Ordu

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

Ordu ili, Türkiye’nin Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, doğusunda Giresun, batısında Samsun, güneyinde Sivas ve Tokat illeri ile komşu bir şehirdir.Bu sınırlar içinde Karadeniz Bölgesi’nin 3. büyük şehri olan Ordu ilinin yüzölçümü yaklaşık 5.963 kilometre kare, merkez nüfusu ise (2008) 134.005’dir.İlçelerler birlikte toplam nüfusu ise 715.409’dur. 

Ordu

Askeri anlamda Ordu bir devletin silahlı kuvvetlerinin tümü ya da herhangi bir askeri kuvvetin en büyük birliğine verilen isimdir. Bu sayfada Ordu ilimiz anlatılmaktadır. 

Ordu</em>nun konumu
Ordunun konumu
Ordu Karadeniz bölgesinin Orta Karadeniz bölümünde, yer alan il. İl toprakları 40°18’ ve 41°08’ kuzey enlemleriyle 36°52’ ve 38°12’ doğu boylamları arasında yer alır. Batıdan Samsun, güneyden Tokat ve Sivas, doğudan Giresunilleri ve kuzeyden Karadeniz’le çevrilidir. Dünyaca ünlü fındık diyarıdır. Trafik plaka numarası 52’dir.

İsminin kökeni

Ordu şehrinde ilk yerleşme M.Ö.VIII. yüzyılında Niletli Kolonistlerce başlatılmıştır. Niletli Kolonistlerce Kotyora (Cotyora) ismi ile kurulan ilk şehrin yeri bugün bilinmemektedir. Helenistik, Roma, Bizanslıların hüküm sürdüğü Cotyora zamanla önemini ve canlılığını yitirmeye başlamıştır. Selçuklu Türkleri ( Danişmentliler, Hacı Emiroğulları gibi) Osmanlıların hakimiyeti altına geçen Ordu İli Cotyora’dan sonra 14. yüzyıl ortalarına doğru şehrin 4 km güneyinde bugünkü Eskipazar’da Bayramlı adıyla kuruldu. 

Bayramlı kasabası 18. yüzyıl başlarında eski canlılığını kaybedince batıda bucak adıyla yeni bir ilçe merkezi doğdu. Bucak adı 18691870’de ORDU adına çevrildi. Bu yeni ilçe merkezine Bolaman, Perşembe, Ulubey, Hansamana (Gölköy) ve Aybastı bucakları bağlı idi. 

Nüfus

İlin nüfusu 2007 adrese dayalı genel nüfus sayımına göre 715,409 kişidir. Bunun 358.856 i Kadın 356.553 i Erkek dir. Ordu Merkez ilçe 167.829 dir Merkez toplam ise Toplam 134.005 dir. 

Coğrafya

Ordu il merkezi 41° kuzey paraleli ve 37° ve 38° doğu meridyenleri arasında, Karadeniz Bölgesinin, Doğu Karadeniz bölümünde yer almaktadır. İlin kuzeyini Kuzey Anadolu dağlarının kıyı sıraları kaplamaktadır. Kıyılara yakın tepelerle başlayan bu dağlar içeri doğru gittike yükselir. Ordu, Giresun ve Sivas ilinin birbirlerine komşu olduğu kesimde 3.000 m yi bulur. 

İklim

Şehirde tipik Karadeniz iklimi görülmektedir. Ancak arkadan geçen dağ yükseltilerinin azalmasıyla Doğu Karadenize göre daha az yağış almaktadır. Kışın donlu günlerin sayısı bir iki günle sınırlıdır. İlçenin yükseltilerine 6 ay kar yağar. 

Tarih

1963 – 1964 yıllarında Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Prehistorya Tarihi Kürsüsü Prof.I.Kılıç KÖKTEN’in Ordu ve ilçeleri civarında yaptığı arkeolojik kazı ve tetkiklere göre Ordu İli’nde yerleşmeye ve medeniyet eserlerinin verilmesine M.Ö.15 bin yıllarında başlanmıştır.Yine en eski yerleşme sahalarından biri de Mesudiye ilçesidir. Bu ilçe de Prehistorya ve daha sonraki eski tunç devrine ait bir çok buluntular ele geçmiştir.Bölgede dolayısıyla Hitit ve Frigler’inde hakimiyeti görülmektedir. 

Ordu şehrinde ilk yerleşme M.Ö.7. yüzyılında Miletli Kolonistlerce başlatılmıştır. Miletli Kolonistlerce Kotyora ismi ile kurulan ilk şehrin yeri bugün kü Eskipazar civarında olduğu düşünülmektedir. Ordu toprakları Medler ve Perslerin yaşantısına da sahne olmuştur.M.Ö.400 yıllarında 10 binlerin Ric’atı sırasında Ordu’nun antik şehre gelişi ve meşhur Ksenefon’un nutuklarına sahne oluşu önemli bir olaydır. Helenistik, Roma, Bizanslıların hüküm sürdüğü kotyora zamanla önemini ve canlılığını yitirmeye başlamıştır. Selçuklu Türkleri (Danişmentliler, Hacı Emiroğulları gibi) Osmanlıların hakimiyeti altına geçen Ordu İli Cotyora’dan sonra 14. yüzyıl ortalarına doğru şehrin 4 km güneyinde bugünkü Eskipazar’da Bayramlı adıyla kuruldu.Bayramlı kasabası 18. yüzyıl başlarında eski canlılığını kaybedince batıda bucak adıyla yeni bir ilçe merkezi doğdu. Bucak adı 1869-1870’de (ORDU) adına çevrildi. Bu yeni ilçe merkezine Bolaman,Perşembe, Ulubey, Hansamana (Gölköy) ve Aybastı bucakları bağlı idi. 

Ordu ilçesi 1920 yılına kadar Trabzon Vilayetine bağlı bir kaza merkezi iken 17 Nisan 1920 tarih ve 69 sayılı “Ordu Müstakil Livası Teşkiline Dair Kanunla” merkezi Ordu olmak üzere Canik Sancağına bağlı olan Fatsa kazası da Ordu’ya bağlanmış ve müstakil Ordu Livası teşkil edilmiştir.1923 yılında Sancak adı Vilayet olarak değiştirilerek bugünkü mülki taksimata Ordu Vilayeti olarak yerini almış bulunmaktadır.Bugün bilindiği gibi 18 ilçesi 5 bucağı 65 belediyesi 505 köyü ve 327 mahallesi bulunmaktadır.Doğu karadeniz bölgesinin eşsiz doğa güzelliklerini sinesinde toplayan Ordu İlimizin İlçeleri; Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe,Ulubey ve Ünye’dir. 

urizm

Ordu Turizmde son zamanlarda dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır. Yayla Turizmi Sahilleri,Çeşmeleri,Camileri Kiliseleri, ve birbirinden güzel gezi yerleri ile her yaz binlerce kişiyi Orduya çekmeyi başarmıştır. Nerelere gidebilirim diyenler için; BoztepeYasonYalancı YasonYaylaPlajları, Kaleleri ve buna benzer onlarca yer bulunmaktadır.Mesela Karacaömerköyü.Gezilmeye deger yerlerden birtanesi dir. 

Müzeler

PAŞAOĞLU KONAĞI ETNOGRAFYA MÜZESİ 

Kiliseler

 • Taşbaşi kilisesi
 • Yason kilisesi
 • Düz mahalle kilisesi
 • Mesudiye merkez kilisesi


Ordulu ÜnlülerKültür

Ordu halk müziği ve geleneksel halk oyunları çevre illerle benzerlikler göstermektedir. Bağlama , kemençe, davul-zurna,davul-klarnet(yöresel tabirle gırnata) gibi çalgıların birarada kullanıldığı yörede oyunlar ilçeden ilçeye değişmekle birlikte karşılama ve horon ağırlıklıdır. 

Ordu halk oyunları : 

Arabi Oyun, Arap oyunu, Bahçelerde Pırasa, Boztepe horonu , Dik horan, Dik horon – Horon. Erkek., Düz horon – Horon. Erkek. , Eşkiya horonu , Fındıklar , Giresun Karşılaması , Gürcü horonu, Horan, Horom, Horon – Horon. Erkek , Hoş Bilezik, Hoynare, İskilip horonu, Kız horonu, Kol horonu , Kürt Ali, Laz horonu , Lazutlar , Melet horonu , Mendil oyunu, Metelik, Mısırlıoğlu horonu, Milli horon – Horon. Erkek. , Miralay, Nalcı horonu, Ordu Karşılaması, Ordunun Sokakları, Perşembe Sık Horonu, Pıtık, Pıçak oyunu – Erkek. Çift. , Tamzara, Temurağa, Rum horonu – Horon. Erkek. , Sallama, Sarıkız – Kadın, Tek. , Su Sızıyor, Sürüleme, Tulum horonu, Üçayak, Zamah, Semah, 

Ordu Türküleri

 • Ordunun Dereleri
 • Unyeden Ciktim
 • Cambasina Ciktim
 • Su Akkusun Gurgenleri
 • Aksam Oldu Yaniyor (Oy Kemençe Kemençe)
 • Boztepenin Basinda
 • Ordunun Sokaklari
 • Hekimoğlu
 • Yolun Sonu Gorunuyor
 • Halil Ibrahim
 • Durnam
 • Bahceye Gel Bahceye
 • Dalda Findik Kalmasin
 • Ekini Bice Bice
 • Duz Mahalle Icinde
 • Persembenin Duzleri
 • Oy miralay miralay
 • Boztepeye çikmali
 • Kemençemin Telleri


Linkler

http://www.ordu.bel.tr/ – Ordu Belediyesi

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*