MARDİN/MİDYAT

Reklam Alanı

Reklam buraya

*******MARDİN******

Mardin, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi altıncı şehri. 2013 itibarıyla 779.738 nüfusa sahiptir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Dicle Bölümünde yer alır. Suriye ile sınır komşusudur.

Mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren güneydoğunun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. Mardin, İpek Yolu güzergâhında olup, ilde beş han ve bir kervansaray mevcuttur.Mardin ismi hakkında değişik rivayetler vardır. Kelimenin Farsça, Yunanca, Arapça veya Süryanice  olduğu söylenmektedir.

1426060795

*****MARDİN YÖRESİNİN MUTFAĞI*****

Mardin’in kendine özgü yemekleri, yörede yetişen bitkilerin yardımı ve yaşam tarzının belirleyiciliğiyle geleneksel bir boyut kazanmıştır. Mardin mutfağının zenginliği, gelmiş geçmiş uygarlıkların kültür birikimleri ve yöre halkının medeniyetteki değişim sürecinde kendilerini yenilemedeki yetenekleri ile açıklanabilmektedir.

Çeşitli dinlerin dinsel törenleri için hazırlanan yemekler, düğün, doğum ve ölüm sonrası geleneksel günler ve ayinler için özel olarak yapılan hayır yemekleri, yöre mutfağını oluşturan ögelerden bazılarıdır.

images (1)

Yöreye has baharatlar kullanılarak lezzeti arttırılan geleneksel yemekler arasında, içli köfte, ırok,  semburek, kitel raha, etli dolma, İşkembe dolması, kuzu çevirme, kaburga dolması, lebeniyye, zerde ve kahiyat sayılabilir.

indir

images (2)(İŞKEMBE DOLMASI)                     (İÇLİ KÖFTE)

*****MARDİN’İN EL SANATLARI*****

Geçmişten bu yana farklı dini inançlar ile gelenek ve göreneklerini çağdaş bir anlayış içinde sürdürmekte olan Mardin, bu çeşitliliğin bir yansıması olarak el sanatlarının da beşiği olmuştur.

Çanak çömlek, demircilik, bakırcılık, kalaycılık, kuyumculuk, gümüşçülük (telkâri), iğne oyası, Midyat el nakışı, tohum iğnesi, yorgancılık, oyacılık, boyacılık (sibbeğ), dericilik (debbağ), sabunculuk, dokumacılık, şalüşapik (özel bir kumaş dokumasıdır), kilimcilik, halıcılık (yün ve ipek), semercilik, keçecilik, tahta oymacılığı (kakmacılık), sedef işlemeciliği, halburculuk (gürgen ağacı işlemeciliği) ve taş oymacılığı gibi yöreye has el sanatları eski çağlardan beri yapılmaktadır.

indir (1)

*****MARDİN’İN TURİZMİ*****

Mardin kenti, temel yapım malzemesi olarak kolay işlenebilen sarı kalker taşının kullanıldığı, çeşitli motiflerle bezenmiş geleneksel evleriyle de ünlüdür. Bölgedeki çok sayıda ocaktan çıkarılan sarı kalker taşı, yapı üretimine egemen olmuş; kapı, pencere, asma kat gibi zorunlu kullanımların dışında ahşap işçiliğine yer verilmemiştir.

Evleri, 4 m. yüksekliğe ulaşan duvarları çevirir ve sokaktan ayırır. Bu duvarlarla sert iklime karşı korunma sağlanır. Yazlık denilen iç avlu veya bahçede, eskiden ahır olarak kullanılan, günümüzde ise depo işlevi gören mekanlar yer alır. Eyvan, yazın yaşamın geçtiği bölümdür. Mimaride önemli bir yere sahip olan eyvan ve revak gibi yarı açık kısımlar, özellikle batı güneşine karşı gölgede kalacak biçimde yapılmıştır. Mardin evlerinin en önemli özelliği taş işçiliğidir. Kapı ve pencereleri, sütuncuklar, kemerler ve değişik motiflerle süslenmiştir.

          mardin                                                         

*****MİDYAT*****

Mardin ilinin bir ilçesidir. Dinlerin İslam, Hristiyanlık, Ezidilik ve dillerin Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice buluşma noktasıdır Midyat. MÖ 9.yüzyıl Asur tabletlerinde Matiate olarak tanımlanır. “Matiate” Aramice/Süryani bir isim ve “köyüm”, “vatanım”, demektir.

İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği 1070 metredir. Mardin ilinin en geniş ve nüfus bakımından en kalabalık ilçelerinden biridir. İlçeye bağlı 43 köy ve mezraa bulunmaktadır. Midyat’da Müslüman olarak Kürtler, Türkler ve Araplar  yaşamaktadırlar.  Midyat’da bu dinlerin yanı sıra sayıları çok az olmakla beraber Ezidi dinine mensup insanlar da yaşamaktadırlar. Bu nedenle Midyat’a “Diller ve Dinler Şehri” denir.

Süryanilerin milattan önceki tarihleri, eski Mezopotamya’da yaşayan ulusların tarihidir. Süryani halkının kökleri de eski Mezopotamya’nın en eski tarihsel dönemine kadar inmektedir.

images (1)

MARDİN’DE ÇEKİLEN FİLM YERİ:

**SILA KONAĞI**

Midyat Merkezi’nde yer alan en önemli sivil mimari örneğidir. Kentsel sit alanında yer alan taşınmaz, kültür varlığı özelliği gösterdiğinden tescilli yapılar arasında yer almıştır. Eski Kaya Caddesi’nde yer alan konuta sokaktan oldukça süslemeli bir kapı ile girilmektedir. Toplam 40 odalı olan konut iki birimden oluşmaktadır. Avlu girişinde iki katlı yapı yer alır. Yapının alt katı danışma, kalorifer odası ve mutfaktan oluşur. Merdivenlerle çıkılan üst katında terasta “L” şeklinde iki oda yer alır. Konutu oluşturan ana bina dört katlıdır. Tamamen düzgünce işlenmiş kesme taşla inşa edilen binanın alt katında kayalık zemin içine oyulan oda ile ona geçiş sağlayan çapraz tonozlu ön oda yer alır.

images

     Binanın üst katına merdivenlerle çıkılır. Üst teras korkulukları oldukça zengin işlemeye sahiptir. Binanın birinci ve ikinci katlarında eyvanlar yer alır. Eyvanlara açılan odaların içlerinde pembemsi ve sarımtırak kalker taşı kullanılmıştır. Tüm odalarında banyo bulunmaktadır. Konutun en üst bölümünde baş oda denilen teras katı yer alır. Yarım daire formlu balkon çıkması olan teras katının içi, oldukça süslemelidir. Her iki konutta toplam 9 oda yer alır. Bina hem konumu ve mimari yapısıyla hem de taş işlemesinin yer aldığı zengin cephesiyle büyük önem taşımaktadır. Bölge turizmine hizmet veren bina, konaklama tesisi yanında birçok filmin ve dizinin çekildiği mekan olmuştur.

67817

*****MİDYAT’IN TURİSTİK YERLERİ*****

MİDYAT DEVLET KONUK EVİ

Eskimeyen uygarlıkların izlerini günümüze taşıyan ve meşhur Midyat taşı ile süslenmiş Midyat evlerinin her biri bir açık hava müzesi konumundadır. Midyat Devlet Konukevi ilçemizi ziyarete gelen yabancıların ziyaret ettiği tarihi bir yerdir. İlçemizde dizi çekimlerinin çoğu bu Konuk evimizde çekilmektedir.

konuk_evi1

DEYRUL UMUR ( MOR GABRİEL ) MANASTIRI

Midyat’a yaklaşık 22 km. uzaklıktadır. Yayvantepe Köyü’nün 2 km. kuzeyinde, bodur meşelerle kaplı, hafif dalgalı kalker kayalı arazide, alçak bir tepede M.S.397 yılında Mor Samuel tarafından inşa edilmiştir. Dünyanın en eski ve faal olan bu manastırda Meryem Ana, Resuller, Kırk Şehitler, Kartminli Şamuel Kiliseleri ve Sekiz Kemerli Theodora ile Mısırlılar kubbeleri bulunmaktadır.

deyrul_umur

 

EVAT PAŞA CAMİİ

1925 yılında yapılmıştır. Kalın duvarlı olup avlulu cami tipindedir. Caminin ortasında bir kubbe bulunmaktadır. Mimarisi Midyat taşından yapılmış silindir şeklindedir. İki şerefeli olup bitkisel ve geometrik şekillerle süslenmiştir.

BEYAZ SU 

İlçemize 27 km. uzaklıkta olan bu çay ilkbahar ve yaz aylarında mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Ağaçlık bir bölge olduğu için piknik yapmaya elverişlidir. Bir çok yerde de yüzülebilmektedir.

0e03799_b

 

KAYNAKLAR: 1) http://tr.wikipedia.org/wiki/Mardin

2) http://tr.wikipedia.org/wiki/Midyat

 

Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*