GAZİANTEP

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

antep resmm

Yemek, tarih, kültür, medeniyet, yemek, yemek ve yemek… Gaziantep’i anlatmak için bu kelimeler yetmez tabii ki…
Antep yemekleriyle meşhur olsa da Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kahramanlık ile Gazi ünvanını almış, bilinen en eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

images (1)

Gaziantep, eski ve halk arasındaki adıyla Antep,Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık sekizinci şehri. 2016 itibarıyla 1.931.836 nüfusa sahiptir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sanayi ve gelişmişlik bakımından birincidir. Ayrıca Gaziantep, Türkiye’nin hâla yaşanılan en eski kenti olup dünyanın da hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir. Bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar. Bunun sebepleri arasında Gaziantep’in Anadolu ile Orta Doğu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakınlığı sayılabilir. Gaziantep’in simgeleri arasında Gaziantep Kalesi sayılabilir.

Gaziantep’te çok sayıda pınar bulunmasına karşın hiç doğal göl bulunmamaktadır. Bu yüzden şehrin birçok yerine yapay göller ve barajlar inşa edilmiştir. İlin en önemli akarsuyu Fırat Nehri ve kollarıdır. Gaziantep ilinde çok az doğal orman bulunmaktadır. İldeki toprakların sadece %14’ü ormanlık alanlarla kaplıdır. Bu ormanlarda özellikle meşe ve kızılçam ağaçları hâkimdir. Meşe ormanlarının hepsi bozuk olup koruma altındadırlar. Kızılçam ormanlarının çoğunluğu yapay ormandır. Gbanner2aziantep ilinin batı ve kuzey çevreleri ormanlık, bozkır ve meralarla çevrilidir. İlin topraklarının yüzde 60’ı tarıma elverişlidir. Bu kısım, tarlalar, zeytin, antep fıstığı, meyve ve sebze bahçeleri ile bağlarla kaplıdır.

 

İldeki başlıca dağlar, ilin batısndaki Nur Dağları ile Sof Dağları’dır. Nur ve Sof Dağları arasındaki bölge levha hareketleri sonucu oluşmuş bir çöküntüdür. İldeki en yüksek dağ ise 1496 metre yüksekliği ile Büyük Sof Dağı’dır. İldeki başlıca ovalar ise İslahiye, Barak ve Tilbaşar ovalarıdır. Gaziantep ilinde Nurdağı ve İslahiye 1. derece, Yavuzeli ve Araban 2. derece, Oğuzeli, Nizip ve Karkamış ise 3. derece deprem bölgesidir.

 

23394214176_k9

 

Gaziantep’in bilinen en eski adı Romalılar tarafından verilen Antiochia ad Taurum’dur. “Antiochia ad Taurum”, Latince “Toroslar’ın karşısındakiAntakya” anlamına gelir. Daha sonra şehri ele geçiren Araplar şehreAyıntap demiştir. Ayıntap adının kökenine ilişkin rivayetlerden birkaçı;
• Ayıntap ismi, Hitit dilinde “han toprağı” anlamına gelen “Hantap”tan türemiştir. Bu ad söylene söylene Ayıntap olmuştur.
• Ayıntap, Farsça pınarı bol anlamına gelir.
• Ayın, Arapça göz, tap ise pınar anlamına gelir. Yani Ayıntap Arapçapınarın gözü anlamına gelir.
• Ayıntap, adını eskiden bu yörede yaşamış bir kral olan Ayni’den almıştır.
• Ayıntap adı parlayan şehir anlamına gelir. (Hangi dilde?)
• Ayıntap adı aynı zamanda “Güzel Çeşme” anlamınada gelir. (Hangi dilde?)
Ancak bu rivayetlerden hiçbirinin doğruluğu kesin değildir. Ayıntap adı zaman içinde Antep, Entep ve Antap gibi değişik haller alır. Bu adlardan en yaygını Antep’tir. 1921’de (Antep Savunması’ndan sonra) çıkarılan bir yasa ile Antep’e Gazi unvanı verilir
İlçelerinin nüfusları
• Nizip = 136.365
• İslahiye = 65.869
• Nurdağı = 37.719
• Araban = 31.835
• Yavuzeli = 21.333
• Karkamış = 10.438
• Şahinbey = 845.528
• Şehitkâmil = 710.853

EL SANATLARI
Gaziantep’te çok çeşitli el sanatları mevcuttur. Geçmişte Gaziantep’teki en yaygın el sanatları dericilik, bakırcılık, yemenicilik, kilimcilik, el işlemeciliği ve kuyumculuktur. Bunlardan el işlemeciliği, bakırcılık ve kilimcilik önemini hala korumaktadır. Özellikle Gaziantep’in kendine özgü motifleri olan kilimleri ve bakır ürünleri çok meşhurdur. Gaziantep’e özgü kilim çeşitleri Baklava çeşitleri, Habbap ayağı, Kuş Kanadı, Zincir Göbek , Dirsek Göbek, Pençe Göbek, Çarkı felek , Parmak Göbek ve Atom Göbek’tir. Ayrıca hanımların hemen her evde yaptığı Antep işi, dantel ve örgü gibi başka el sanatları da mevcuttur.

satmaya-kiyamadigi-antika-esyalari-muzede-sergiliyor-h1454759651-8cd82c

GAZİANTEP MUTFAĞI
Gaziantep’in çok zengin bir mutfağı vardır, toplamda 512 çeşit yeGurme-Turlarimeğe sahiptir. Yemek çeşidi olarak da en çok yemek çeşidi ile Türkiye’de birinci sırayı alır. Bu mutfak seneler boyunca çeşitli geleneklerin harmanlanmasıyla zenginleşmiştir. Antep mutfağı özellikle kebap ve et yemekleri ile meşhurdur. Alaca çorba, altı ezmeli kebap, arap köftesi, baklava, beyti, börk aşı, çağla aşı, cağırtlak kebap, doğrama, ekşili taraklı kebap, erik tavası, firik pilavı, kavurma , kuşbaşı kebap, küşneme, lahmacun, patlıcan kebabı, sarımsak kebabı, simit kebabı, şiveydiz, yuvarlama ve yeni dünya kebabı Gaziantep mutfağına özgün yemek ve tatlıları çok azdır.

 

TARİHİ YERLER ve MÜZELER
Kentin tam merkezinde tarihi Gaziantep Kalesi yer alır. Kalenin güneyinde tarihi Naib Hamamı bulunmaktadır. Kalenin kuzeyinde ise çok sayıda tarihi han bulunmaktadır. Hanların kuzeyinde bakır işlemeleriyle ünlü tarihi Bakırcılar Çarşısı yer alır. İlde Boyacı Camii, Kurtuluş Camii ve Şirvan Camii gibi çok sayıda tarihi cami yer alır. Bey Mahallesi’nde ise tarihi Antep evleri yMutfak Müzesi, Gazianteper alır. İldeki görülecek bir diğer yer ise Aziz Bedros Kilisesi’dir. Bu cümleden önce adı geçen bütün yerler ödüllü ”Kültür Yolu Projesi” adı altında restore edilmiştir.
Gaziantep, ilinde çok sayıda müze vardır. Yapılmakta olan müzelerle beraber Gaziantep tam bir müzeler kenti olacaktır. Aşağıda Gaziantep’teki müzelerin bir listesi yer almaktadır.
-Gaziantep Arkeoloji Müzesi
-Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi
-Şahinbey Savaş Müzesi
-Medusa Cam Müzesi
-Hasan Süzer Etnografya Müzesi
– Zeugma Mozaik Müzesi
PARKLAR ve BAHÇELERimages
Gaziantep birçok park ve mesire yerine ev sahipliği yapar. 100. Yıl Parkı, Türkiye’nin en büyük parkıdır ve şehri baştan aşağı dolaşır. Ayrıca Celal Doğan Parkı, Masal Parkı ve Hayri Tütüncüler bunlardan birkaçıdır. Ayrıca kentte Harikalar Diyarı gibi eğlence yerlerinin sayısı hiç de az değildir. Ayrıca Gaziantep’te Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi bulunur. Bu hayvanat bahçesi Orta Doğu ve Balkanlar’ın en büyük, Dünya’nın ise 6. en büyük hayvanat bahçesidir. Gaziantep’te gezilecek diğer yerlere hala inşaat halinde olan planetaryum ve botanik bahçesi örnek verilebilir.

 

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*