MEVLANA ŞEHRİ GÜZEL KONYA :)

Reklam Alanı

Reklam buraya

KONYA:

Tarihin en ünlülerinden Mevlana ve Nasreddin Hoca’ya ev sahipliği yapan, cami ve türbeleri, müzeleri, yeşil alanları, gölleri ve mağaraları ile Konya’nın büyüsüne siz de kapılacaksınız. Konya’da gezilecek yerler listemizde tatilinizi daha keyifli kılacak tüyolar bulunuyor.

ALAEDDİN CAMİİ

Alâeddin Cami Selçuklu başkentinde, şehrin tarihi çekirdeğini oluşturan bir höyük olan Alâeddin Tepesi üzerinde kurulmuştur.

Yapının Mevkii: Selçuklu İlçesi Hamidiye Mahallesi. Alaaddin Caddesi’nde yer almaktadır.

Yapım Tarihi-Mimari Çağı: M.1156/1221 – Selçuklu

 

Mevlana Dergâhının batısında inşaatına Sultan II. Selim’in şehzadeliği zamanında başlanmış 1558-1567 yılları arasında tamamlanmıştır. Camii Osmanlı klasik mimarisinin Konya’daki en güzel eserlerindedir. Kuzeyinde altı sütuna istinat ettirilmiş yedi kubbeli son cemaat yeri ve cümle kapısı mevcuttur. Son cemaat yerinin sağ ve solunda tek şerefeli iki minaresi vardır.

YEŞİL TÜRBE (KUBBE-İ HADRA)

Dört fil ayağı sütun üzerine bir Selçuklu şaheseridir. Kubbeyi hadranın dıştan 16 dilimli bir külahı vardır. Külahla silindir gövdenin birleştiği yerde Ayet-el Kürsi yazılıdır. Kubbe muhtelif motifler süs ve kufi ayetlerle bezenmiştir. Kubbenin altında Mevlâna ve Sultan Veled yatmaktadır. Mezar üzerinde en son II. Abülhamit ‘in hediye ettiği altın sim işli bir puşide örtülüdür. Kubbenin doğusunda Sultan – Ül- Ülema’nın kabri bulunmaktadır. Selçuklu ağaç işlemeciliğinin bir şaheseri olan sandukası yüksekçedir. Arka cephesi görülmediğinden ayakta imiş hissini verir. Bu sanduka Mevlâna için yapılmış, bilahare babasının üzerine kaldırılmıştır.

TINAZTEPE MAĞARASI

“Konya’ nın 7 Harikası içinde yer almaktadır.”

Yeri: Konya, Seydişehir İlçesinde.

Mağara Konya-Seydişehir-Manavgat yolun­da Seydişehir’den 35 km. mesafede Konya’dan 130 km. mesade bulunmak­tadır. Toplam uzunluğu 1650 m. Derinliği 65 m. olan mağara Tınaztepe’nin güneybatı yamacında yer almaktadır. Fosil ve aktif olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Fosil bölümüne bahar aylarında girilecek olursa, sayısı 5′i bulan göllerin botla geçilmesi gerekecektir. Sonbahar aylarında suların azalması sonucu aynı galeri yürünerek geçilebilir. Beşinci gölden sonra mağarada 30 m. ‘lik bir inişle Büyük Salon’a gelinmektedir. Bu salon gölle son bulmaktadır. Görülmesi gerek en önemli mağaralardan biridir.

ÇATALHÖYÜK

Çatalhöyük: Konya’ya 60 km uzaklıktadır. Çatalhöyük, dünyada ilk tarımın, vahşi hayvan saldırılarına karşı ortak savunmanın yapıldığı; ateşin ilk kullanıldığı; ilk yerleşik hayata geçildiği; yemek kültürünün ilk defa başladığı bir merkez olarak tanınır. Çumra ilçesi sınırlarında Küçükköy mevkiinde bulunan, dünyadaki en önemli arkeolojik alanlardan biri olan Çatalhüyük’ün geçmişi milattan önce 7000- 8000 yıllarına kadar uzanır. Çatalhüyük, insanlık tarihinin ilk yerleşimine, ilk ev mimarisine, ilk kutsal yapılarına ve insanlığın ilk dönemlerindeki sosyal hayata dair önemli bilgiler vermektedir.

SİLLE AK HAMAM

Selçuklu İlçesi, Sille Subaşı Mahallesi, Hükümet Caddesi’nde yer alır. Yapı moloz taş ve tuğladan yığma olarak inşa edilmiştir.Hamam olarak yapılmış olan yapı günümüzde restore edilmiş olup müze olarak kullanılmaktadır.

Yapım Tarihi-Mimari Çağı: M.1884

MEVLANA MÜZESİ

Mevlana Müzesi, Konya’da bulunan, eskiden Mevlâna’nın dergâhı olan yapı kompleksinde, 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. “Mevlana Türbesi” olarak da anılır.

(Yeşil Kubbe) denilen Mevlana’nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütun) üzerine yapılmıştır. O günden sonra yapı faaliyetler hiç bitmemiş, 19. yüzyılın sonuna kadar yapılan eklemelerle devam etmiştir. Osmanlı sultanlarının bir kısmının Mevlevi tarikatından olması Türbe’ye özel bir önem verilmesini ve iyi korunmasını sağlamıştır.

KUBADABAT SARAYI

Ünlü Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad Beyşehir’in batısında Gölyaka beldesinin kuzeyinde Kubadabat Sarayı’nı yaptırmıştır. Sarayın mimarı o dönemin av emiri, mimar Sadettin Köpek’tir. Selçuklu çini sanatının en güzel örneklerinin duvarlarını süslediği bu sarayın çinilerinde, Selçukluların ongunu çift başlı puhu, kartal kadın ve erkek tasvirleri, leylek, tavus kuşu, kartal gibi kuş figürleri resmedilmiştir. Halen burada arkeolojik kazılar devam etmekte ve bulunan çini eserler Karatay Müzesi’nde sergilenmektedir.

KONYA MERAM BAĞLARI  

Konya’nın piknik, gezinti ve dinlenme yerlerinin başında gelen Meram Bağları şehre 6km’lik mesafededir. Burası temiz ve serin havası, tertemiz suyu, yemyeşil doğası ile cennetten bir köşedir sanki.

YÖRESEL YEMEKLERİ

ETLİEKMEK:
Güzel Konyamız ile özdeşleşmiş yöresel yemeklerden en meşhuru etli ekmektir. Etliekmek denince Konya akla gelir ve etliekmek burada yenir. Bu yüzden Konya’ya uğrayan herkes bir kez olsun mutlaka yer. Bir kişinin Konyalı olup olmadığını “etliekmek” deyişinden anlayabilirsiniz. Çünkü Konyalılar genelde hızlıca ‘ i ‘ siz : “Etlekmek” derler.

BAMYA ÇORBASI

ETLİ TOPALAK

BATIRIK

PAPARA YEMEĞİ

 

 

http://haber.buroasistanlari.com/wp-admin/post-new.php

Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*