FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Fenerbahçe Spor Kulübü, 1907 yılında Nurizade Ziya Bey, Ayetullah Bey ve Necip Bey tarafından İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kurulan spor kulübü. Renkleri sarı laciverttir.

  • Profesyonel futbol takımı, iç saha maçlarını 2007 yılında yenilenmesi tamamlanan Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nda oynamaktadır. Kulüpteki diğer branşlar basketbol, voleybol, atletizm, boks, kürek, yelken, yüzme, masa tenisidir.

TARİHÇE :

Takvim yaprakları 1907 yılını göstermekteyken II. Abdülhamit devrinin son günleri yaşanmaktaydı. Saltanatının son zamanlarını yaşayan II. Abdülhamit’in rejimi her alanda etkisini yitirmeye başlamıştı. Bu azalma futbola da yansımıştı. Artık Türk gençleri de futbol oynamaya başladı.

  • Fenerbahçe Müzesi’nden. Fenerbahçe’nin eski takım formalarından biri.

 

Kulüp kuruluşunda sarı-beyaz olan renklerini 1909 sonbaharında sarı-laciverte çevirmiştir. 1909-1910 sezonuyla birlikte de İstanbul Futbol Ligi’ne katılmıştır. Fenerbahçe–Galatasaray kulüpleri arasındaki ezeli rekabet, ilk defa 17 Ocak 1909 tarihinde Galatasaray Lisesi öğrencilerinin takımı ile, yeni kurulmuş bir semt takımı maçı şeklinde başlamıştır. Bu tarihten itibaren de o dönemlerdeki İstanbul futbolundaki şampiyonluklar genelde bu iki Türk takımı arasında paylaşılmıştır.

Fenerbahçe arması (1910)

Fenerbahçe Arması (1910) :

Fenerbahçe Kulübü’nün ilk amblemi olan Fenerbahçe Burnu’ndaki ışık saçan beyaz feneri, renkleri ise sarı ile beyaz olmuştur. Ancak kulüp yöneticileri, bunu tatminkar bulmadıklarından ve içinde bulundukları monarşi rejimini tehdit edici sayılacağı endişesi ile kısa zamanda iptal etti. 1910 yılında futbolcu solaçık Hikmet’in çizdiği arması herkesin beğenisini kazandı ve kabul edildi.

Kuruluş Amacı :

Kulübün amacı kuruluş tüzüğünün 2. ve 3. maddelerin şu şekilde belirtilmiştir: “Kulübün takip ettiği amaç: Memlekette bedenî ve fikrî terbiyenin yayılmasını sağlamak. Vatan gençlerini vatanın korunmasına, zorluklara ve askerî seferberliklere hazırlamaktır.

Kulüp, özellikle askerî beden eğitimlerinin yapılması, millî oyunların yaygınlaştırılması ve disiplinli bir hâlde geliştirilmesiyle uğraşacak. Kaybolan tecrübelerin kazanılmasına uygun amatör şubeler kurulması ve açılmasına çalışacaktır.

I. Dünya Savaşı :

I. Dünya Savaşı başlangıcıyla genç nüfus silah altına alındı. İngiliz takımları İstanbul’da yaptığı maçları bıraktı. 1914-1915 yılında Fenerbahçe ve Galatasaray’ın arasında çıkan anlaşmazlıktan dolayı lig, iki ayrı küme halinde oynanmıştır. İstanbul Ligi şampiyonluğunu kazanan Fenerbahçe ile İstanbul Futbol Birliği Ligi’nde birinci olan Galatasaray takımları, gerçek İstanbul şampiyonunun belirlenmesi amacıyla 11 Şubat 1916 günü İttihatspor sahasında (bugünkü Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu) karşılaştılar. Muzaffer’in golüne karşılık Said Selahaddin’in 2, Galip Kulaksızoğlu’nun da 1 golüyle ezeli rakibini 3-1 yenmeyi başaran Fenerbahçe, hem 1914-15 sezonu şampiyonluğunu hem de İngiltere’den özel olarak getirtilen ve 10 yılın sonunda en çok şampiyon olacak takıma verilecek olan tarihi şildi kazandı

I. Dünya Savaşı sonrası kulübü ziyaret eden Mustafa Kemal Paşa’nın stadyumdaki resmi :

Fenerbahçe, Çanakkale Savaşları boyunca birçok oyuncusunu kaybetmiştir. Kulüp 3 Mayıs 1918 tarihinde çok önemli bir misafiri ağırladı: Mustafa Kemal Atatürk. Atatürk kulübün Kuşdili’ndeki lokaline ziyarette bulundu. Bu tarih daha sonraları kulübün kuruluş günü olarak görülmüş ve kuruluş tarihi 3 Mayıs 1907 olarak kabul edilmiştir. 7

 

Atatürk kulüp şeref defterine şunları not düşmüştür :

Fenerbahçe Kulübünün her tarafa mazhar-ı takdir olmuş bulunan asari mesaisini işitmiş ve bu kulübü ziyaret ve erbab-ı himmeti tebrik etmeyi vazife edinmiştim. Bu vazifenin ifasi ancak bugün müyesser olabilmiştir. Takdirat ve tebrikatımı buraya kayd ile mübahiyim

Unutulmaz Futbolcular :

Fenerbahçe 1907 yılında kurulduğunda oldukça kısıtlı bir kadroya sahipti. Bunlardan Galatasaray Sultanisinden gelen Galip Kulaksızoğlu ilk kadrodan kulüpte en fazla kalan isimdi. Kulüpte 17 yıl geçiren Kulaksızoğlu 1924 yılında jübile yapana kadar 216 maça çıkmıştı. Zeki Rıza Sporel Fenerbahçe’nin altyapısından çıkmış ilk isimlerdendi. 18 yıllık kulüp kariyerinde 352 maçta 470 gol atarak maç başına 1,3 gol ortalaması ile kulüpte önemli bir yer edinmiştir. Zeki Rıza Sporel 16 kez forma giydiği Türkiye Millî Futbol Takımı forması ile 15 gole imza atmıştır. Cihat Arman kulübe en uzun süre hizmet eden kalecilerdendir. 12 sezon boyunca 308 maça çıkmıştır.

Lefter Küçükandonyadis, Avrupa’da mücadele eden ilk önemli Türk oyunculardandır. Lefter, Fenerbahçe’ye geri dönmeden önce 2 yıl boyunca sırayla ACF Fiorentina ve OGC Nice takımlarında oynamıştır. Lefter 615 maçta 423 gol atarak kulübün 2 İstanbul Ligi, 3 Lig zaferi kazanmasında etkili olmuştur.

Bir başka efsanevi oyuncu Can Bartu kulübün Avrupa’ya ihraç ettiği önemli oyunculardandır. Ayrıca Can Bartu bir avrupa kupası finalinde (Fiorentina-Atletico Madrid ) top koşturan ilk Türk oyuncu olmuştur. Bartu, Fenerbahçe’ye geri dönmeden önce SSC Venezia ve SS Lazio takımlarında da futbol oynamıştır. Bartu, Fenerbahçe’de 330 lig maçında 162 gol atmış ve 4 lig zaferi yaşamıştır.

Yakın geçmişte, özellikle yabancı futbolcular taraftarın gönlünde taht kurmuştur. Bunlardan Uche Okechukwu 13 sezon Fenerbahçe ve İstanbulspor’da forma giymiş ve Türkiye’de en uzun süre kalmış yabancı oyuncu unvanını elde etmiştir. Uche, Fenerbahçe kariyerinde 2 lig şampiyonluğu yaşamış ve taraftarlar tarafından kulübün unutulmaz isimlerinden biri olarak görülmektedir.

Pierre van Hooijdonk, Fenerbahçe’ye 2003 yılında gelmiş ve 2 yıl futbol oynamıştır. Hooijdonk, Fenerbahçe formasıyla çıktığı 53 maçta 32 gol atmıştır. Hem sıcak kanlı tavırları hem de başarılı futboluyla Fenerbahçe’nin iki yıl üst üste şampiyon olmasına bulunduğu katkılardan dolayı taraftarın gönlünde kendisine yer bulmuştur.

Alex de Souza Fenerbahçe’ye 2004 yilinda katilan Brezilyali oyuncu 8 yil sonra 2012’de dönemin Teknik Direktörü ile yasadigi sorunlardan dolayi sözlesmesi fesh edilerek gönderilmistir.Alex Fenerbahçe’de toplam 277 macta 164 gol 133 asist ile adini Fenerbahçe Tarihine kazimistir.Taraftarlar tarafından heykeli dikilen Alex’in veda mesaji ise onun unutulmayacak bir futbolcu oldugunu adeta bagirmaktadir. Sözlesmesi fesh edildigi dakikalarda twitter üzerinden gectigi mesajda ; “Fenerbaçe bir oyuncu kaybetti ama bir taraftar kazandi” demistir.

Amblem : 

Amblem, 1910 yılında resimde yeteneği olan futbolcu Topuz Hikmet tarafından tasarlamıştır ve bu amblem günümüze kadar ulaşmıştır.

Fenerbahçe 100. yıl Kurumsal Logosu :

Topuz Hikmet’in anlatımıyla Fenerbahçe ambleminin öyküsü :

  • Kulübümüzün rengi sarı-beyazdan, sarı-laciverte çevrildikten sonra bu yeni renklerle bir amblem yaptırılması gündeme geldi. Arkadaşlarım bu amblemin çizilmesini benden rica ettiler. İlk önce bayrağımızın renkleri kırmızı ile beyazı bir araya getirdim. Sonra kırmızı üzerine bir kalp şekli çizerek bunu sarı-laciverte boyadım ve üzerine de metanet, kuvvet ve sağlamlığın ifadesi olan meşe dalını resmettim. Beyaz kısma da kulübümüzün ismini ve kuruluş tarihini yazdım. Rozetimizi çizerken, ona şu manayı vermeye çalıştım; Kalpten gelen bir bağımlılıkla bu kulübe hizmet etmek. Çizdiğim şekil arkadaşlarım tarafından beğenildi ve yeni amblem o tarihlerde Almanya’da bulunan Tevfik Haccar’ın aracılığıyla orada yaptırıldı. Yeni harflerin kabulünden sonra aynı şekilde muhafaza edildi. Sadece Fenerbahçe Spor Kulübü 1907 yazısı yeni harflerle değiştirildi.
  • Fenerbahçe 1910 yılından 1999-2000 sezonuna kadar bu logoyu kullanmıştır.2000-2001 sezonundan beri de günümüzdeki logoyu kullanmaktadır.

Başarıları :

Profesyonel futbol takımı, Türk futbol tarihinin ilk uluslararası başarısı olan Balkan Kupası’nı (1966-67) kazanmıştır. Kupa Galipleri Kupası’nda (1964) çeyrek final oynamış, 2008 yılında ise UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline kadar yükselmiştir. Ayrıca 2012-2013 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nde yarı finale çıkmıştır. U-15 takımı 2011 yılında Avrupa şampiyonu olmuştur.

Basketbol Erkek Takımı, FIBA Europe Kupası’nda 2005 yılında Dörtlü Final oynamış; Euroleague’de 2007-08 sezonunda çeyrek finale, 2014-15 sezonunda Final Four’a ulaşmıştır. 2015-16 sezonunda ise EuroLeague’de final oynamış ve Avrupa ikincisi olmuştur.

Kadın Basketbol Takımı 2004 ve 2005 yıllarında FIBA Kadınlar Euro Cup’ta Dörtlü Final’e ulaşıp, 2005 yılında final oynamıştır. 2006-07 sezonundan itibaren her sene Avrupa‘da Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynamış; 2011-12 ve 2014-15 sezonlarında Avrupa dördüncüsü olmuş, 2012-13 ve 2013-14 sezonlarında ise iki kez Avrupa ikinciliğine ulaşmıştır.

Voleybol Erkek Takımı, Avrupa Erkekler Top Teams Kupası’nda 2004-05 sezonunda çeyrek final oynamış, 2008-09 Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıkan ilk Türk takımı olmuş, 2009 ve 2013 yıllarında iki kez Balkan Şampiyonluğuna ulaşmıştır. Kadın Voleybol Takımı 2009’da Kadınlar CEV Kupası’nda Avrupa üçüncüsü olmuş, 2009-2010 ve 2010-11 sezonlarında Şampiyonlar Ligi’nde Dörtlü Final’e kalmış, sırasıyla Avrupa ikinciliği ve üçüncülüğü kazanmıştır. Takım, 2010 yılında Katar’da yapılan Dünya Kulüplerarası Voleybol Şampiyonası’nda, Dünya Şampiyonu olmuş ve tarihi bir başarı elde etmiştir. 2011-12 sezonunda ise Fenerbahçe iki sezondur kılpayı kaçırdığı Avrupa Şampiyonluğu unvanına ulaşmıştır. 2012-13 sezonunda bu defa Avrupa şampiyonu unvanıyla davet edildiği Dünya Kulüplerarası Voleybol Şampiyonası’nda bu defa üçüncü olmuştur. Sarı-lacivertliler aynı sezon CEV Kupası’nda final oynayarak ikinciliğe ulaşmışlardır. 29 Mart 2014’te erkeklerde Avrupa Erkekler CEV Challenge Kupası şampiyonu, kadınlarda Avrupa Bayanlar CEV Kupası şampiyonu olmuştur.

  • Böylece voleybol şubesi, aynı gün içinde hem erkeklerde hem kadınlarda Avrupa şampiyonu olarak spor tarihine geçmiştir.

 

Futbol Başarıları :

Fenerbahçe Türkiye tarihinde 94 kez ile en çok resmi lig ve kupa şampiyonu olan takım olmuştur.

Türkiye’deki Başarıları :

Süper Lig :

Şampiyon (19): 1959, 1960-61, 1963-64, 1964-65, 1967-68, 1969-70, 1973-74, 1974-75, 1977-78, 1982-83, 1984-85, 1988-89, 1995-96, 2000-01, 2003-04, 2004-05,2006-07, 2010-11, 2013-2014

İkinci (21): 1959-60, 1961-62, 1966-67, 1970-71, 1972-73, 1975-76, 1976-77, 1979-80, 1983-84, 1989-90, 1991-92, 1993-94, 1997-98, 2001-02, 2005-06, 2007-08,2009-10, 2011-12, 2012-13, 2014-15, 2015-16

Türkiye Kupası : 

Şampiyon (6): 1967-68, 1973-74, 1978-79, 1982-83, 2011-12, 2012-13

Finalist (9): 1962-63, 1964-65, 1988-89, 1995-96, 2000-01, 2004-05, 2005-06, 2008-09, 2009-10

Türkiye Süper Kupası

Şampiyon (3): 2007, 2009, 2014

İkinci (2): 2012, 2013

Cumhurbaşkanlığı Kupası :

Şampiyon (6): 1968, 1973, 1975, 1984, 1985, 1990

İkinci (7): 1970, 1974, 1978, 1979, 1983, 1989, 1996

Başbakanlık Kupası :

Şampiyon (8): 1945, 1946, 1950, 1973, 1980, 1989, 1993, 1998

İkinci (7): 1944, 1971, 1976, 1977, 1992, 1994, 1995

İstanbul Ligleri : 

Şampiyon (16):1911-12, 1913-14, 1914-15, 1920-21, 1922-23, 1929-30, 1932-33, 1934-35, 1935-36, 1936-37, 1943-44, 1946-47, 1947-48, 1952-53, 1956-57, 1958-59

İkinci (18): 1915-16, 1917-18, 1921-22, 1925-26, 1926-27, 1928-29, 1930-31, 1933-34, 1937-38, 1938-39, 1939-40, 1940-41, 1942-43, 1944-45, 1945-46, 1949-50,1955-56, 1957-58

Millî Küme :

Şampiyon (6): 1936-37, 1939-40, 1942-43, 1944-45, 1945-46, 1949-50

İkinci (2): 1943-44, 1946-47

Türkiye Futbol Şampiyonası :

Şampiyon (3): 1933, 1935, 1944

İkinci (2): 1940, 1947

Atatürk Kupası:

Şampiyon (2): 1964, 1998

Spor Toto Kupası:

Şampiyon (1): 1966-67

Futbol :

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün en önemli branşı futboldur. Fenerbahçe, futbolda 19 kez Süper Lig şampiyonluğuna ulaşırken, 6 kez de Türkiye Kupası’nı kazanmıştır. 1959’dan önceki Türkiye Şampiyonalarında 3, Millî Küme’de ise 6 kez şampiyon olmuş, 16 kez de İstanbul şampiyonluğuna ulaşmıştır.

2007-2008 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde Çeyrek Final oynayarak büyük bir başarıya imza atmıştır. 1967-68 sezonunda ise Balkan Kupası’nda şampiyon olmuştur.Balkan kupası Fenerbahçe’nin ve Türkiye’nin Avrupada’ki ilk kupası olmuştur.

Marşlar :

Sözleri Fenerbahçe’nin eski kalecisi Fecri Ebcioğlu tarafından yazılmış olan,Fenerbahçe 1973-1974 kadrosu ve Nesrin Sipahi tarafından seslendirilen Yaşa Fenerbahçe marşı Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bilinen ilk marşıdır.

Fenerbahçe’nin 100.Yılı şerefine Kıraç’ın 100.Yıl Marşı ve Funda Arar,Athena,Ediz İlhan tarafından çeşitli marşlar yazılmıştır.

Stadyum :

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu İstanbul’un Kadıköy semtinde yer alan, Fenerbahçe takımının maçlarına ev sahipliği yapan stadyumdur. Stadyum, 1908 yılında açılmıştır ve 1999-2006 yılları arasında yenilenerek kapasitesi artırılmıştır. 4 Ekim 2006’da UEFA tarafından yapılan incelemeler sonucunda 2009 UEFA Kupası finalinin bu statta yapılması kararlaştırılmıştır.

 

Müze :

Kulüp Müzesi’nin yeri birkaç değiştirilmiş ve yenilenmiştir. Son olarak Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’na taşınmış ve 19 Ekim 2005 tarihinde açılmıştır. Müzede toplam 10 bölüm vardır.

FENERBAHÇE MÜZESİNDEKİ KUPALAR : 

 

Fenerbahçe
Fenerbahçe (futbol takımı) logosu
Tam isim Fenerbahçe Spor Kulübü Profesyonel Futbol Takımı
Takma isim(ler) Sarı Kanaryalar
Sarı-Lacivertliler
Kısa isim(ler) Fener
FB
Renkler          Sarı-Lacivert
Maskot Kanarya
Kuruluş 3 Mayıs 1907
Stadyum Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu
(Kapasite: 50.509 )
Başkan Türkiye Aziz Yıldırım
Teknik direktör Portekiz Vítor Pereira
Lig Süper Lig
2015-16 Süper Lig, 2.
Resmî site fenerbahce.org

NOT :  Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 1907 bahar aylarında kurulmuş olduğu bilinmesine rağmen gün ve ay olarak tam tarih bilinmemektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün kulübü ziyaret etmesiyle o gün Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kuruluş tarihi olarak kabul edilir.

KAYNAKÇA : https://tr.wikipedia.org/wiki/Fenerbah%C3%A7e_SK

 

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*