MANAVGAT’IN GÜZELLİKLERİ

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

   Manavgat’ın iklimi Akdeniz iklimi’dir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.

   Sahil şeridinden itibaren, Toroslar’a kadar uzanan alan, tamamen ziraat alanıdır. Değişik bitkiler, meyveler ve ağaçlarla kaplıdır. Tarım arazilerinden sonra Toroslar’a çıkıldıkça maki ve orman alanları başlar. Toros dağları ise tamamen çalı ve maki türü bitkilerle kaplıdır. Maki türü bitkiler genelde mersin, çilek, geven ve kara dikendir. Torosların güneyinde alçak kısımlarda kızıl çam yer almaktadır. Yükseklere çıkıldıkça kızılçam’ın yerini kara çam, ladin, sedir ve ardıç almaktadır. Akarsu vadilerinde ise söğüt ve çınar yaygındır.

   İlçeye her yıl binlerce turist gelir. Turizm ilçenin en çok istihdam yaratan iş koludur. 64 kilometrelik sahil şeridi ve Manavgat Şelalesi, özel çevre koruma alanları, tatil köyleri ile ilçede turizm oldukça gelişmiştir.

   Manavgat’ın kuzeyi Toros Dağları ile çevrilidir. Sahil şeridi plajları ve eşsiz kumsallarla kaplıdır. Denizden iç bölgelere gidildikçe ekilebilen düz ovaların yanında engebeli bir arazi yapısı gözlenir. Toros Dağları arasında gizlenen Eynif Ovası ünlüdür. Toros Dağları üzerinde yörüklerin konakladığı yaylalar vardır. İlçenin Doğuda sınırını oluşturan Alara Çayı, Karpuz Çayı ve ilçe merkezinden Manavgat Nehri ile üzerindeki Manavgat Şelalesi ülkemizde olduğu kadar dünyaca da ünlüdür.

   İlçe sınırlarında Manavgat Nehri üzerinde Oymapınar Barajı ve Manavgat Barajı adında iki tane hidroelektrik santrali vardır. Nehir üzerinde ikisi yaya üçüde araç trafiğine açık 5 köprü vardır.


Manavgat Yöresinde, Kız İsteme, Nişan ve Düğün Adetleri:

Bekar gelinlik kızlar saçlarını hiç kestirmezler. Böylece diğerlerinden kolayca ayırt edilebilir. (Ilçe MerkeziUzunlar KöyüSeydiler Köyü)
Evlenmek isteyen delikanlı bu isteğini ya anasına söyler ya da erkek arkadaşlarının babalarına söyler. Onlar da oğlanın babasına söylerler. Oğlan doğrudan babasına evlenmek istediğini söyleyemez.
Evlenmek isteyen erkek delikanlı;
1- Işleri gönülsüz yapmaya başlar.
2- Akşamları eve geç gelmeye başlar.

Manavgat ve Yöresinde Halk Oyunları:

İlçemiz ve köylerinde gerek büyüklerin ve gerekse çocukların kış gecelerinde, düğün günlerinde geleneksel olarak oynadıkları birçok yöresel oyunlar vardır. Bunların en yaygınları büyüklerin oynadığı Arap Oyunu, Bağ Dikme, Yılbaşı Oyunu, çocukların oynadığı Yağmur Ebesi, Poyraz Ebesi, Meddeynek, Cinyalak, Birdirbir, Güverin Taklara, Çırakman, Turacık, Kızgın Top, Ticik (-) Cıngırak, Yitirmecik, Gütlürmecik, Liko (Gayrak), Çotur Eşşek gibi birçok oyunlar vardır. Bunlardan en yaygını Arap Oyunudur. Arap Oyunu : Bu oyun, Manavgat ilçesinin en kuzey sınırında bulunan orman köyünde oynanan bir oyundur. Bu oyun, düğünlerde, asker uğurlamalarında, milli bayramlarda oynanmaktadır.


Manavgat ve Yöresinde Doğum Adetleri :

Doğum yapan kadına yakın akrabaları ve komşuları tarafından hediyeler verilir. Yeni doğan çocuk, aybaşı halindeki kadına gösterilmez. Çünkü çocuğun başının yara bere içinde kalacağına inanılır. Çocuğun göbeği bir makas ile kesilir bu makas daha sonra her işte kullanıldığı gibi bazı yörelerde toprağa gömülür. Çocuğun göbeği kesilince çocuğa bir göbek adı konulur. Çocuk anası da misafirlere \’\’göbedek\’\’ adı verilen şeker dağıtılır, misafirlerde aralık verirler.
Yeni doğan çocuğu görmeye gidenler şu maniyi söylerler \’\’çocuğunuzun ömrü uzun olsun, düğünü güzün olsun\’\’ Çocuğun göbeği kesilince kesilen göbek parçası çocuğun büyüyünce ne olması arzulanırsa oraya gömerler. (Okuması isteniyorsa okul bahçesine gömülmesi gibi)
Çocuk 35 günlük olunca tuzlanır. Çocuk tuzlanması özen isteyen ve kültürümüzde önemli yer tutan bir olaydır. Bu çocuk tuzlanması ilçenin değişik yörelerinde temelde olmasa bile, ufak farklılıklarla uygulanır. Çocuğun tuzlanması. Yarım kilo kadar süzme bal içine ince yemek tuzu ve biraz kına konularak iyice karıştırılır. Yedi sekiz adet karanfil (baharat) havanda iyice dövülüp bal içine konularak iyice karıştırılır. Çocuk çırılçıplak temiz bir bez üzerine yatırılır, iyi evlilik yapmış başı bozulmamış orta yaşlı bir kadın hazırlanan bal karışımını çocuğun her tarafına iyice sürer. Bir süre beklenir. Sonra iyice temiz suyla yıkanır. (Taşağıl)

 MANAVGAT’TAN GÖRSELLER

828_2

untitled

75383440

Manavgat-34

49642886

side

KAYNAKÇA

  • http://www.forumalew.org/soru-lar-ve-cevap-lar/550662-manavgatin-dogal-guzelliklerini-anlatan-kisa-yazi.html
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Manavgat
  • https://www.google.com.tr/search?q=manavgat+g%C3%B6rseller&espv=2&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiYuNynodLMAhXMHpoKHaa7AN8QsAQIGQ#imgrc=_

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*