Sıla Gençoğlu

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Sıla Kimdir?

Gerçek adı Sıla Gençoğlu olan ünlü şarkıcı 17 Haziran 1980’de Denizli’de dünyaya geldi. İlkokulu Denizli’de okuyan şarkıcı, ortaokul ve lise öğrenimi için İzmir’e anneannesinin yanına yerleşti. İlk sahne çalışmalarına İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde başladı ve Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği korolarında korist ve solist olarak görev aldı. Lise iki ve üçte sınıflarda özel şan derslerine başladı. İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Sabahat Tekebaş ile şan ve ses eğitimi üzerine çalıştı.

1998 yılında yüksek öğrenim amacıyla İstanbul’a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde bir sene öğrenim gördü, daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü’ne geçiş yaptı. Bu dönemde, Afyon Caz Festivali’nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil’den oluşan caz orkestrasında solistlik yaptı. Nükhet Ruacan’la ses eğitimi üzerine çalıştı. Bu dönemlerde, albümlerinde sanatçıya önemli katkılar yapan müzisyen Efe Bahadır’la da tanıştı. Kısa bir sürenin ardından Kenan Doğulu ile tanışarak onun yedi sene vokalistliğini yaptı. Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez Sezen Aksu ile yaptıkları ve “Sıla” dizisinin şarkısı olan ortak besteleri “Sıla-Töre” sayesinde tanıştı. Sıla dizisinin hemen ardından ‘Yaban Gülü’ dizisinin jenerik müziğini yapmıştır.

Sıla, kendi adıyla aynı ismi taşıyan ilk solo albümünü, 2007 yılının sonlarında piyasaya sürdü.

Ayrıca Sıla’nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer (Yolun Açık Olsun/Vur kadehi Ustam), Kenan Doğulu (Demedi Deme/Boğaziçi), Emel Müftüoğlu (Eğlenilecek Kızlar, Evlenilecek Kızlar/Ağla) gibi değerli sanatçıların albümlerinde yer almıştır.

ŞARKILARI


Yan Benimle 
Oluruna Bırak 
İnşallah 
Engerek 
Afitap 
Yoruldum 

Sevişmeden Uyumayalım 
Zor Sevdiğimden 
Kenar Süsü 
Acısa da Öldürmez 
Boş Yere 
Yara Bende 
Vaziyetler 
Aslan Gibi 

Müstehcen 
Saki 
Yabancı 
…dan Sonra 
Gözlerine Teslimim 
Reverans 
Köşe Yastığı 
Bana Biraz Renk Ver 
Vur Kadehi 

Hediye 
Kafa 
En Doğru Zaman 
İmkansız 
Tam da Bugün 
Merhabalar 
Dön Demeyi Unuttum 
Açık Deniz 

Kaynak:

https://www.haberler.com/sila/biyografisi/

http://www.hurriyet.com.tr/

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya