ISPARTA-MERKEZ!

Reklam Alanı

Reklam buraya

        

  TARİHÇESİ


Isparta’nın yerleşim tarihi, yazılı tarih öncesi bir dönem olan Üst Paleolitik Dönem ile başlamaktadır. M.Ö.2000’lerde ise Pisidya Bölgesi, Luvi ve Argova topluluklarının yerleşme alanıydı. Hititler siyasi bir güç olarak ortaya çıktıktan sonra yörede yüzyıllar süren çatışmalara karşılık Argova Ülkesinde kesin bir egemenlik kuramamışlardır. Yörede sırasıyla, frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslılar egemenlik kurmuşlardır. Isparta ve çevresi III. Kılıçarslan tarafından 1204 yılında Selçuklular, 1300 yılında Hamitoğullarına, 1390 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

    Osmanlı topraklarına katılan Isparta Merkezi yönetime, merkezi Kütahya olan Anadolu Eyaletinin bir sancağı olarak katıldı. Isparta ‘nın Hamitili Sancağının merkezi olarak önem kazanması Kanuni Sultan Süleyman devrinden itibaren başlamıştır. Sancağın ve şehrin asayişi 16.Yüzyılın sonlarından itibaren bozulmaya başlamış, 18.yüzyılın başlarında görülen “Celali İsyanları” ve bu ayaklanmaları izleyen “Büyük Kaçgunlar Devri’nde zarar görmüştür.
    Isparta Sevr Antlaşmasıyla İtilaf Devletleri tarafından bölüşülen Anadolu’da işgale uğramamış bölgelerimizden birisidir. Antalya, Burdur ve Konya üçgenini işgal eden İtalyanlar Isparta’ya girememiş, Yunan kuvvetlerini de Ispartalılardan oluşan Demiralay durdurmuştur. Cumhuriyet ilanı ile birlikte Vilayet olmuştur.


KONUMU


Isparta İli, Akdeniz Bölgesinin batı bölümünün iç kesiminde yer alır. “Göller Bölgesi’nin merkezi konumundadır. İl, 30° 20 dk. Ve 31° 33 dk. doğu boylamları ile, 37° 18 dk. Ve 38° 30 dk. Kuzey enlemleri arasındadır. Yüzölçümü 8933 km² dir.

    Isparta, doğuda Konya, kuzeyde Afyon, batıda Burdur, güney de ise Antalya İlleri ile komşudur.

 

    DOĞAL DURUM


    Isparta İli arazisi, III. Jeolojik zamanda teşekkül etmiş, beyaz tebeşir ve kalkerden meydana gelmiştir. İlin yüksek ve engebeli olan topraklarının, kuzeydoğuda ve doğuda Sultan Dağları, Beyşehir Gölü ve Dedegül Dağlarının güney uzantıları, güneyde Antalya Havzasının yüksek kesimleri, batıda ve güneybatıda Karakuş Dağları, Söğüt Dağları, Burdur Gölü, Ağlasun ve Bucak yaylaları ile doğal sınırları oluşmuştur. Isparta’nın yeryüzü şekillerinin % 68,4’ü dağlar, % 16,8’i ovalar ve % 14,8’i platolardan oluşmaktadır. İlin yüzölçümünün % 7,5’i göllerle kaplıdır.

    Merkez ilçenin rakımı 1050 m.dir. Sütçüler ilçesinin Çandır, Şeyhler, Melikler ve Yeşilyurt köylerinin rakımı 300 m. civarında olup buralarda Akdeniz ikliminde yetişebilen pamuk ve yerfıstığı gibi endüstri bitkileri yetiştirilmektedir.
    Isparta İlinde topraklar, genellikle kalkerli ana yapı üzerinde gelişmiştir. Meyil % 40’a kadar değişmektedir. Üst toprak 8-40 cm. arasında derinliğe sahip olup, genellikle killi-tınlı, kalkerli granüler ve dağılabilir durumdadır. Alt toprak üst toprakla aynı olmasına rağmen, daha kaba bünyeli ve killidir. Toprak seviyesi, bazı yerlerde taban suyu ile sınırlanmıştır.

 DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜ


Isparta’da bitki örtüsü, iklim değişikliklerine göre farklılıklar gösterir. Aksu vadisi boyunca Davraz Dağı eteklerine kadar Akdeniz sahillerinin tipik bitkilerinden olan zeytin, mersin, nar ve incir ağaçlarına rastlanır. Davraz dağının güney eteklerinde sedir ağaçları doğal bitki örtüsüne katılır.

    Isparta’da 1500 m. Yüksekliğe ulaşıncaya kadar, Akdeniz iklimine has maki türü ağaçlıklarla birlikte, meşenin egemen olduğu yapraklı ormanlar bulunur. Deniz seviyesinden yüksekliğin 2500 m.ye ulaştığı yerlere kadar kızılçam, karaçam, sedir ve ardıç gibi ibreli ağaçlardan oluşan iğne yapraklı ormanlar vardır. Özellikle Sütçüler yöresinde bu ormanlar koru niteliği gösterir.


AKARSU VE GÖLLER


İlin önemli akarsuları, Antalya Havzasında yer alan Aksu Deresi ve Köprü Suyu’ dur. Volkanik ve tektonik hareketlerle oluşan çukurların zaman içerisinde suyla dolmasıyla göller oluşmuştur. Bu yolla oluşan su birikintilerinin çok sayıda olmasından dolayı bölgeye “Göller Bölgesi” adı verilmiştir. Isparta’da bulunan en büyük ve en önemli göl Eğirdir Gölüdür. Diğer gölleri Kovada ve Gölcük krater gölüdür.

 

 

            TARİHİ YERLERİ

Ispartanın Tarihi ve Turistik Yerleri                      

 EĞİRDİR KALESİ

Ispartanın Tarihi ve Turistik Yerleri

 Cirimbolu Köprüsü ve Su Kemeri

   Ispartanın Tarihi ve Turistik Yerleri                                 

  Barla Osmanlı Köprüsü II

  Ispartanın Tarihi ve Turistik Yerleri                     

 Gelendost Hanı (Kudret Hanı)

   Ispartanın Tarihi ve Turistik Yerleri                           

  Eğirdir Dündar Bey Medresesi (Taş Medrese)

            Eğirdir Kalesi, Uluborlu Kalesi, Sığırlık Kalesi, Zengibar Kalesi, Ördekçi Kalesi, Anabura Kalesi, Zindan (Roma) Köprüsü, Gelendost Afşar Köprüsü, Sütçüler Çandır Köprüsü, Barla Roma Köprüsü, Barla Osmanlı Köprüsü, Seleukeia Sidera (Bayat) Su Yolu, Cirimbolu Köprüsü ve Su Kemeri, Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi, Aya Stefanos (Yeşilada) Kilisesi, Aya Georgios Kilisesi, Kutlubey (Ulu) Camii, Hızırbey Camii, Hacı Abdi Camii (İplik Pazarı Camii), Abdi Paşa Camii (Kavaklı Camii-Peygamber Camii), Feyzullah Paşa Camisi, Eğirdir Hızırbey Cami, Eğirdir Hanı, Gelendost Hanı (Kudret Hanı), Bedesten (Firdevs Bey Bedesteni), Bey Hamamı

MEŞHURLARI

 

 • Isparta Gülü
 • Kovada Gölü Milli Parkı
 • El Dokuması Isparta Halıları
 • Eğirdir ve Gölcük Gölleri
 • Isparta Elması
 • Yazılı Kanyon Milli Parkı
 • Pınargözü Mağarası
 • Davraz Dağı Kayak Merkezi
 • Tutmaş, Oğmaş, Toyga, Arapaşı, Sülüklü Çorba
 • Yoğurtlu Et
 • Çömlek Kebabı
 • Tirit
 • Banak
 • Kabine
 • Kapama\Bütünet
 • Yumurta Mıhlaması
 • Keşkek
 • Gül Lokumu

 

KAYNAK:

http://neyimeshur.org/ispartanin-neyi-meshur/

http://www.delinetciler.org/akdeniz-bolgesi/113023-ispartanin-tarihi-ve-turistik-yerleri.html

http://www.angelfire.com/sk/isparta/Cografi.html

Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*