SELDA BAĞCAN

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Selda Bağcan, 1948 yılında Muğla’nın Menteşe ilçesinde dünyaya geldi. Annesi öğretmen, babası veteriner hekimdir. Öğrencilik yılları Ankara’da geçti. 10 yaşında gitar çalmayı öğrendi. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite son sınıftayken amatörce müzik yapmaya başladı. Erkan Özerman sayesinde yaptığı ilk iki 45’lik plağı iyi iş yapınca profesyonel olarak müzik hayatına atıldı.

Yurt içinde ve ve yurt dışında sayısız konserler verdi. 1972’de Dış İşleri Bakanlığının görevlendirmesiyle Bulgaristan’daki ALTIN ORFE (Golden Orfeus) festivalinde Türkiye’yi temsil etti. İlk defa 1973 yılında batı Avrupa turnesini gerçekleştiren Bağcan, 17 adet 45’lik plak çıkardı. 1979-1980 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yurt dışı Demokratik kitle örgütü olan Halkçı-Devrimci Federasyonu (HDF) ile Alman Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) katkılarıyla Batı Avrupa’da çeşitli festivallere katıldı.

1981-1984 yılları arasında şarkılarından dolayı üç kez Metris Askeri Ceza ve Tutukevi’nde hapse girdi. 1986’da Peter Gabriel’in desteklediği The Womad Foundation (Word Of Music And Dance) Festivalinden davet aldığında pasaportu olmadığı için gidemedi. Fakat festival komitesi Selda Bağcan’nın bir şarkısına festival plağında yer verdi. Tüm dünya radyolarında çalınan festival plağındaki türküsünün beğenilmesiyle birçok ülkeden konser davetleri aldı.

1987 yılında Womad Vakfı’nın ısrarlarıyla pasaport alabildi. Ardından 13 Haziran’da Rotterdam Sanat Festivali (Poetry), 19 Haziran’da Womad ve Glastonbury Festivali, 20 Haziran’da Jubile Gardens (London), 25 Haziran’da Eurls Court (London), 26 Haziran’da Capital Radio Festivali konserlerini yaptı. 1988’de dört ay süren Batı Avrupa turnesinin ardından, belediyelerin kültür ve sanat hizmetlerinin davetlisi olarak kent festivallerinde sahne aldı.

Bu konserlerin en büyük özelliği biletlerinin ücretsiz ve halka açık olmasıydı. 1990 yılında Hollanda’dan Rasa Organition’un (Interkultureel Centrum) davetlisi olarak Utrech, Nijmegen, Tilburg şehirlerinde ve Yugoslavya’daki Prizren ile Priştine şehirlerinde konserler verdi. Aynı yıl dört kez İsrail’e giden Bağcan, Acco Festivalinde “Khan-el Umdan” adlı Osmanlı kalesinde ve Ehal Hatarbut konser salonunda iki ayrı konser ve iki ayrı televizyon programı yaptı. Daha sonra Danimarka’nın Argus şehrindeki esintiler isimli festivale katıldı. /www.yeniakit.com.tr

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*