KARADENİZ’İN İNCİSİ SİNOP

Reklam Alanı

Reklam buraya

8254404237_fbf778e18a_o

Sinop, Karadeniz bölgesinin ortasında Türkiye’nin en kuzey uç noktasında doğal limanları (iç ve dış liman) nedeniyle tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kenttir.

Konumu itibariyle Karadeniz kültürünün karakteristik özelliklerini taşıyan güzel şehrimiz, uzunluğu 175 km yi bulan ince bir şerit gibi uzanan kumsalları, tatlı bir maviliği ve az tuzlu olması ile ünlenen denizi, kumu, zengin bitki örtüsü, bol su kaynakları ve derin koylarının yanı sıra, hava, deniz, kara ulaşımına uygunluğu açısından da her dönem ziyaret edilmeye elverişli bir turizm kenti olmuştur.

sinop_5

Yukarıda saydığımız özelliklere ek olarak hırçınlığıyla bilinen Karadeniz’in Sinop sahillerinde sakinleşmesi de deniz turizmi açısından çok iyi bir alternatif oluşturmuştur.

Bütün bu özelliklere Sinop halkının da dışarıdan gelen misafirlerine karşı son derece saygılı ve candan davranışı, konuksever oluşu da eklenince, Sinop birçok turistin özenle aradığı sakin bir kent adeta bir huzur şehri haline gelmiştir. Bu nedenle Sinop’a gelenler, kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmektedirler ve dinlenmek, denizden yararlanmak, rahat bir tatil geçirmek, gürültü ve stresten kurtulmak isteyenler Sinop’ a gelmektedirler.

Sinop doğal güzelliklerinin yanı sıra, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmanın verdiği avantaj ile oldukça fazla sayıda arkeolojik ve tarihi eseri de sınırları içerisinde bulundurmaktadır. Sinop ili ve ilçelerinin tümünde MÖ 3000’lere uzanan Tunç Çağına ait eserlerden, Osmanlı dönemine kadar uzanan tarihsel döneme ait çok sayıda eseri görmemiz mümkün olmaktadır.

sinop_4

Sinop deyince akla hemen deniz ve tarihi cezaevi gelse de alternatif birçok turizm çeşidine de olanak sağlayan bir yapısı vardır. Doğa, yaban hayatı, su, dağ ve park gibi yerlerde farklı aktiviteler ve macera yaşama, muhteşem doğal güzelliklerini seyretme isteğinde olan turistler için ilimiz oldukça iyi bir tercih yeridir.

Antik çağdan beri parlak ve yoğun bir ticari ve kültürel yaşantıya sahip olan Sinop, bu niteliğini Bizans, Selçuklu, Candaroğlu ve Osmanlı yönetimlerinde de sürdürmüş, ayrıca kale ve tersanesi ile bölgenin en önemli askeri üslerinden biri olmuştur. Bu durumunu Sinop Baskını ‘ndan sonra kaybetmeye başlayan kent, sur dışına güneydoğu yönde azınlık yerleşmeleri ile batıya doğru ise yönetim ve eğitim gibi kamu hizmetleri yerleşmesiyle çıkmıştır. Ulaşım şebekesi olarak Antikçağ ‘dan beri geometrik yapısını koruyan Sinop ‘un ulaşım omurgasını, Boyabat yolu ile bu yolun şehir içindeki devamı olan Sakarya, Cumhuriyet ve Fatih caddeleri oluşturur. Bu eksendeki en önemli dikey bağlantı, Valilik ve Belediye önünden geçen Gazi Caddesidir.

sinop

Şehir yerleşiminde, Yeni Mahalle yüksek gelirli memurların, Camikebir Mahallesi zengin tüccar, serbest meslek sahibi ve esnaf ailelerinin, Gelincik Mahallesi ise taşradan yeni gelmiş olanların yerleştikleri alanlardır. Batıda Gelincik, Kuzeydoğuda İncedayı ve Kefevi, doğuda Ada Mahalleri düşük gelirli grupların yerleşim yerleridir.

KAYNAKÇA:Karadeniz’in incisi SİNOP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*