MUZ DENİLİNCE ANAMURR…

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

MUZ NASIL YETİŞİR?

Herkes tarafından çok sevilen muz bilindiğinin aksine ağaçta yetişmez, muz büyük bir ottur. Bu tür otlar, çiçek açıp sonra toprağa düşen bitkiler olarak tanımlanırlar. Çiçek açtıktan sonra, otun toprağın üstünde kalan kısmı ölür ve gövde öldükten sonra, hemen yanındaki kökten bir diğeri büyür. Böylece bitki 1-2 yıl içinde yayılır ve genişler.

Muzun ilk vatanı Malaya’dır. Yaklaşık 10 bin yıldır üretilmektedir. Güney Doğu Asya’da yetişen muzlar etli değildir ve yarasaların döllenmesi ile yayılmaktadır. Pazardan veya marketlerden aldığınız muzlar yabani değildir. Özel bir türdür. Bu muzlar insan üretimi olmadan üreyemezler. Dünyada yetişen muzların %90 ‘nı, insan eli ile döllenmiştir. Muz genetik özelliğini 100 asırdır değiştirmeyen tek meyvedir. Bu nedenle muzlar, hastalıklara karşı son derece dayanıksızdırlar. Bir çok muz türü ilaçlara dayanıklı mantar hastalıklarına yenik düşmüştür. Eğer genetiği ile oynanmış bir muz yetiştirilirse, tüm dünya üzerinde muzun nesli tükenebilir. Bu çok ciddi bir sorundur. Muz dünyada ihracatı en karlı olan meyvedir. Muz sektöründe yılda 12 milyar dolar döner ve bu sektör sayesinde 400 milyon kişi geçimini sağlamaktadır. Muz üretimi genelde sıcak bölgelerde yapılır. 

121

12

 

 

 

 

 

 

 

 

MUZ EN ÇOK ANAMUR ALANYA ARASINDA YETİŞMEKTEDİR EN VERİMLİ YETİŞTİĞİ YERLERDEN BİRİ ANAMUR’DUR

MUZ’UN FAYDALARI:

Muz tüketmemiz için birçok sebep sayabiliriz. Bunların başlıcaları: Böbreklere iyi gelir, bağırsaklara faydalıdır, kanserle mücadelede metobolizmaya yardımcı olur, sindirime yardımcı olur,  ülserlere faydalıdır, cilt sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur… Bunun yanında içerdiği zengin vitamin ve  elementlerle birçok hastalığa karşı bünyeyi güçlendirmektedir.

Günde ortalama bir muz tüketimi, ilerde yakalanma ihtimali olan birçok ciddi hastalıktan bizi korur.33

Kan Basıncını Dengeler: Yapılan birçok araştırma muzun kan basıncını dengelediğini ortaya koymuştur. Kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynayan muz bu şekilde dolaylı olarak kalp sağlığına da yardımcı olur. Kan basıncını düzenleyen potasyum muzda yeterince vardır, içerdiği zengin postayum sayesinde ayrıca felç ve inmelere karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalar muzun felç ve inmeleri %40 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Böbrekler İçin Faydalıdır:  Potasyum açısından zengin olam muz böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olabilir. Kalsiyum tüketimini azaltarak ayrıca kırılgan kemik yapısının oluşmasına izin vermez.

Muz Enerji Verir: Mutlaka tenis maçlarını izlerken molalarda muz yiyen sporcular görmüşsünüzdür. Muz profesyonel sporcuların düzenli olarak tükettiği besinler arasındadır. İçerdiği kaloriden dolayı kan şekerini olumsuz yönde bazı iddialar var fakat birçok uzman kan şekerini olumsuz yönde etkileyecek kadar kalori içermediğini savunmaktadır. Günde tüketeceğiniz bir muz ile vücudunuzu daha güçlü enerji dolu hale getirebilirsiniz.

345

Sindirime Yardımcı Olur: Muz çoğumuzun yeterince almadığı diyet lifi kaynağıdır. Fiber yemek yemek sindirim sistemi yoluyla düzgün hareket ve eliminasyonu artırmaya yardımcı olur.  Muz aynı şekilde kabızlık sorunları için de sağlıklı bir seçimdir. Muz frukto-oligosakaritler açısndan da zengindir, bu elementler sindirime yardımcı olan bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Bunun yanında mide ekşimelerine faydalıdır.

Ülsere İyi Gelir: Düzenli muz tüketimi ülsere karşı bünyeyi korur, özellikle hidroklorid aside karşı midede kalın bir koruyucu tabaka oluşmasına yardımcı olur. Fakat , bazı uzmanların midede bazı bakteriler için zararlı olduğu için muzun ülseri tetiklediği yönünde iddilar var. Bu yüzden mide ile alakalı sorun yaşayanlar ve bu yüzden ilaç kullanmak zorunda olanlar tüketmeden önce doktorlarına danışmalarını tavsiye ediyoruz.

Kan İçin Faydalı Vitaminler İçerir: Muzun içerdiği zengin miktardaki B6 vitamini kan için çok faydalıdır. Bu vitamin kanda doğal ve sağlıklı bir şekilde hemoglobin oluşmasını sağlar.  Bunu yanı sıra, muzun içerdiği B6 vitamin kan şekeri düzeyinin korunmasını ve amino asitlerin kırılmasını sağlayarak, çok daha güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşmasına yardımcı olur.

Cilt Sağlığını Korur: Bu şaşaırtıcı meyve cilt rahatsızlıklarını giderme noktasında da faydalıdır. Muz derilerde meydana gelen sedef ve akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.  Taze soyulmuş bir muz hastalıktan etkilenen alana sürülür ve bırakılır. Bu tedavi yolunu güneş görmeyen bir yerde veya yatarken yapmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Sedef hastaları için de aynı yöntem kullanılabilir ama sedef hastalığında bazı kızarıklara neden olabilir. Bu endişenizi gidermek için önce etkilenen bütün kısma uygulamak yerine daha ufak kısımlara bir hafta bıyunca uygulayın ve aldığınız sonuçlara göre tedaviye devam edin.

8767888

Kanserle Mücadele Eder: Japon bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre tam olgunlaşmamış muzun kanser hücrelerine karşı etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bunun yanında kanda bulunan beyaz kan hücrelerinin sayısının artmasında etkili rol oynamaktadır. Bütün araştırmalar düzenli olarak muz tüketimin kansere ve benzeri hastalıklara yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Strese Karşı Etkilidir:  İçerdiği birçok değerli madde yardımıyla stresi azaltacak seretonin seviyesini düzenler. Böylece vücudu strese karşı daha dayanıklı hale getirir ve ruh halinizin düzenli olmasını sağlar. Bunun yanında muz iyi bir uyku düzenleyicidir.

Kemik Sağlığını Korur: Daha önce muzun bağırsaklarda probiyotik bakterilerin sayısını arttırdığını söylemiştik. Bu durum sindirim esnasında daha fazla kalsiyum kullanarak kemik sağlığının korunmasını sağlar.

Tansiyonu dengeler: Bünye için en önemli maddelerden bir tanesi de potasyumdur ve bu madde muzda yeterine vardır. Potasyum tansiyonun dengelenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Göz Sağlığına Faydaları: Genel anlamda A.C ve E vitaminleri içeren bütün besin maddeleri göz sağlığı için faydalıdır. Muz bu vitaminleri bol miktarda içererek gözleri yakalanması muhtemel hastalıklardan korur.

6789897

Çocukların gelişimine katkı sağlar: Birçok faydasının dışında içerdiği besinler yardımıyla çocukların sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca bal ile karıştırılıp tüketildiğinde çocuklarda ateşi ve öksürüğü azaltır.

645

MUZ’UN ZARARLARI

Muzun direk olarak zarar veren bir özelliği yoktur. Yalnız aşırı tüketilmesi durumunda bazı sorunlar çıkarabilir. Bununla birlikte yine aşırı tüketime bağlı olarak  farklı hastalıkların tedavi süreçlerine olumsuz etki yapabilir.

  • Kabızlık sorunu alanlar aşırı tüketmemelidir. Muzun aşırı tüketilmesi, kabızlık sorununu daha fazla arttırabilir.
  • Bir seferde çok fazla muz tüketmek gaz ve hazımsızlık gibi sorunlara neden olabilir.

TAVSİYELER:

Muz bütün yıl boyunca tüketilebilecek eşsiz besin kaynaklarından bir tanesidir. İçerdiği besinler, vitamin ve elementler sayesinde birçok hastalıktan koruyucu özelliği var. Özellikle cilt hastalıklarına yönelik etkileyici bir şifa kaynağıdır. Bütün bunların yanı sıra çocukların gelişimine olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Muzun ve muz kabuğunun taze tüketilmesi de bu meyveden daha çok fayda almak için önemlidir. Günde ortalama bir adet muzun tüketilmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Aksine birçok faydası vardır.

Gebelik esnasında tüketimin kabızlık gibi sorunlara yol açtığı söylenmektedir. Fakat tam tersini savunan uzmanlarda vardır. İçerdiği Lifler, C ve B6 vitaminleri ve postayumum  gebelik esnasında yaşanan gerilim, sindirim ve bulantı sorunlarına iyi geldiği söylenmektedir. Bunun yanı sıra hamilelik esnasında çok önemli olan hücre ve kas gelişimine fayda sağladığını belirten birçok uzman hamilelik esnasında aşırı tüketilmediği sürece zararının olmadığını aksine faydasının olduğunu savunmaktadırlar.

9000098

KAYNAKÇA:http://www.faydalarizararlari.com/muzun-faydalari/

 

 

 

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*