SEKRETER NASIL DAVRANMALI ?

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

SEKRETER NASIL DAVRANMALI ?

Sekreterin davranışları ölçülü, kibar, zarif ve dengeli olmalı, yerinde gerektiği gibi davranmayı bilmelidir.

DURUŞ, OTURUŞ, YÜRÜYÜŞ
Sekreter her zaman dik durmalı, beden dilini iyi kullanmalıdır. Oturup kalkarken temkinli olmalı, kıyafetlerini de düşünerek davranmalıdır. Örneğin; etek giymiş bir sekreter koltukta oturuşuna dikkat etmeli derli toplu yavaş hareketlerle oturmalıdır. Yürürken adım aralıklarını ayarlamalı bir bayana yakışacak ahenkle yürümelidir.

KONUŞMA ve DİKSİYON
Sekreterin ses tonu ne çok yüksek ne de çok kısık olmamalı, emir verici ses tonundan kaçınarak sesin şiddetini ve yumuşaklığını kulağa hoş gelecek şekilde ayarlamalıdır.
Diksiyonunu geliştirmek için düzenli soluk alıp vererek pratik yapmalı, konuşurken
kendisine güven duymalı, güzel ses tonu ile etkileyici cümleler kurabilmelidir. Bu konuda başarıya ulaşmak için her türlü bilgiyi, kaynağı okumalı ve gereksiz, faydasız sohbetlerden kaçınmalıdır. Hatalarını farkedip düzeltmek için çaba sarfetmelidir.
Etkili konuşmayı; Konuşmanın fiziksel dokusu (işitilebilir, canlı), konuşmanın düşünsel dokusu (akıcı, mantıklı, açık) ve konuşmanın dilsel dokusu (uygun kelime seçimi, kelimeleri doğru yerde kullanma) olarak 3 grupta sınıflandırabiliriz.

JESTLER ve MİMİKLER
İnsanların el kol hareketleri, gözler, tebessüm etmek, kaşların hareketleri jestler ve mimikleri oluşturur. Bu hareketlerin yumuşak olması karşıdaki insanı etkiler ve rahatlatır, jest ve mimiklerin abartılı kullanılması kötü bir izlenim uyandırır, yerinde ve uygun ölçüde kullanılmalıdır.

NEZAKET VE GÖRGÜ
Görgü kuralları, insan ilişkilerinin belli bir düzende işlemesini sağlayan sistem bütünlüğüdür.
Görgü, toplumun içinde zamanla oluşan, insanların birbirlerini rahatsız etmemelerini, birbirlerine saygılı davranmalarını sağlayacak toplumsal kurallardır.
Görgü zamanla insanda bir birikim oluşturur ve bu birikim sosyal yaşantısında insana pek çok kapıyı açar. Sekreter, nazik ve görgülü olmalıdır. Hareketleri kibar, uyumlu olmalıdır, kabalık yapması veya nerde nasıl davranacağını bilememesi sekretere eksi puan kazandırır.
Telefon görüşmelerinde, toplantılarda, davetlerde, ofis içerisinde ve birebir ilişkilerinde nezaket ve görgü kurallarına uyması işlerini büyük ölçüde kolaylaştırır.

 

( http://www.ticaretmeslekliseliler.com/sekreternasildavranmali.htm)

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*