Dünya’da COVİD-19 Pandemisi

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

Dünya, Covid-19 salgınından ilk kez, Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde kaynağı bilinmeyen gizemli bir solunum yolu rahatsızlığının ortaya çıktığını Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirmesiyle haberdar oldu.

İlk başta Çin ve çevresini etkileyen bölgesel bir “epidemi” olarak algılanan salgının sonraki günlerde Asya sınırlarını aşıp halk sağlığını küresel çapta tehdit etmeye başlamasıyla, dünya virüsle ilgili gelişmelere kilitlendi, salgının kontrol altına alınması ve önlenmesine yönelik tedbirler tüm ülkelerin ana gündemi haline geldi.

Yeni Zelanda 4 Mayıs’ta 0 yeni vaka bildirerek Covid-19’u yendiğini duyurdu. Avrupa ve dünyada birçok ülke Covid-19 tedbirlerini gevşetmeye başladı. Koronavirüs ilk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edildi. Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli hastalığın” görüldüğünü açıkladı.

7 Ocak’ta Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın SARS olmadığını fakat yeni tip bir koronavirüsten kaynaklandığını açıkladı. Yarasalardaki bir betakoronavirüsün insana geçerken mutasyona uğramış hali olan yeni tip koronavirüse “2019-nCov” adı verildi. Çinli bilim insanları da 9 Ocak’ta söz konusu “gizemli hastalığı” yeni tip koronavirüs olarak tanımladı.

 

Salgınla ilgili 30 Ocak’ta “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan edildi

DSÖ, Çin’de ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili 30 Ocak’ta da “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan edildiğini duyurdu. Hemen ardından ülkeler peş peşe sınır kontrolü uygulamalarına geçti. ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e seyahat yasağı getirdi.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Vuhan’daki vatandaşlarını tahliye etti. ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Malezya, Endonezya ve Cezayir vatandaşlarını tahliye eden ülkeler arasındaydı.

Virüs 31 Ocak’ta Rusya, İsveç, İngiltere ve İspanya’ya sıçradı. 31 Ocak’ta İngiltere, Rusya, İsveç ve İspanya’da ilk koronavirüs vakalarının görüldüğü duyuruldu. 31 Ocak tarihinde Roma’da bulunan iki Çinli turiste yapılan testin pozitif çıkmasının ardından İtalya’da ilk iki koronavirüs vakası rapor edilmiş oldu. Ülke ilerleyen süreçte can kaybında ilk sıralarda yer aldı.

31 Ocak Cuma günü başlayan ve 1 Şubat Cumartesi sona eren operasyonla 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve bir Arnavutluk vatandaşı olmak üzere, 42 yolcu Türkiye’ye getirildi.

1 Şubat’ta Çin’de, teyit edilen vaka sayısı 14 bin 380’i bulurken can kaybının 300’ün üzerinde olduğu bildirildi.

 

KAYNAK: https://covid19.tubitak.gov.tr/dunyada-durum

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal