İşverenin Asgari Ücret Talebi

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

Asgari ücretin 1300 liraya çıkarılması halinde istihdam maliyetinin artacağını vurgulayan işverenler, SGK primi ve vergide indirim, hatta asgari ücretin kaldırılmasını talep ediyor. İşverenlere göre aksi takdirde kayıt dışı çalışma ve işsizlik artar.

Ak Parti’nin seçim öncesi vaatleri arasında yer alan, asgari ücretin 1300 liraya çıkarılması vaadi, iş dünyasında olumlu karşılansa da işveren üzerinde oluşabilecek ‘yüklerin’ hafifletilmesi talepleri gelmeye başladı. Özellikle Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, asgari ücretin artışından kaynaklanan yüklerin bir kısmının geçici olarak devlet tarafından paylaşılabileceği, ancak genel anlamda yükün özel sektörde olacağını ifade etmesi, işveren çevresinde ‘huzursuzluk’ yarattı. Şimşek’in, “Bazı sektörler için ilave teşvikler gelebilir” yorumu üzerine ticaret ve sanayi odaları, dernekler, sektörlerin önde gelen isimleri talep ve önerilerini iletmeye başladı. Öneriler arasında SGK ve vergi indirimlerinden, asgari ücretin tamamen kaldırılarak bölgesel düzenlenmesine hatta turizm işçileri için mevsimsel belirlenmesine kadar pek çok değerlendirme yer alıyor.

‘437 lira ek maliyet’
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, asgari ücretin 1300 liraya çıkarılması çalışmalarını desteklediklerini, ancak oluşacak ilave kazanç piyasaya tekrar dönene kadar, asgari ücretteki SGK primi işveren payında 3 puanlık bir indirim yapılmasını istedi. Asgari ücretin net 1300 liraya yükseltilmesinin işverene kişi başı aylık 437 lira ilave maliyeti olacağını belirten Çağlar, “Asgari ücretteki bu artışın özel sektöre toplam 16 milyar lira yıllık ek maliyeti olacağını tahmin ediyoruz. Tabii asgari ücret artınca, şirket içinde diğer çalışanlar da ücretlerine artış isteyecek. Zincirleme artışların getireceği yük çok fazla. Asgari ücrette elbette artış yapılsın. Ancak bu paranın harcama şeklinde piyasaya dönmesi bir süre alacaktır. Bu nedenlerle hükümetimizden bir destek beklentimiz var. Borcunu düzenli ödeyen mükellef için SGK primi işveren payı şu anda yüzde 15.5 oranında. Bu oran üzerinde 3 puanlık bir indirim sağlanması büyük katkı olur” dedi.

İşçinin eline ayda 1.000 lira geçiyor.

Kaynak: Acun.com

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*