Güzel Memleketim …

Reklam Alanı

Reklam buraya


Burdur ili, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir ilidir. Burdur’un    plaka  kodu 15, il sınırlarındaki toplam nüfus 256.803’tür.Merkez nüfusu :  78.400’dür.

     Tarih
 Klasik Grek Çağı’nda Psidya olarak isimlendirilen bu bölgeye Türk’lerin gelişi  1071 Malazgirt Muharebesi’ne dayanır. Bugünkü Burdur toprakları Anadolu  Selçuklu Devleti idaresinden sonra Hamitoğulları Beyliği eline geçmiş. 1391  yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştir. 1852’de yapilan yoresel idare reformu ile Burdur Sancağı olmuş ve Cumhuriyetle birlikte il merkezi olmuştur. Şu anda Burdur ili, merkez ilçeyle birlikte 11 ilçeden oluşmaktadır.

Coğrafya

Burdur-Gölü  Burdur ili 36-53 ve 37-50 kuzey enlemleri ile 29-24 ve 30-53 doğu    boylamları arasında yer alır. Burdur, Göller Yöresi veya Göller Bölgesi  adı verilen bölgede yer almaktadır.

    İlin doğal yapısı oldukça engebelidir. İl arazisinin  
     %60.6’si dağlık,
     %2.7’si yayla,
     %19’u ova ve
     %17.6’si engebelidir.

  Burdur ili tümü ile 950 metre uzerindedir ve genel yüksekliği (ortalama)  1000 metredir. Burdur’a güneyden Batı Torosların uzantıları üzerindeki Boncuk Dağları, Elmalı Dağı ve Katrancık Dağı, doğudan yine Batı Torosların uzantısı olan Kuyucak ve Dedegöl Daği, kuzeyden Burdur Gölü ve Karakus Dağı sırası, batıdan ise Acıgöl ve Eseler Dağları gibi doğal sınırlarla çevrilmiştir. En yüksek yeri ise 2598 metrelik Koçaş Dağıdır.

Burdur ili topraklar genelde killi ve kireçlidir.

Burdur güneyde Antalya, batıda Denizli, güneybatıda Muğla, kuzeyde Afyon ve kuzeydoğuda Isparta illeri ile sınırlıdır.

Burdur Akdeniz Bölgesinde karasal ic tarafinda yer aldığından karasal iklim hüküm sürmekte olup, kış mevsimi sert ve genellikle kar yağışlı, yaz mevsimi ise kurak ve sıcak geçmektedir.

Burdur’da bol sayıda göl ve orta boy akarsu bulunmaktadır.

Türkiye’nin önemli göllerinden olan Burdur Gölü her türlü su sporları için elverişlidir. İlin diger önemli gölleri ise Salda, Yarışlı, Karataş ve Gölhisar Gölüdür. Birçok sulama göletlerinin yani sıra, Karacaören, Yapraklı, Onaç 1 ve Onaç 2 ve Karamanlı Barajları vardır.

İlçeler

Yüzölçümü 7238 kilometrekare olan Burdur ilinin 2010 TUIK verilerine göre merkez ilçe ile beraber 11 ilçe, 19 belde ve 182 köyü vardır. Bu ilçeler alfabetik olarak Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova şeklinde sıralanmaktadır.

 

                                                            
    Altınyayla
    Burdur merkez
    Bucak
    Çavdır
    Çeltikçi
    Gölhisar
    Karamanlı
    Kemer
    Tefenni
    Yesilova
Ağlasun

Nüfus durumu

2008 yılında yapılan, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine dayanarak hazırlanmış olan Nüfus Sayımı sonuçlarına göre ilin nüfusu 256.803’dir. Şehirli nüfusun toplam nüfus içerisindeki payı % 59’dur. Burdur ilinin nüfus yoğunluğu 36’dır. 2007 yılında yapılan Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre Burdur ilinin 2007-2008 döneminde yıllık nüfus artış oranı-%02 olarak belirlenmiştir.

 

KAYNAK : Memleketim Burdur..

 

Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*