GÖKTAŞI YADA KUYRUKLU YILDIZ DÜŞMESİ

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

                              En fazla rağbet edilen senaryo budur. Dünyanın oluşumundan 50 milyon yıl sonra, henüz kor halinde iken Mars büyüklüğünde bir gezegen dünyaya kuzey yarıküreden çarptı ve çıkan kordan Ay oluştu. Bu keşif bize  Sümer miti Marduk çarpışmasını hatırlattı. Acaba eskiler bunu nasıl biliyordu?

             Günümüzden 75 milyon yıl önce 12 km çapında astreoid dünyaya çarptı ve yaşayan canlıların % 75′ i yok oldu, dinazorlarda dahil. Yukatan yarımadasına çarpan cisim yeryüzüne yarım saniyede düştü ve atmosfer, yer ve denizler aynı anda 275 dereceye kadar ısındı. Canlı hayat öldü. Aylar sonra bile kül ve duman atmosferden ayrılmadı, nükleer kış, onda bire kadar düşen oksijen azlığı ve güneşsizlik bitkileri yok etti, fareden büyük herşey yok oldu. Onlarda yeraltına kaçmakla kurtuldu. Dünya oluşumundan bu yana 45 defa yok oluş aşamasına gelmiş. Yakın tarihte ise, 50 metre çapında bir asteroid yerden 6-7 km yüksekte patladı ve meşhur Tunguska olayı meydana geldi. 1993 yılında keşif edilen ve bir yıl sonra Jüpiter’ e parçalar halinde çarpan Shoemaker-Levy kuyruklu yıldızı dünyaya çarpsa idi, yeryüzünde yaşamın sonunu getirirdi. 2029 yılında 350 metre çapında ve saate 45.000 km hızla Apophis isimli astreoid dünyamıza uydulardan bile daha yakınlaşacak.  

Bundan kurtulursak, NASA’ ya göre, 560 metre çapında 1999 RQ36 isimli asteorid 2182 yılında dünyamıza 1/500 ihtimalle çarpacak. 2005 yılında deneme için uzayda seyir halindeki Temple1 kuyrukluyıldızına saatte 37000 km hızla, 371 kiloluk mermi atan uydu gönderildi. Yörüngesini değiştirmesinde pek etkili olamadı. Dünyamızı etkileyecek cisim için 100 gigatonluk bomba yapılması gerekliliği hesaplandı. Yapmak büyük bir sorun, ama asıl sorun bombayı patlatmadan atmosferden dışarıya, uzaya çıkarmak.

              Bilim insanlarına  göre; çapı 10 km den fazla olan bir göktaşı dünyanın sonunu getirebilir. Göktaşı saatte 50.000 km hızla (mermi çıkış hızından 18 kat daha hızlı) dünyaya çarpacak ve küresel felaket tetiklenecek. Çarpmanın etkisi ile kalkan toz, atmosferi kaplayacak ve buz devrine gireceğiz ve güneş ışınları engellenecek ve tüm bitkiler ölecek, çıkan yangından tüm dünya yanacak, oksijen azalacak. Yaşam son bulacak. 500 metrelik bir göktaşı çarpma ihtimali 10.000 yılda bir, 1 km lik olanı 100.000-300.000 yılda bir, 10 km lik bir göktaşının düşme ihtimali 50-100 milyon yılda birdir. 75 milyon yıldan bu yana böyle bir çarpışmanın olmadığını belirtmek isteriz.

            Bir yoldan karşıdan karşıya geçerken size araba çarpması ihtimali 1/10000 den daha azdır. Her geçtiğinizde ise bu ihtimal doğrusal değil asimetrik olarak çoğalır, çünkü ihtimal hesapları belirli bir sabite dayanarak yapılır, her ihtimalin aynı özellik ve fizik kurallarına dayandığı varsayımı vardır, ama size gelen her araba aynı olmadığı için aslında sabitte yoktur. O yüzden sabite dayalı ışıklı kavşaklardan geçeriz, böylece sabiti bilmek isteriz, ihtimali en aza indiririz, ama sıfır yapamayız.

                                      Küresel savaş

         Dünya savaşı kesin olarak atom bombaları ile yapılacak. Einstein’ in dediği gibi dünyayı taş devrine döndürecek. Atom bombası nasıl 2. Dünya Savaşının sonunu getirdi ise, 3. Dünya savaşı, dünyanın sonunu getirecektir. Kuzey Kore  Güney Kore arasındaki savaş ihtimali bugünlerde çok yüksektir. Unutmayalım Kuzey Kore nükleer bir güçtür. Varlığı nükleer güç olmasına dayandırmış diğer ülkelerde birer kıyamet tetikleyicisi adayıdır.

                           Süper yanardağ patlaması

          İzlanda’ da bugünlerde yaşadığımız yanardağ patlamaları nasıl günlerce dünyayı etkilemiş ise, bu olaydan binlerce kez daha büyük olacak süper yanardağ patlaması tüm dünyanın sonunu getirebilir. Tüm dünyayı kül bulutları sarar ve atmosferi kaplar, güneşi engeller, dünya soğur ve sonu gelir. 73.500 yıl önce Endonezya’ da meydana gelen Toba yanardağında bir patlama sonucu 2800 km3 lük püskürme gerçekleşmiş, sıcaklık dünyada ortalama 5 derece düşmüş, insan nesli 2.000-20.000 nüfus aralığına kadar inmiş ve yok oluş noktasına gelmişti. Volkanik kış 6-10 yıl sürmüştü. 1815 yılında Endonezya’da Sumbawa adasında Tambora yanardağı patlamış ve dünyada ortama sıcaklık 0,7 C. düşmüştür. Bunun dışında süper patlama olmadan mağma yeryüzüne çıkar ve akması durdurulmaz ise yinede aynı sonuçlar oluşabilir. Bu türden akıntıların yüzyılca sürdüğü jeolojik araştırmalar ile ispatlanmıştır.

                         Güneş patlamaları

         Güneş patlamaları, güneşin yüzeyinde bir alanın daha soğuk olmasından meydana gelen “güneş lekelerinden” kaynaklanmaktadır. Peryodik olarak 11 yılda bir çoğalmaktadır. Patlama sonucu dünyaya saniyede 1000-2000 km hızla yaklaşan radyasyon plazması büyük miktarda dünyanın magnetosferi tarafından engellenmektedir. Dünyaya ulaşan radyasyon, insanlarda kanser, iklim değişikliği, (17. ve 18. yy.larda küçük bir buzul devri oluşturdu), elektrik hatlarında aşırı yüklenme, dünyanın aslında manyetik bir yapıda olduğu hatırlanır ise endükte  elektrik yüklü plazmatik doğal bir saldırı dünyanın kutuplarının değişimine kadar sonuç doğurabilir. 2 Şubat 2000 tarihinde güneş patlamasından fırlayan çok yüksek sıcaklıktaki iyonize gazlar dünyaya gelseydi, uydu ve haberleşme sistemlerini çökertecek, jeomanyetik fırtınalara ve iklim değişikliklerine neden olacaktı. Güneşin hızla soğuduğunu daha önce bu sitede grafikler ile açıklamıştık. Bu ise fazla kara leke demektir. Bilinenin yüzlerce katı bir patlama dünyanın sonu demektir. Ama 2012 filmindeki gibi mağmayı ısıtacağına dair bir olgu yoktur. (mağmaya kadar ulaşan; kütlesiz ve ışık hızından daha yüksek maddelerdir. Bu nedenle her gün olduğu gibi mağmayı delip geçer ve hiçbir etkisi yoktur. Bu türden maddeler yerin yüzlerce metre altında ağır su içindeki dedektörler ile bilimsel olarak ölçümlenebilir. Işık hızından daha yüksek oluşu bilim kıstaslarını aşmaktadır).

 

 

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*