İSTANBUL’UN GÖZDELERİ

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

Dünyanın en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, “Bütün yollar İstanbul‘a çıkar” sözünü tarihe kazımış, uzunca bir dönem gerçekten de ‘dünyanın merkezi’ olmuş İstanbul’da görülecek çok fazla yer, yapılacak çok fazla şey var. İstanbul’u keşfetmek öyle bir kaç güne, birkaç haftaya ya da aya sığdırılabilecek gibi değil. Kaldırdığınız her taşın altından, vurduğunuz her kazmadan başka bir tarihin, başka bir hikayenin gün yüzüne çıktığı İstanbul için turist rehberleri, gezilecek yer listeleri boldur. Genelde birbirine benzeyen bu listeler, İstanbul’u ziyarete gelmiş turistlerin, kısa süre içerisinde görmeleri mümkün ve elzem yerleri listeler. 

Bu liste ise daha çok İstanbul’da yaşayanların ya da uzun süreli ziyaretçilerin şehri kendisi yapan detayları keşfetmesini amaçlıyor. Bizden önce buradan kimler geçti, neler bıraktılar, hangi hikayelerle buradan ayrıldılar sorusunun mütevazi bir yanıtı gibi. Ya da yanıtlarının ufak ama isabetli bir parçası. Birbirine taban tabana zıt uygarlıkların kale bellediği ve daima yücelttiği bu şehir bugün hayatta kalma savaşı veriyor olsa da hala ayakta. Onu tanımak, onunla yaşayanların İstanbul’a bir borcu aslında. İstanbul demek; bazen mimozaların seyri bazen ise tarihi kalıntıların keşfi. Gelin onu beraberce keşfedelim…

1.Hisarları gezin. Rumeli Hisarı’nı gezerken Nedim Gürsel’in Boğazkesen’ini okuyun. Çandarlı Halil Kulesi’ni ziyaret edin.

hisar  ,

2.Sultanahmet’te bir gün geçirin.

670sultanahmetcamii

3. Mutlaka bir kez mehtap seyrine çıkın. Bu yüzyıllardır süren kadim bir gelenektir. Temmuz-Ağustos-Eylül’ün 13-14. gününü kaçırmayın.

Cc333jsWAAA0Lvp

Hiç çocuğu olmayan ve her daim mehtap seyrine çıkan Sultan 1. Mahmut “İki şeye doyamadım, bir evlada, iki mehtaba” der…

Mehtap bizim mimari geleneğimize bile yansımış, cihannüma ya da mehtabiye denilen kuleler, köşklere eklenmiştir.

Yazın Şehir Hatları cumartesi akşamları Moda’dan Anadolu Kavağı’na kadar mehtap seferleri yapıyor.

4. Galata Kulesi’ne çıkın. Yüzlerce yıldır gözcülerin gözetlediği tarihi limana ve Tarihi Yarımada’ya bir de siz bakın.

galata-kulesi-fiyatlar

5. Mutlaka Piyer Loti’ye çıkın. Çıkarken teleferik, inerken yaya olarak inmek iyi bir fikir olabilir.

p1

6. Haziran ayında korularda ıhlamurlar çiçek acar. Acı acı ıhlamur kokusu sehre yayılır. Koruları bol bol gezin.

Emirgan Korusu (67)

7. Kapalıçarşı’da kaybolun. Cevahir Bedesteni’ni, Zincirli Han’ı, İç Cebeci Han’ı gezin. İç Cebeci Han’ın avlusunda çay için.

 fft99_mf1043391
8.Viyana’da dökme demirden imal edilip İstanbul’da montajı yapılan türünün tek örneği Stefan Sveti Kilisesi’ni görün.
indir
9.Kanlıca’da yoğurt yiyin ama önce Mihrabat Korusu’na çıkın. Boğazın en güzel yeridir. Hafta içi sabahları tavsiye olunur.
mihrabat_korusu
10. Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka görün. Özellikle Bizans seksiyonu şehir tarihini öğrenmek isteyenleri bekliyor.
Arkeoloji-Müzesi
11 Fener Rum Patrikhanesi’ne gidin. Her zaman açık olan kilise kısmında Hz.İsa’nın kırbaçlandığı söylenen sütunu görün.
patrikhane4
12.İki tepeyi birbirine bağlayan Valens Kemerleri etrafında bir yürüyüş yapın. Hemen dibindeki Kadınlar Pazarı’nı gezin.
1018910-bozdogan-valens-kemeri
13. Büyükada Rum Yetimhanesi de görülmesi gereken yerlerden. Dünyada bir örneği daha yok. indir (1)
50 yıldır boş olan binanın en büyük özelliği ise Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük ahşap binası olması. İçeri giremezsiniz ancak etrafından görmek bile güzel.
14.En güzel günbatımı Salacak’tan izlenir. Günü buradan batırın. Kız Kulesi de bonus olur.
indir (2)
15.Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde İstanbul Erkek Lisesi’nin önünden bir bakın, bir devre yok olmuştur.
01_big
Renkleri o yüzden sarı-siyah kaldı. 100 yıllık bir yastır bu zafer. Ülkenin aydın kuşağı yok oldu gitti. Bu koridorlarda hala o gencecik fidanların sesi yankılanır. Duymasını bilene…
16.Gülhane Parkı’nda yürüyüş yapın. Burası eskiden hayvanat bahçesi ve konser alanıydı. Park içindeki Tanzimat Müzesi görülesidir.
gülhane-parki-6
Parkın içindeki Bizans devrine ait Aziz Pavlus Yetimhanesi kalıntıları ilginizi çekecektir. Parkın sonunda Gotlar sütunu kesin tarihlendirilemese bile en eski sütunlardan biri sayılır. Sütunun üzerinde FORTUNAE REDUCI OB DEVICTUS GOTHOS (Gotların yenilgisi sebebi ile geri dönen Fortuna’ya) yazar. Büyük Constantin’e atfedilmiştir.
17.Dünyanın başlangıç noktası Greenwich değil, Sultanahmet’ti. Dünyanın başlangıç noktasını Sultanahmet’te görün.
Milyon-Tasi-onune-konulmus-bu-diregin-uzerindeki-bir-cok-kent-adinin-yazili-oldugu-tabelalar-sokulmu

Sıfırıncı kilometre (million) anıtı yeryüzünün merkezi sayılırdı. Mesafeler buna göre ölçülürdü. Bütün yollar Roma’ya çıkar sözü, Constantinopolis Roma İmparatorluğu’nun başkenti olduktan sonra bütün yollar Constantnopolis’e çıkar diye değişti. 

Roma’da Collosium’un hemen yanında yer alan Millionarium Aerium sütunu dünyanın sıfırıncı kilometresi olarak kabul edilir ve mesafeler buradan hesaplanırdı. Başkentİstanbul‘a taşınınca Hipodromun yanı başındaki Million Anıtı dünyanın merkezi kabul edldi. Doğuya ve batıya giden tüm mesafeler buradan nirengi alınarak ölçüldü. Anıt şehrin kurucusu Büyük Constantin tarafından inşa edildi. Bu anıtttan geriye Ayasofya’nın tam karşısında yer alan bir mermer sütun kalmıştır.

18.Yapabilirseniz mutlaka dilenci vapuruyla bir boğaz gezisi yapıp sahil boyunca uzanmış yalıları görün.

l_8930

19.Çamlıca tepesinden İstanbul’u seyretmek.

72207822

20.Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Saray’ını ziyaret edin.

03

KAYNAKÇA: http://onedio.com/haber/istanbul-da-olmeden-once-yapilmasi-gereken-99-sey-711080

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal