KEMER SARAY PASTANESİ

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

Güvenilirlik ve kaliteli ürünler için SARAY PASTANESİ..
Her geçen gün daha sağlıklı ,yenilenen çeşitleri ile eşsiz lezzetler sunmaktadır.

 


 

-PASTANECİLİK KÜLTÜRÜ


                 Türkiye’de pastacılık gün geçtikçe ilerliyor. Pek çok yeni pasta butikleri açılırken ekipmanlarda bu gelişime ayak uydurmak için geliştiriliyor. Türkiye’deki pastanecilik sektörünün dünyaya oranla nerede olduğunu ve hangi şartlarda daha hızlı gelişim gösterebileceğini merak ettik. Otel, kafe, catering sektörü ile pastanecilik sektörünü gıda ve ekipman yönünden karşılaştırıldığımızda birçok fark olduğunu öğrendik. Konuyla ilgili sektörün köklü firmalarının birkaçından konu hakkında fikirlerini aldık. Tahsin Öztiryaki, pastane sektörünün son yıllarda hızla gelişme gösterdiğini düşünüyor. Öztiryakiler Murahhas Üyesi Tahsin Öztiryaki, pastanecilik sektörünün özellikle son yıllarda hızla gelişme gösterdiğini düşünüyor.

9F6R8A9D8O5R8T5I4L5R

“ Pastacılık Tarihinde Büyük Dönüşüm 18. YüzYılın Başlarında Vatelin Buluşuyla Oldu.Vatel’ in bu Buluşu “Krem Şanti” idi *

2010 yılında piyasada bazı pastane zincirlerinin mağazalaşma rakamlarını kendilerine hedef olarak 50 adet gösterdiği dikkate alındığında bu sektördeki büyüme hızını basit bir şekilde gösteriyor” şeklinde konuşan Tahsin Öztiryaki, bunun yanı sıra kahve kültürünün de ülkemizde yaygınlaşmasının pastanecilik sektörünün gelişimine katkı sağlayacağına inanıyor. Sektörde rekabet arttıkça alternatif markaların çoğaldığını söyleyen Öztiryaki, bu rekabetin işletmeleri teknolojiden faydalanmaya ittiğini belirtiyor. Sektörde yenilikleri takip eden ve yeni ürünleri bünyesine hızla katan firmaların en fazla ekipman konusunda yenilikleri takip etmesi gerektiğini düşünen Tahsin Öztiryaki, özellikle pastanelerin fırınlar konusunda hassas davrandıklarını gözlemlediğini belirtiyor. Müşterinin gözü önünde pişirme ve taze sunma yoluna gitmenin buna önayak olduğunu düşünen Öztiryaki, bunun için müşterilerine pek çok alternatif sunduklarının da altını çiziyor. Müşterilerine yenilikler konusunda pek çok alternatif sunan Öztiryakiler’in geçen yılla karşılaştırıldığında sadece pastanecilik ekipmanları adına yüzde 70 artış gösterdiklerini belirten Öztiryaki, söz konusu nlu mamul olduğunda sektörde bazı eksikliklerin görüldüğünü söylüyor. Artan unlu mamul zincirlerinin ihtiyaçlarının ithalat yolu ile çözmeye başladığını söyleyen Tahsin Öztiryaki, yapılan örneklerin incelendiğinde ülkemizin ve sektörün bu konuda hiç geride kalmadığını ve mevcut üretim yöntemleri ile ilgili çok başarılı olunabileceğine inanıyor. Son yıllarda unlu mamuller konusunda ülke sektörünün çok yol aldığını bir kez daha vurgulayan Tahsin Öztiryaki, operasyon anlamında çok profesyonel çalışmalar içerisinde olan yerli firmalarımızın kendilerine çözüm ortağı olabilecek tedarikçiler aramakta olduğunu, bu konuda Öztiryakiler proje grubu ile müşterilerine doğru çözümler sunduklarını belirtiyor. Hakan Sakarya; “Sektörün desteğe ihtiyacı var” Lider Çikolata Genel Müdürü Hakan Sakarya, Türkiye’deki pastanecilik sektörünün oldukça yavaş geliştiğini düşünüyor.

         Beklentileri karşılayamayan pastanecilik sektörünün ülkemizdeki imkanlara oranla daha hızlı gelişim göstermesini bekleyen Sakarya, Avrupa’daki yenilikleri pastacılarımızın takip edemediğini söylüyor. İşletmecilerin bu konuda mutfak çalışanlarının fikirlerini göz önünde bulundurmasına ve sektörün desteğe ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Sakarya, otel, kafe, catering gibi daha profesyonel alanlara bakıldığında kurumsal işletmelerin ustalarına daha çok imkan sağladığını belirtiyor. Sağlanan bu imkanlar sayesinde şeflerin sektörü ve yenilikleri rahatça takip edebildiğini ve isim yapabildiğini söyleyen Hakan Sakarya, bunun aksine pastanelerimizdeki eğitim düzeyinin düşüklüğünün ve imkansızlıkların sektörün gelişmesine engel olduğunu belirtiyor.

Kaynakhttp://foodinlife.com.tr/dosya/26

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*