ÖZGEÇMİŞ

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Günümüzdeki yaşamın hızına uygun olarak kişinin de kendini anlatması beklendiği için olsa gerek, kişinin öz geçmişini de karşısındaki işverenin/kurumun aynı hızla değerlendirebileceği bir biçimde yazması beklentisi öz geçmişi ortaya çıkarmıştır diyebiliriz. Öz geçmiş, insanın hayatını, kabiliyetini, yeteneğini, iş yapma gücü ve tecrübelerini ortaya koyan bir belgedir. Yani insanın o güne kadar elde ettiği becerilerin özetidir.

Öz geçmiş sözcüğünü CV’nin Türkçesi kabul edenler olduğu gibi özgeçmişin CV’den farklı olduğunu düşünenler de vardır. CV, Curriculum Vitae sözcüğünün kısaltılmışıdır ve kişinin belirlenmiş bir tablodaki başlıklar altında kendini kısaca tanıtabileceği bir yazı türüdür. “Öz yaşam öyküsü“nde kişinin kendini ayrıntılı olarak tanıtması nedeniyle CV’nin karşılığının öz geçmiş olduğu belirtilir. Öz yaşam öyküsü daha uzun, daha ayrıntılı ve anıların ya da kişiye özgü başka bilgilerin de bulunabildiği bir yazı türüdür. Oysa, öz geçmişte kısalık, meslekî bilgiyi gösteren belgeler, kayıtlar, resmiyet esastır. Öz geçmiş Öz yaşam öyküsünden /otobiyografiden belirgin biçimde ayrılsa da, öz geçmiş ifadesinin CV‘nin tam karşılığı olup olmadığını zaman gösterecektir.

Kişilerin herhangi bir nedenle öz geçmiş yazması gerekliğinde içeriği konusunda kararsızlık yaşaması, bu türün bir standardının oluşmadığını göstermektedir. CV ise bir formatın adıdır aynı zamanda ve ithal edildiği için de olsa gerek daha yaygındır.

Öz geçmişler üçe ayrılır:

 1. Kronolojik Öz geçmiş:En çok kullanılan öz geçmiştir. Bunda öğrenim durumu ve önceden çalışılan iş sahaları, bugünden başlayıp geriye doğru gidilerek kronolojik bir sıra içinde verilir.
 2. Fonksiyonel Öz geçmiş:Kişinin iş hayatındaki tecrübelerinin özeti verilir. Bu kısımda kişi kendi düşüncelerinden ilgili alana getireceği faydalardan bahsederek kendi niteliklerini açıklar.
 3. Yeni mezunlar için öz geçmiş:Bu durumda olanlar yeni işe başladığı için bazı konulara cevap vermek imkânı yoktur. Bu durumda en çok üzerinde durulacak kısım, başvuru amacının düzgün şekilde ifade edilmesidir.

Özgeçmiş; becerileriniz,deneyimleriniz, eğitiminiz ve şimdiye kadar yaptıklanızla ilgili olarak yazdığınız kısa bir özettir. Hayat hikayeniz değildir. Bir sayfayı geçmemelidir; uzmanlığınız ve deneyimleriniz çok fazlaysa bir buçuk, en fazla iki sayfa olmalıdır. Özgeçmişinizi aynı zamanda kendi reklamınız gibi de düşünebilirsiniz. Her gün televizyonlarda pek çok reklam izliyoruz. Bazısını unutup gidiyoruz; bazısının skeçleri hoşumuza gidiyor; oysa bazıları bizde o ürünü deneme isteği uyandırıyor. Uzmanlar eleman seçen kişilerin okumak için ele aldıkları özgeçmişlerde en önemli izlenimi ilk 30 saniye içinde edindiklerini belirtiyorlar. Ve bu ilk izlenim olumlu olursa, o kişiyi görüşmeye çağırıyorlar.

Yazmaya başlamadan önce: Yazmaya başlamadan önce iki konuda ön çalışma yapılması yaralardır:

Kendimizi değerlendirmek: Başvurduğumuz işle ilgili olarak hangi beceri ve özelliklerin arandığını belirlemek. Oturup düşünün. İş konusundaki ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz neler? Nasıl bir ortamda nasıl kişilerle çalışmak istiyorsunuz? Ne kadar ücret talep edeceksiniz? Hangi becerilere sahipsiniz? İnsan olarak üstün yanlarınız hangileri? Bunu yaparsanız sadece özgeçmişinize neler yazacağınızı belirlemekle kalmayacak, aynı zamanda iş hayatından ne beklediğinizi de belirlemiş olacaksınız.

Genelde iş ilanlarında bir iş için ne gibi özellikler arandığı belirtilir. Başvurduğunuz iş ile ilgili her tür bilgiye sahip değilseniz, bunları edinmenin yollarını arayın. Çünkü başka türlü o işe uygun olup olmadığınıza ya da o işin size uygun olup olmadığına karar veremezsiniz.

Yazarken Dikkat Edilecek Noktalar:

 • Reklamınızı yapın. O işle ilgili beceri ve yeteneklerinizi ön plana çıkartın.
  • Etkin fiiller kullanın. Kullandı, iki katına çıkardı, planladı, kurdu, değiştirdi, bitirdi, başardı gibi. Bu tür fiillerin özelliği açıklayıcı ve etkileyici olmalardır.
  • Bütünsel bir biçim seçin. Satır aralıkları, başlıklar, öne çıkartılmak istenen bölümler; bunların tümü belirli bir biçim taşımalı ve bu biçim baştan sona uygulanmalıdır.
  • Tarih sıralamasını tersten yapın. Her bölüm altında yer alan bilgileri en son durumdan daha eski tarihteki duruma göre sıralayın.
  • Cümle yapısının düzgün olmasına, imla hatalarının bulunmamasına özen gösterin. Yazı yazma konusunda zorluklarımız olabilir; bu durumda Türkçesi düzgün bir tanıdık, akraba ya da komşudan yardım talep edebiliriz.

Özgeçmişte bulunması gereken bazı bilgiler;

Ad, Soyad, Adres,Telefon, Eğitim, İş Tecrübeleri, yabancı Dil, Hobiler, İş ve Kariyer Hedefleri

 Ve Kişisel Bilgiler

KAYNAK: https://www.cokbilgi.com/yazi/ozgecmis-cv-nedir-nasil-yazilir/

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya