İŞ ORTAMINDA BEDEN DİLİ

Reklam Alanı

Reklam buraya

İş ortamında bulunacağımız uzun yılları düşünerek ortama uygun davranmayı da öğrenmemizin kaçınılmaz olduğu açıktır. Tabii ki, işyerinde evimizdeki kadar rahat olamayız. Bu satırlarda vereceğimiz öneriler, sizin iş ortamında rahat etmenize mutlaka katkı sağlayacaktır.

Öncelikle mekansal sınırlara dikkat etmekle başlayın. Karşınızdaki çalışma arkadaşınıza dokunmanız gerekmediği sürece sakın dokunmayın. Çünkü karşınızdaki insan bunu taciz olarak algılayabilir. Bakışlarınız rahatsız edecek kadar uzun olmasın. Karşınızdaki insanla konuşurken yüzünüzle, mimiğinizle tepki verin. Bazen söylediklerini tekrar edin. Duruş pozisyonlarını sakın pas geçmeyin.

Kendinizi gösterebileceğiniz anları iyi değerlendirin; ruhen ve bedenen, dengeli bir tarz sergileyin. Şirketinizde sizi ön plana çıkaracak etkinlikler yapın. Çok çalışkan bir personel olmak bazen bunun için yeterli olmuyor. İş yerinde gönüllü çalışmalara öncülük edin, sportif etkinlik düzenleyin, gezi, tiyatro gibi faaliyetler tasarlamanız, size artı puan kazandırır. Gülmeyi ve güldürmeyi sakın unutmayın. Pozitif olmak size, çevrenizdekilere ve işinize çok şey katacaktır.

İşyerinde, bazen çok sorunlu müşterilerle karşı karşıya gelmeniz kaçınılmazdır. Karşınızdaki insanın davranışı, aslında kendi sorunlarından kaynaklanmaktadır; ama hedef olarak sizi seçmiştir. Bu tür zamanlarda asla ağız dalaşına girmeyin, paniklemeyin ve onu anladığınızı hatta ona yardım etmek istediğini iletip ama imkansız kılan nedenleri sıralayın. Bazen “İnanın siz de benim yerimde olsaydınız bana hak verirdiniz.” diyerek kendi safınıza çekmeniz işe yarayabilir.(KAYNAK:Yenibirhedef.com)

 

İş görüşmesinde beden dili ile ilgili video için tıklayınız.

 

 

 

Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*