MANİSA

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

 

Manisa, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık on dördüncü şehri. 2016 itibarıyla 1.380.366[2] nüfusa sahiptir. Doğudan Uşak ve Kütahya, Güneyden Aydın ve Denizli, Kuzeyden Balıkesir ve Batıdan İzmir ile komşudur. 27°08’ ve 29°05’ doğu boylamları ile 38°04’ ve 39°58’ kuzey enlemleri arasında yer alır. Ege Bölgesinde yer alan ilde 17 ilçe bulunur. Manisa’nın şehir merkezi Şehzadeler ve Yunus emre ilçelerinden oluşmaktadır. Bu iki ilçenin toplam nüfusu 381.000 civarındadır. Toplam Nüfus bakımından İzmir‘den sonra Ege Bölgesinin 2. büyük ilidir. “Şehzadeler Şehri” olarak da bilinir. Şifalı Mısır Macunu, Sultaniye Üzümü ve Manisa Tarzanı ile tanınır. Antik çağda “Magnesia”, Roma İmparatorluğu döneminde tam ismiyle “Magnesia ad Sipylum” olarak anılmıştır. Dünya dillerindeki mıknatıs ve magnezyum kelimelerinin kökeni Manisa’nın ismidir.

Şehir, Spil dağının eteklerinde ve verimli topraklar üstünde kurulmuştur. Bu yüzden Manisa’da bolca tarım yapılabilmektedir. Gediz Havzasının büyük bir bölümü Manisa’nın içindedir. Denize kıyısı bulunmaz ama toprakları deniz kıyısına çok yakındır. Bu yüzden çoğu zaman güneşli bir havaya sahiptir.

070615-manisa-sehzadeler-genel-secim-sonuclar-7394365_x_o

İzmir‘e yakınlığının da sağladığı avantajlarla hızla gelişen bir merkezdir. Türkiye’nin en gelişmiş ve en büyük organize sanayi bölgelerinden birisine sahiptir. Manisa ili üzümü, kavunu, mesir macunu ile ünlüdür. Şehirde gelişmiş bir sanayi bölgesi vardır ve içinde çok sayıda üretim üssü bulunur. Vestel grubu, Indesit, Bosch, Schneider, ECA, Eczacıbaşı, Ülker,Keskinoğlu gibi birçok marka ve firma, üretim üssü olarak Manisa’ya tercih eder. Bölgenin İzmir’den sonra ikinci büyük sanayi ve ticaret merkezidir. Ayrıca Manisa Türkiye’nin en hızlı sanayileşen 3. kentidir. Kent merkezi olarak Türkiye’nin en yoğun göç alan şehirlerinden birisidir. 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile büyükşehir olmuştur. Gediz Ovasının bereketli topraklarının da etkisiyle tarımsal üretim sıralamasında ilk üç ilden biridir. Yüzyıllardan beri dokumacılık, gıda, dericilik ve tarım konusunda faaliyet gösteren Manisa’da bugün sanayi önemli bir gelir kaynağıdır.

Koruma altına alınmış bir milli parka sahip olan Sipil dağı eteklerinde bir yayla evinde konaklamak hangimize çekici gelmezdi. Sipil dağı trekking, dağcılık ve yamaç paraşütü için oldukça uygun özellikle dağcılık sporu bakımından zirveye varılıp inilebilen nadir alanlardan biridir. Manisa geçmişinden taşıdığı izler ve doğal güzellikleriyle turizm kulvarında da adından söz ettirmektedir. Şifalı sular bakımından zengin bir bölgede bulunan Manisa’daki jeotermal su kaynakları asırlardır bilinmektedir ve yerli yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Salihli’de bulunan Kurşunlu ve Sard kaplıcaları Manisa’nın sağlık turizmine önemli bir katkı sağlamaktadır. Yörenin en tanınmış ürünü ise hiç kuşkusuz üzümdür. Her tanesi ayrı bereket ayrı lezzettir. Ülkemizin en verimli topraklarından Gediz Ovası Manisa’da zengin bir bitkisel üretim çeşitliliği olmasını sağlamaktadır. Ünlü Akhisar zeytinleri, kaliteli pamuk üretimi, tütünü ve kirazıyla Manisa tarımsal üretim sıralamasında ilk üç ilden biridir. Son yıllarda artan organik tarım üretimi, baraj ve gölleriyle Manisa, eko turizm alanında da önemli potansiyele sahiptir. Manisa’nın bir diğer önemli özelliği ise semer yapımı, bakırcılık ve demircilik gibi geleneksel el sanatlarının devam ettiği bir kent olmasıdır.Financial Times tarafından dünyanın en uygun yatırım kenti seçilmiştir. Manisa 2011 yılında gerçekleştirdiği 7.116.049.087 TL ihracatla Türkiye’de Gaziantep’ten sonra en çok ihracat yapan 7. şehir özelliğini taşımaktadır.

Tarihi Yerleri; Aigai Antik Kenti, Saittai (Sidas) Antik Kenti, Sardes Antik Kenti, Sinagog, Yoğurtçu Kalesi, Ulu Cami ve Külliyesi, Hatun-iye Cami ve Külliyesi, Muradiye Cami ve Külliyesi, Yeni Camii ve Külliyesi, Paşa Cami ve Hamamı, Yıldırım Bayezid Camii, Şahuban Camii, Kurşunlu Cami, Ayn-i Ali Cami, Lala Paşa Camii, Sinagog, Derviş Ali Camii, Hüsrev Ağa Camii, Sarabat Camii, Soma Darkale Minareli Camii, Tepe Mezarlığı Ören Yeri, Julia Gordos, Hamam – Gimnazyum Kompleksi, Artemis Mabedi, Manisa Kalesi, Çeşnigir Camii, Sultan Camii ve Külliyesi, Dilşikar Hatun Camii ve Külliyesi, Şeyh Sinan Camii, St. Jean Kilisesi, Halime Hatun Camii ve Külliyesi, İbrahim Çelebi Camii, Alaybey Camii, Akhisar Ulu Camii,

b_21102015I2dNehlVvCUITpNjuGa8GAqzL                        MANISA/DHA: MANISA’DA SPIL DAGI’NA KAR KALINLIGI 20 SANTIMI BULURKEN, KAR YAGISINA HASRET KALAN MANISALI VE IZMIRLI VATANDASLAR SPIL DAGI’NA AKIN ETTI. (FOTO: ERSAN ERDOGAN/MANISA, (DHA)

 

MANİSA’NIN NELERİ MEŞHUR 

 •  Manisa Kebabı, mıs
 • Mısır macunu,
 • Simit Ekmeği,
 • Nohutlu Mantı,
 • Alaşehir Kapaması,
 • Yaprak Sarması,
 • Mantar Tatlısı,
 • Kula Güveci,
 • Odun Köftesi,
 • Ekmek Dolması,
 • Börülce Tarator,
 • Şevket-i Bostan,
 • Sinkonta,
 • Höşmerim,manisa-kebap-800x600
 • Kabaklı Pide,
 • Kula Şekerli Pidesi

KAYNAK: https://tr.wikipedia.org/wiki/Manisa

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*