İşveren ile işsiz bu fuarda buluşuyor..

Reklam Alanı

Reklam buraya

İşverenler ile iş arayanları buluşturan Kayseri İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (KAYİF) açıldı. İş arayanlar, çok sayıda firmanın açtığı stantları gezerek iş başvuru formu doldurdu.

İşverenler ile iş arayanları buluşturan Kayseri İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (KAYİF) açıldı.

Dünya Ticaret Merkezi’ndeki fuarın açılışında konuşan Kayseri Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Ahmet Ayçiçek, kentin çalışma hayatıyla ilgili sorunların başında özel sektörün eleman bulmaktaki sıkıntısının geldiğini söyledi.

Özellikle Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaların işçi bulmakta zorlandığını vurgulayan Ayçiçek, “Bizler kurumumuza gelen iş taleplerini karşılayamıyoruz. Bir yandan da işçi bulmakta zorluk çeken firmalarımız var. Yaptığımız araştırmalar sonucu işsizlerin iş yerlerinin adresini bilmedikleri görülüyor. Bir iş yerimizin işçi isteği üzerine 9 bin kişiye davet gönderdik. Bu davete 7-8 kişi icabet etti, bunlar da işi kabul etmedi. Gelmeyenlere ulaştığımızda ise bu kişilerin iş yerlerini bilmedikleri ortaya çıktı” diye konuştu.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen KAYİF ile işverenleri ve iş arayanları bir araya getirmeyi amaçladıklarını anlatan Ayçiçek, İl Müdürlüğüne kayıtlı 65 bine yakın iş arayan olduğunu, bunların yaklaşık 33 bininin hiçbir işte çalışmayanlardan oluştuğunu kaydetti.

Ayçiçek, geçen yılki fuarı yaklaşık 25 bin kişinin ziyaret ettiğini, 2 bin 500 kişinin fuar sayesinde istihdam edildiğini belirtti.

Kayseri Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Mustafa Alan ise fuara 100 firmanın katıldığını, iş arayanların fuarı mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

Açılışın ardından iş arayanlar, çok sayıda firmanın açtığı stantları gezerek iş başvuru formu doldurdu.

2 aydır işsiz olduğunu belirten Ayşin Karabudak, birkaç firmaya iş başvurusunda bulunduğunu ifade ederek, “Uzak olduğu için gitme imkanımın olmadığı iş yerleri vardı. Bugün hepsi burada iken başvuruda bulundum. Umutluyum, inşallah bir geri dönüş olur” dedi.

30 Kasım’a kadar açık olacak fuarda, Kayseri Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı da stant açarak, kurumda çalışmak isteyenleri bilgilendirdi.

Fuara aralarında Boydak Holding’e bağlı şirketler, Şok Marketleri, Beğendik Mağazalarının da bulunduğu 100’e yakın firma katıldı

Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*