İstanbul – Silivri

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Silivri Adı

Silivri adı ile ilgili antik ve güncel kaynaklarda birbirlerinden farklı bilgiler bulunmaktadır.Şehrin adı antik kaynaklar ve yazıtlarda bazen İyon lehçesiyle “Selübria, Selümbria, Selübrie” bazen de Dor lehçesiyle “Sahumbria” şeklinde yazılmaktadır. Güncel kaynaklarda daha çok “Selymbria” veya “Selybria” şekline de rastlanmaktadır. Bu ad Srabon’un şehrin mitolojik kurucusunun adı olarak bildirdiği “Selüs” (Silus, Silur, Silis) ismi ile Trak dilinde şehir anlamına gelen “bria” sözcüğünün birleşiminden ortaya çıkan “Selüs’ün Şehri ” nden gelmektedir. Bununla beraber M.Ö. 7. yüzyılda Yunanlı Komutan Silir tarafından “Silivria” adı ile kurulduğu iddia edilmektedir. Silivri’nin paraları üzerinde ise “Salü (m) brianoa” şeklinde görülmektedir.

Bizans İmpratoru;

Arkadius (377-408) Eudoxia ile evlenmesinden sonra eşini onurlandırmak amacıyla Silivri kalesini yaptırmış ve kentin ismini “Eudoxiapolis” olarak değiştirmiştir. Ancak Eudoxia halk tarafından pek fazla sevilmediği için ölümünden sonra kullanılmamış ve unutulmuştur

1-Trakya’ya giriş

Ulaşımın kısıtlı olduğu Silivri‘ye gitmek için metrobüs sonrası otobüs ya da uzun bir yolculuğa dayanabilecekler için mavi otobüsleriyle her yerde durulan bir yolculuk sizi bekliyor. Silivri, Trakya’nın başlangıç noktalarından biri olduğunu hemen şivesiyle belli ediyor. Bir Edirne olmasa da Silivri‘de kırmızı yanaklı güler yüzlü “Nereye gidiyin bee” diyen insanlarla tanışıyorsunuz.

2-Yazlıkları ve yazlıkçıları

şehirnotları_silivri

Yeşilçam filmlerinde kullanılan kötü adamların 2 katlı dublekslerinden bolca bulunan Silivri‘de, yazın nüfus 3’e katlanıyor. Ankara’dan bile yazlık için buraya gelenleri görebilirsiniz. Yazlık kültürünü almış biri olarak burası İstanbul’a yakınlığı yüzünden vazgeçilmezlerden. Daimi yazlıkçılar dışında haftasonu denize girmek isteyenler için plaj listemizi daha sonraya bırakıyorum. Küçük bir tüyo vermem gerekirse Semizkum ve Gümüşyaka denize girilebilecek en iyi yerler arasında…

3-Sığ kumlar ve İstanbul’un ideal denizi

 

şehirnotları_silivri

Silivri‘nin denizi İstanbul’un en girilebilir olanları arasında. Sarı kumlarla dolu sahilleri dışında, deniz sahanlığının büyük bir kısmı sığ olduğundan 500 metre gidip “burası boyu geçmiyor” diyebilirsiniz, şaşırmayın. Deniz tabanı ise sarı kumla kaplı olduğundan sevilesi bir denize sahip Silivri

4-Köftecileri

Silivri büyükbaş hayvancılıkta tanınan merkezlerden biri. Et konusunda ise Trakya’nın önemli yerlerinden. Köftesi ile meşhur Silivri‘de yemek için tavsiyem size Silivri içinde Çardak ile sahil kısmında yer alan Köfteci Osman. Silivri‘nin yoğurdu hakkında söylenen güzel sözler ise tamamen doğru. Bu iki köftecide de muhakkak masanıza yoğurt isteyin. Güveç içinde gelen yoğurdu köfte ile yemek ise ayrı bir zevk.

5-Yoğurt ve Yoğurt Festivali

şehirnotları_silivri

Silivri süt ve süt ürünlerinin bolca tüketildiği bir ilçe. Silivri yoğurdu ise bana göre Kanlıca’nınkinden iyi bir lezzete sahip. Silivri yoğurdu birçok markayla piyasada olmasına rağmen yine de yerinde yenmesi tavsiyem. Ayran veya peynir ürünleri için iddialı yorum yapmasam da yoğurdunu kesin deneyebilirsiniz. Yoğurdun çevresine kurulmuş bir hayat olunca festivali de bir hayli renkli geçiyor. Yoğurt heykelinin bulunduğu sahil bölümünde her yıl festival düzenleniyor. Temmuz ayının sonundan Ağustos’un ilk günlerine kadar süren festival 5 gün boyunca çeşitli sanatçılar tarafından desteklenerek ücretsiz konserler ve etkinlikler eşliğinde yapılıyor.

6-Mimar Sinan Köprüsü

şehirnotları_silivri

Mimar Sinan Köprüsü Silivri Çayı (Fener Deresi – Sülüklü Dere) üzerinde bulunan bu köprü eski İstanbul-Edirne yolunun önemli bir geçit noktasında bulunuyor. “Koca Sinan, Yaşadığı Çağ ve Eserleri” adlı kaynakta 1568 yılında yapımına başlandığı belirtiliyor. Bununla beraber Mimar Sinan’ın yapmış olduğu yapıların listesini veren Tuhfet’ül Mimarin’de Mimar Sinan eserleri arasında ismi geçiyor. Mimar Dalgıç Ahmet tarafından 1605’de onarılan ve daha sonraki dönemlerde de çeşitli onarımlar geçiren köprünün en son onarımı Karayolları tarafından 1982-1985 yılları arasında yapılmış. Uzunca bir dönem taşıt trafiğine açık olan köprü 2006’da araç trafiğine kapatılarak daha da yıpranması önlenmiş.

7-Selymbria Kalesi yani Silivri Kalesi

şehirnotları_silivri

Bizans dönemi şehirlerinden Silivri’nin ilk surlarının kimin tarafından yapıldığı bilinmiyor. Prokopius VI. yy.da İmparator Justinyen’in büyük bir depremde yıkılan Anastasius’un Silivri Kalesi’ni onarttığını daha sonra V.Constantinus (741-775 ) ve 1509 depremi sonrası Sultan 2.Bayezid’ın surları onarttığı biliniyor. Bu tarihten sonra surlar önemsiz hale gelmiş ve yenilenmemiş. Kale deyince çok büyük bir beklenti içine girmemenizi ama yine de tarihle alakalıysanız ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

8-Tarih delilerine liste

Tarih delileri için Selçuklu, Bizans ve Osmanlı döneminden ait 24 mekanı görebilirsiniz.

1.Boğluca Köprüsü

2. Piri Mehmet Paşa Külliyesi

3. Hacı Pervane Türbesi

4. Yoğurthane Binaları

5. Kurfallı Değirmen Binası

6. Kurfallı İstasyon Binası

7. Alipaşa Cami

8. Değirmenköy Eski Cami

9. Fatih Cami

10. Akören Cedit Ali Paşa Cami

11. Kurfallı Cami

12. Çantuğa Rum Kilisesi

13. Germiyan Rum Kilisesi

14. Alexios Apokaukos Kilisesi

15. Saint Demetrios Kilisesi

16. Meryem Ana Kilisesi

17. Fener Kilisesi

18. Eksarhia Bulgar Ortodoks Kilisesi

19. Theotokos Kilisesi

20. Recep Kaptan Çeşmesi

21. Alibey Çeşmesi

22. Gezitepe Havuzlu Çeşme

23. İncirli Çeşme

24. Selimpaşa İkizli Çeşme

 

9-Silivri Gece Hayatı

şehirnotları_silivri

Silivri’de gece hayatı pek hareketli olmasa da yazın özellikle sahil kısmındaki balıkçılar ve limanın ucundaki mekanların canlı müzikleriyle gece hayatına can veriliyor. Amiral ve Klassis Otel gece hayatının en bilinen noktalarından.

10-At çiftlikleri

şehirnotları_silivri

Silivri uçsuz bucaksız tarlaların ve arazilerin olduğu bir yer. Alternatif önerilerimizden biri de at, mangal ve kahvaltı… At çiftliklerinde önce ata binip ardından organik ürünler içinde kendin pişir kendin ye keyfi yapabileceğiniz mekanlar mevcut. Daha çok Ortaköy mevkiinde bulunan bu rotaları şiddetle tavsiye ediyorum.

11-Ayçiçek tarlaları

şehirnotları_silivri

Uçsuz bucaksız sarı ve turuncu tarlaları İstanbul’da görebileceğiniz yegane yerlerden biri Silivri. Güneşe dönen ayçiçekleri bol ilçe Silivri‘de bir tarlada durup ayçiçeği kopartıp yiyebilirsiniz.

13-Bir utanç merkezi Silivri zindanları

şehirnotları_silivri

Türkiye’nin yeni Ulucanlar’ı Silivri Cezaevi… Sözde davalar Balyoz ve Ergenekon’dan suçlanan ne kadar masum insan varsaSilivri‘den bir kez geçti… Sadece bu davalar da değil solculuk yaptığı veya siyasi suçlar işlediğine inanılan birçok kişiSilivri zindanlarında yargılandı. İlerde bir utanç müzesine dönüştürülmesi gerektiğine inandığım Silivri Cezaevi, Silivri‘nin tarihine bir kara leke olarak yazıldı bile…

Kaynak

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*