Engellilere Engel Olmayalım

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

CSEfd1KXAAA-T7B

Dün 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günüydü. Bu gün Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından beri etkinliklerle anılıyor. Şüphesiz ki bugünün amacı var olan engellilik durumuna toplum içinde bir farkındalık oluşturmak.
    Birleşmiş Milletlerin engelli tanımı şöyledir, “Normal bir kişinin kişisel ya da sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri, bedensel veya ruhsal yeteneklerindeki kalıtımsal ya da sonradan olma herhangi bir noksanlık sonucu yapamayanlar”
    Bir takım genetik nedenler, akraba evliliği, gebelik sırasında annenin karşılaştığı travmalar, hastalıklar, ilaç kullanımı, ışına maruz kalmak, annenin alkol ve madde bağımlısı olması, kötü beslenmesi gibi durumlar ise engelli olmanın nedenleri arasında sayılabilir.
    Birleşmiş Milletler oranlarına göre dünyada 500 milyon civarında engelli insan bulunmakta. Türkiye’deki oran ise resmi kayıtlara göre 1.5 milyon civarında ama resmi olmayan yani devlette kaydı olmayanlarla beraber bu rakam 8 milyonu gösteriyor.

Bu kadar engellinin olduğu bir ülkede maalesef bu vatandaşların hakları konusundaki düzenlemeler daha yeni gelişme göstermekte ve yeterli düzeyi de yakalamış değil.
    Engellilerin yaşama ve sosyalleşme konularında birçok sorunu bulunmakta. En büyük sorunlar da okullarda engellilere yönelik eğitim çalışmalarının yetersiz olması, uygulamaların onlar düşünülmeden yapılması, rehabilitasyon merkezlerinin azlığı ve donanımlı eleman eksikliği, şehirlerin engeliler düşünülmeden şekillendirilmesi ve en önemlisi de çalışma alanlarının dar ettirilmesi konularında ortaya çıkıyor.
    Eğitim kurumları görme, işitme ve zihinsel engelli öğrenciler başta olmak üzere diğer engelli öğrencilere hitap edecek çalışmalar yapmalı. Bu öğrencilerin eğitim göreceği şartlar olgunlaştırılmalı ve eğitimlerinin önündeki engeller kaldırılmalıdır.
    Ayrıca Türkiye’deki rehabilitasyon merkezleri sayıları gerekenin altında ve maalesef o merkezlerdeki eğitimcilerin azlığı ve alanlarına tam olarak vakıf olmamaları da bu insanların topluma kazandırılması önünde büyük bir engel oluşturuyor. Şehirlerde kaldırımların, durakların, toplu taşıma alanlarının engellilerin de var olduğu gerçeği ile yapılanması lazım.
    En önemli konu ise engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılmasının önünü açan istihdam sorunudur. Birçok yasa ve düzenleme olmasına rağmen Türkiye’de hala istihdam sorunu yaşanmakta. Devlet ve özel sektör alanlarının alımları maalesef beklenenin altında. Devlet iki yıl da bir engelli vatandaşların alımı için Özürlü Memur Alma Sınavı yapıyor, ama bu sınavla alınanların sayısı çok az. Özel sektörde de yasanın belirttiği oranlarda alımlar oluyor bu oranlar da maalesef ülkedeki engelli sayısına oranla az bir sayıya tekabül ediyor. Ve ayrıca çalışma koşulları ve ortamın onlara uygun hale getirilmemesi de çalışmalarının önündeki bir diğer engel. Maalesef bizler yapamadığımız işi engelli kardeşlerimizin yapmasını bekliyor ve onların çalışma şartlarını zorlaştırıyoruz.Karsiyaka_7569 Türkiye’deki büyük engelli kitleye hitap edecek çalışmaların bir an önce yapılması ve var olan çalışmaların ise iyileştirilmesi lazım. Ayrıca onların durumunun bir eksiklik olmadığı bilinmeli. Bu durum bir eksiklik değil bir farklılık ve yaşayan herkes engelli olmaya da adaydır bu unutulmamalı. Bütün engelli vatandaşlarımızın bu gününü kutlar engelsiz bir dünyayı birlikte kurmayı temenni ederim.
Eyüp YILMAZ ‘a  duyarlılığından dolayı saygılarımızı sunar bu yazısı için teşekkür ederiz.
Kaynak:http://www.batmanpostasigazetesi.com/yazi/-engellilere-engel-olmayalim-6618.htm

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*