz idam yöntemlerini inceleyeceğiz.

İşte o sıradışı idam şekillerinden 10 tanesi…

 

1- Scaphism

600-400

Scaphism uzun süreli bir idam şeklidir. Mahkum bir sandala bağlanır ve üzerine bolca bal sürülür, süt dökülür. Sandal ise böceklerin ve sürüngen hayvanların bolca bulunduğu bataklık gibi bölgelere gönderilir. Mahkum böcekler tarafından yavaş yavaş tüketilir.

2- Bambu

600-400 (1)

Çoğunlukla Doğu ve Güney Asya’da kullanılan bu idam şeklinde mahkum bambunun ucuna bağlanır. Bambu ağacı büyüdükçe mahkumun vücudunu delip geçer.

3- Bestiarii

600-400 (2)

Bestiarii genellikle Roma İmparatorluğunda kullanılan bir idam yöntemiydi. Mahkum vahşi hayvanların arasına atılır ve savaşması beklenirdi. Yalnız mahkumlar değil bazen gladyatörler de bunu para veya kendini kanıtlamak için de yapardı.

4- Gögüs Vurgunu

göğüs vurgunu

Dünya’nın çeşitli yerlerinde kullanılmış bir idam yöntemidir. Mahkumun göğsünün üzerine ağır kayalar konulur. Mahkum ölmediyse biraz daha ağırları eklenir. Bu süreç mahkum ölene kadar devam eder.

5- Yanan Boğa

yanan boğa

Genellikle Antik Yunan zamanı kullanılan bu idam yönteminde mahkum pirinçten veya metalden yapılmış bir boğanın içerisine yerleştirilirdi. Boğa’nın tek açık kalan yeri ağzı olurdu. Boğa aşağıdan yakılmaya başlanır mahkum ise yavaş yavaş metalin de verdiği iletkenlikle yanmaya başlardı. Boğanın ağzının açık bırakılması ise mahkumun çığlıklarının o boşluktan çıkarken boğa sesine benzemesi.

6- Kazığa Oturtma

kazığa oturtma

Kazığa oturtma meşhur bir idam yöntemidir. Kazığa geçirmenin daha acı veren bir yöntemidir. Mahkum genellikle yağlanmış kazığın üzerine oturtulur.

7- Ling Chi

ling chi

Bu idam yöntemi ise 1905 yılında yasaklanmıştır. Genellikle vatanhainlerine veya aile bireylerinden birini öldürenlere uygulanan bu idam cezasında mahkumun önce organları ve uzuvları kesilir yeterli acıyı tadıp kan kaybından öleceği zaman ise kalbine bir bıçak saplanırdı.

8- Yılan Çukuru

600-400 (3)

Mahkumlar zehirli yılanların bulunduğu bir çukura atılırdı ve gerisi yılanların öldürme hızına bırakılırdı.

9- Atlarla Parçalama

600-400 (4)

Mahkum 4 farklı yöne koşturulacak atlara bağlanır ve atların 4 farklı yöne koşması sağlanırdı. Bu şekilde mahkum 4 parçaya ayrılarak ölürdü.

10- Fillere Ezdirme

f

Genellikle Hindistan’da bir idam şekli olarak kullanılan bu yöntemde mahkum fillere ezdirilirdi.

 

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*