Gerçek Dostlar Kromozom Saymaz

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

 

s-af352f66785980325d95d60c168608b09d8c822d

Down sendromu, trizomi 21; genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumu ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan genetik bir farklılıktır.
Down sendromu vücutta yapısal ve fonksiyonel değişiklikler ile karakterize edilir. Vücuttaki küçük ve büyük farklılıkların kombinasyonu yapısal olarak sergilenir.

Down sendromu sık sık zihinsel kavramadaki bozukluklar ve fiziksel gelişimin tipik yüz görünümü gibi farklı olmasıyla ilişkilendirilir. Çoğunlukla hafif veya orta seviyeli öğrenme güçlüğü gibi sorunlar taşır.
Down sendromu gebelik sırasında ya da doğumda tanımlanabilen bir rahatsızlıktır. Down sendromuna her 800 ile 1000 doğumda 1 oranında rastlanır; istatistikler anne yaşının artışıyla bu oranın yükseldiğini göstermiştir, diğer etkenlerin payı küçüktür.
Çocukluğun erken dönemlerinde sağlanacak olan aile ve tıp desteği ile erken müdahale sayesinde Down sendromlu insanlar destekle toplumla bütünleşik bir hayat kurabilirler ve asla unutulmamalı ki, down sendromu hastalık değil, genetik farklılıktır.

 

-17-img-640-360-728x728

 

  • Down sendromu en sık görülen genetik bozukluklardandır. Her 691 canlıdan biri down sendromlu olarak doğar.
  • Down sendromlu herkes, farklı derecelerde öğrenme güçlüğüne sahiptir. Bazı fiziksel özellikler down sendromlular arasında yaygındır ve onlar bazı tıbbi problemlere yatkın olabilirler.
  • Doğan her 800 bebekten birinde down sendromu görülür. Her yıl Türkiye’de 1500 down sendromlu bebek doğar.
  • Down sendromu, bütün yaşlardaki, ırklardaki, dinlerdeki ve ekonomik şartlardaki insanları etkiler.
  • “Down sendromlu çocuklar sadece yaşlı ebeveynlerde tarafından dünyaya getirilir.” algısı yanlıştır.

 

ilk-down-sendromlu-kaplan-534990-728x728

Down sendromu sadece insanlarda görülmez. Bilindiği kadarıyla şimdiye kadar bir kaplana ve bir kediye Down sendromu teşhisi konuldu.

Sıradan olmak ile muhteşem olmak arasındaki fark sadece küçük fazladan bir kromozom. Gerçek dostluklar kromozom saymaz. 

SEVGİ KROMOZOM SAYMAZ;

508590-3-4-f5410

Down Sendromu Türleri

Down sendromu vakalarının %’5’lik kalanı ise mozayikizm ve translokasyon ismi verilen durumlar sonucu oluşur. Mozaik Down sendromu vücuttaki bazı hücrelerin normal, bazılarının ise Trizomi 21’e sahip olması sonucu oluşur. Robertsonian translokasyon ise 21. kromozomun hücre bölünmesi sırasında kopması ve genellikle 14. olmak üzere başka bir kromozoma yapışması sonucu görülür. 21. kromozomun bu ekstra parçası Down sendromu özelliklerini gösterir. Translokasyona sahip bir kişi fiziksel olarak olsa da çocuklarında ekstra bir 21. kromozom görülme riski yüksektir.

down

Repost-@otdergisi-with-@repostapp.
・・・
21-Mart-Dunya-Down-Sendromu-Farkindalik-Gunu-Down-S

FARKLILAR, FARKINDA MISIN?

KAYNAKÇA

http://www.gazete5.com/foto-galeri/down-sendromu-ile-ilgili-afisler/29657-1

http://trend.mynet.com/21-mart-dunya-down-sendromu-farkindalik-gunu-ve-down-sendromu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-1038968

https://www.google.com.tr/search?q=down+sendromu&espv=2&biw=1366&bih=667&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwi6vOfJkorNAhWFShQKHfwXDiUQ_AUIBigB#imgrc=iBcHIz2KJMiXdM%3A

https://tr.wikipedia.org/wiki/Down_sendromu

 

 

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*