Doğası ve tarihi ile turizmin kalbi; Antalya

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

 

Mavi bayraklı plajları, güneşi, kumu, palmiyeleri, portakal bahçeleri, bulvarları ve dev turistik tesisleri ile turizmin tartışmasız başkenti konumundaki Antalya, bu anlamda bölge ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunan, Türkiye’nin Akdeniz sahillerinin yıldız kenti konumunda.

Türkiye’nin en kalabalık beşinci; yüzölçümü bakımından ise altıncı büyük şehri olan Antalya ve çevresine antik çağda, “çok verimli” anlamına gelen Pamphylia, batı kesimine ise Lykia denmiş. MÖ VIII. yüzyıldan itibaren buraya Ege Denizi’nin batı kıyılarından göçenler; Aspendos ve Side gibi şehirleri kurmuşlar. II. yüzyıl ortalarında hüküm süren Bergama Kralı II. Attalos, Side’yi kuşatmış; Antalya’nın yaklaşık 75 km doğusundaki Side’yi alamayan kral, şimdiki il merkezinin olduğu yere gelerek bir şehir kurmuş. Buraya onun adı verilerek Attaleia denmiş. Zaman içinde Atalia, Adalya diyenler olmuş, zamanla şehrin adı Antalya’ya dönüşmüş. Yapılan arkeolojik kazılarda Antalya ve bölgesinde, günümüzden 40 bin yıl önce insanların yaşadığı ispat edilmiş. Uzun yüzyıllardır Türklerin egemenliğinde olan şehir inanılmaz büyüklükte bir kültür mirasına sahip.Türkiye’nin en kalabalık 5’inci şehri
Şehir, Yörük kökenli nüfusunun yoğunluğu ile dikkat çeker. Hem nostaljik hem de kültürel değeri olan, binlerce yıldır bu hayatı sürdüren ve sayıları da birkaç yüz kişiyi geçmeyen birkaç küçük konargöçer grubu kalmıştır günümüze. 1980 yılından itibaren ve uygun iklim koşulları ve turizm etkinlikleri nedeniyle hızla gelişen Antalya, buna paralel olarak, 2015 sonu itibarıyla yaklaşık 2 milyon 300 bin kişilik nüfusu ile Türkiye’nin 5’inci kalabalık ili konumundadır. Zaman içerisinde küçük bir tarım ve ticaret şehri olmaktan çıkan Antalya, dünya çapında bir turizm ili kimliğine bürünmüştür. Kentin son dönemde sanayi ve inşaat faaliyetlerindeki gelişmelerle de önemli bir ivme kazandığını ve Türkiye Gayrisafi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) içindeki payının yüzde 3’ün üzerinde olduğunu belirtmekte fayda var.

Türkiye’nin turizm başkenti
Kültür turizmi başta olmak üzere deniz, spor, sağlık, kış, kongre, yayla, mağara, kamp ve inanç turizmi yapılabilen Antalya’da bu renkli turizm yelpazesi için yüzlerce tesis bulunuyor. 2010 yılı turizm istatistiklerine göre dünyada en çok ziyaret edilen 4’üncü il konumunda olan kenti 2013 yılında 11,5 milyondan fazla turist ziyaret etti. Türkiye’nin turizm başkenti olarak nitelendirilen Antalya birbirinden farklı kategorilerde birçok otele ev sahipliği yapıyor. Şehirde özellikle 5 yıldızlı otellerin fazlalığı dikkat çekiyor. Şubat 2015 verilerine göre 298 faal, 53 yatırımda olmak üzere toplam 351 adet 5 yıldızlı otel/tatil köyü bulunuyor şehirde. Antalya denince ilk akla gelenler deniz ve güneş olsa da, Antalya bunlardan çok daha fazlasını içinde barındırıyor. Bu yüzden Antalya’ya gidecek olanlar için birkaç güne sığdırılabilecek bir tatil planı yapmak mümkün değil; sadece bir ilçesi bile uzun yazıların konusu olabilir.

Antalya’dan Bir Buket Tarihi Turistik Yer

Likya Yolu: Fethiye ve Antalya arasında uzanan yol inanılmaz güzellikte bir trekking rotası. Yol, üzerinde Türkiye’nin en iyi manzarası ödülüne sahip olan Gelidonya Feneri gibi birçok güzellik barındırıyor.

Karain Mağarası: Dünya Mirası Listesi için önerilen mağara, insanı başka bir dünyaya götürebilecek bir büyüye sahip. Halen kazı çalışmalarının devam ettiği yer aynı zamanda Türkiye’nin en büyük mağaraları arasında bulunuyor.

Antalya Müzesi: Müze, I. Dünya Savaşı döneminde yağmalanmak istenen eserlerin korunması amacıyla kurulan ilk müzelerden biri olması nedeniyle ülkemizin en kapsamlı ve en büyük müzelerinden biri.

Xanthos Antik Kenti: 3000 yıl öncesine dayanan tarihine rağmen, ülkemizdeki en sağlam şekilde ayakta kalabilmiş antik kentlerden biri olma özelliğini taşıyor. Ayrıca enfes deniz manzarası ve mozaikleri ile de diğer birçok antik kentten farklı bir konuma sahip.

 

Düden Şelalesi: Antalya’nın sıcak günlerinde biraz nefes almak ve doğanın büyüleyici manzarasına tanıklık etmek isteyenler için eşsiz bir yer Düden Şelalesi.

Kurşunlu Şelalesi: Antalya’nın saklı cennetlerinden biri daha! Düden ve Manavgat’a nazaran daha sakin olduğu için burada tam anlamıyla huzuru bulabilirsiniz.

Termessos Antik Kenti: Dünyadaki en iyi korunmuş antik kentlerden biridir. Bunda, şehrin zaten korunmak üzere inşa edilmiş olmasının da etkisi büyük. Halen o kadar canlıdır ki; sizi tarihte kısa bir yolculuğuna bile çıkarabilir.

Aspendos Antik Kenti: Büyüklüğü, hâlâ sapasağlam ayakta olan tiyatrosu, su kemerleri, bazilikası, stadyumu, çeşmesi ve kemerleri ile tam anlamıyla bütün bir kent burası. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı antik kentlerinden biri aynı zamanda.

Manavgat Şelalesi: Antalya’ya 72 km mesafede, Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan şelale ırmak sularının 3-4 metrelik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Yüksekliği düşük olmasına rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyle akar. Şelale, Manavgat’ın, hatta Antalya’nın simgesi haline gelmiştir.

Antalya Mutfağından Seçmeler
Yörüklerin beslenme tarzının temelini hayvancılık ve buğdaydan elde edilen besinler belirliyor. Kıyı şeridinde az da olsa yaş sebze üretilse de iç bölgelere gidildikçe buğday ve kuru sebze ağırlık kazanıyor. Antalya’da dünya mutfaklarının tamamına turistik otel ve lokantalarında bulmak mümkün. Ancak yöreye has yerel lezzetlerden bazıları şöyle: Sac Kavurma, Tandır Kebabı, Kölle (buğday, fasulye, nohut ve bakla haşlaması), Domates Civesi, Hibeş, Arabaşı.

 

Antalya Mutfağından Seçmeler
Yörüklerin beslenme tarzının temelini hayvancılık ve buğdaydan elde edilen besinler belirliyor. Kıyı şeridinde az da olsa yaş sebze üretilse de iç bölgelere gidildikçe buğday ve kuru sebze ağırlık kazanıyor. Antalya’da dünya mutfaklarının tamamına turistik otel ve lokantalarında bulmak mümkün. Ancak yöreye has yerel lezzetlerden bazıları şöyle: Sac Kavurma, Tandır Kebabı, Kölle (buğday, fasulye, nohut ve bakla haşlaması), Domates Civesi, Hibeş, Arabaşı.

http://antalya tarihi

 

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya