DOĞADAN BİR ARMAĞAN

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

PLİTVİCE GÖLLERİ

      ORMANLARLA KAPLI DAĞLARIN ARASINDA 16 GÖL VE GÖLLERİ BİRBİRİNE BAĞLAYAN GÖK MAVİSİ ŞELALELERİYLE GİZLİ BİR CENNET PLITVICE GÖLLERİ. ŞELALELER PEK ÇOK DEREYE BÖLÜNÜYOR, ORTAYA MUHTEŞEM BİR GÖRÜNTÜ ÇIKIYOR VE YÜZLERCE CANLI BU EŞSİZ MANZARAYA CAN KATIYOR.

fft20_mf3265871

       Küçük bir ülke de olsa, 4.5 milyon nüfuslu Hırvatistan doğal güzellikleri ve tarihi değerleri ile büyük bir öneme sahip Avrupa’nın ortasında… 5.835 km. lik büyüleyici sahil şeridinin yanı sıra Hirvatistan’ı Orta Avrupa’nın gözdelerinden yapan bir de sahip olduğu parkları, ki Plitvice Gölleri de bunlardan biri. Yaz sıcakları bastırırken serinlemek için kaçabileceğiniz en güzel adreslerin başında kuşkusuz Hırvatistan’ın dünyaca ünlü doğal parkı Plitvice geliyor. Ormanlarla kaplı dağlar, 16 gölü birbirine bağlayan şelaleler, su kanalları… Dağlarda yeşilin, sularda turkuvazın bin bir tonu… Kuş cıvıltıları, yaprak hışırtıları ve su şırıltıları arasında upuzun yürüyüşler… Ve bu eşsiz manzaralara bambaşka bir ruh katan yüzlerce canlı… Hırvatistan’da Bosna-Hersek sınırına çok yakın bir noktada bulunan Plitvice Gölleri, Hırvatça adıyla Plitvice Jezera, toplam 16 göl ve eşsiz bir panoramadan oluşan doğal bir milli park. Plitvice Gölleri’nin bulunduğu bölge 1949’da Ulusal Park statüsüne alındı. UNESCO bu bölgeyi 1979’da Dünya Doğal Mirası Listesi’ne alarak, başkent Zagreb ve kıyı kısmındaki Zadar arasında kalan Plitvice Gölleri’ni dünyanın ilgi odağı haline getirdi. Parkı güzel yapan yalnızca göller değil; on altı gölün birbirlerine küçük şelalelerle bağlanarak oluşturduğu büyüleyici görüntü bu parkı eşsiz kılan.

Plitvice Lakes, Croatia - 18

       Plitvice’ye can katan türler Sekiz kilometre karesini göllerin kapladığı toplam 300 kilometrekarelik parkta doğal yaşam olduğu gibi korunmuş durumda. Milli Park ormanının karakteristik yapısı içerisinde 53 uzakdestinasyon 54 sayısız bitki ve hayvan türü yaşıyor. Bu canlı türleri arasında, yöreye en has olanı ise Plitvice’deki vahşi yaşamın vazgeçilmezleri esmer ayılar… Geyikler, vaşaklar, tavşanlar, kelebekler, yarasalar, yırtıcı ya da sakin sayısız kuş, böcekler ve balıklar Plitvice’deki türler zincirinin sadece birer halkası.

Plitvice-Gölleri-27

      Ülkeye hayli fazla turist çeken bu parktaki envai çeşit bitki de görülmeye değer. Plitvice Gölleri Ulusal Parkı’nda bitkiler üzerine sistematik araştırmalar 1984 yılında başlamış ve o günden bu yana 109 aileye ait 1.146 bitki türü saptanmış. Bu bitkiler arasında çok sayıda endemik tür de bulunuyor. Bunlar Hırvatistan Cumhuriyeti kanunları tarafından koruma altına alınmış durumda. Parktaki en yaygın ağaç türü olan kayın ağacı (Fagus sylvatica), orman alanının yüzde 73’ünü kaplıyor. Kayın ağacının muazzam bir ekolojik değeri bulunuyor. Ormanlık alanın büyük bir bölümünde kayın ağacı ekolojik sistemin temeli oluşturuyor. Parkta yaygın olarak görülen bir diğer ağaç türü ise ormanın yüzde 22’sini oluşturan köknar (Abies alba). Köknarlar kayın ormanlarının üst tarafında yüksek kısımlarda yer alıyor ve köknarlar yaşam alanlarını genellikle kayın ağaçlarıyla paylaştıkları için ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor. Plitvice Gölleri’nin eşsiz panoraması içinde göze çarpan diğer ağaç türleri ise akçaağaç, karaağaç ve meşe. Kozalaklı ağaç türlerinden ise ladin ve çam ağacına rastlanıyor. Bu ağaçlar da ormanlık alanın kalan yüzde 5’ini kaplıyor.

dot_croatia_06_plitvice_lakes_national_park_001

KARADAN VE GÖLDEN GEZİLEBİLİR

     Çok büyük bir alana yayılmış olan Plitvice Gölleri Milli Parkı’nın tek bir girişi var. Burayı 365 gün sabah 08.00 akşam 19.00 saatleri arasında gezebilmek mümkün. Yürüme yolu güvenli. Yetişkinler parkı kış ve bahar aylarında 6, yaz aylarında 10, sonbaharda ise 12 Euro’ya gezebilirler. Çocuklar ve öğrenciler ise indirimli tarifeden yararlanabilirler. Grupla gezmek istediğinizde, 3–4 saatlik tur boyunca üç dilde rehberlik hizmeti alabiliyorsunuz. Tabii ek bir ücret karşılığında… Parkı gezmenin çeşitli yolları var. Bisiklet, otobüs ya da bot… Ayrıca parkın hemen yakınlarında yer alan otel ve kamp merkezlerinde de ucuza konaklayabilir, böylece iki gününüzü rahatlıkla parka ayırabilirsiniz. Temiz hava, güzel manzara, bir de hareket var işin içinde, elbette mideniz kazınır. O halde parkın içinde bu ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Parkta Borje ve Poljana adında iki restoran var. Doğal bir parkta böyle bir deneyiminiz daha önce hiç olmadıysa bir öğününüzü burada yemeğe ayırın. Yürüme yolu ahşap ve doğal taşlardan yapıldığı için doğal ortamın görüntüsü hiç bozulmamış ve her mevsim ayrı bir güzelliğini gözler önüne seriyor. Parkla ilgili ilginç bir iki de bilgi var. Örneğin parkın en yüksek noktası 1.280 metre ve en düşük noktası 380 metre… Göllerin birbirlerine oranla topam yüksekliği ise 135 metreyi buluyor. Göller arasında akan en yüksek şelale 70 metreyle Veliki Slap adını taşıyor. Plitvice Gölleri eşsiz güzelliği ve insanda uyandırdığı hislerle doğadan bir armağan. Yolunuz o ya da bu nedenle Hırvatistan’ın herhangi bir kentine düşerse, ne yapın edin, güzergâhınızı Plitvice Parkı’ndan geçecek şekilde ayarlayın. İnanın pişman olmayacak, dünyaya geldiğinize bir kez daha sevineceksiniz.

indir (1)

KAYNAK : http://www.turmepa.org.tr/pdf/plitvice.pdf

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*