David de Gea

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

David de Gea, ‘Manchester United’ ve İspanyol milli takımıyla bağlantılı İspanyol profesyonel futbolcudur. O, dünyanın en iyi kalecisi olarak kabul edilir. 2011’de Manchester United’a katıldığından beri ekibinde üç yüz maçta yer aldı ve takımının ‘Premier League’ daki en yetenekli takımlardan biri haline gelmesinde büyük rol oynadı. İspanya’nın Madrid şehrinde doğup büyüyen David, çocukluğundan beri futbol oynamakta ve 13 yaşındayken Atletico Madrid’e katılmıştır.

Sonunda 2009’da üst düzey takım için seçildi ve o zamandan beri hep üst sıralara çıktı. 2010 yılında, ‘UEFA Süper Kupası’ ve ‘UEFA Avrupa Ligi’nde takımının zaferinde büyük rol aldı. 2013-2014 sezonundan başlayarak üç yıl boyunca ‘Yılın Matt Busby Oyuncusu’ ödülüne layık görülmüştür. Bununla birlikte, onur elde etmek için oyun tarihindeki ilk futbolcu oldu. Ulusal ’21 yaş altı’ ekibinin 2011 ve 2013 yıllarında ‘Avrupa Şampiyonalarını’ kazanması için liderlik etti ve 2014’ten bu yana ulusal kıdemli takımda oynamaktadır.

David de Gea, 7 Kasım 1990’da İspanya Madrid’te doğmuştur. Babası Jose eski bir kaleciydi ve annesi Marivi bir hizmetçi olarak çalışmıştır. Ailesinin tek çocuğu olan David’e sahip olmadan önce uzun süre evli kalmışkardı ve David, ebeveynleri 40’larındayken dünyaya gelmiştir. David sporla ilgilenirken, annesi de akademisyenlere odaklanmak için onu destekledi. Sonuç olarak, David her iki bölümde de başarılı oldu, ancak futbol yavaş yavaş ilk aşkı oldu. Babası eski bir futbolcu olan David, en iyi eğitim olanaklarından yararlanmak için şanslıydı. Umut verici bir kaleci olmak için büyüyor olmasına rağmen, David başlangıçta bir saha oyuncusu oldu. Çocukluk antrenörü, dış sahada saldırgan olduğunu ve her zaman yetenek kıvılcımının olduğunu söyledi. Okul takımı için orta saha oyuncusu olarak oynadı. Dahası, her pozisyonda, bir oyuncu ya da savunmacı olarak 14 yaşındayken, kalecilik konusundaki sevgisini keşfetti. Kalecilik yaparken mutlaka en iyisini yapmaya çalıştı. Babasından esinlenerek, kalecilik becerilerinde daha çok çalışmaya karar verdi. Uzun bir çocuktu ve boş zamanlarında basketbol oynadı. 13 yaşındayken, futbol kariyerinin başlangıcını heceleyen ‘Atletico Madrid’ e katıldı. Yıllar boyunca harika oynadı ve sonunda 17 yaşında profesyonel bir sözleşme ile kariyerine başladı.

David de Gea ilk birkaç sezonda Atletico Madrid’te ile kalecilik becerilerini kanıtladı. 2009-2010 sezonunda iki ‘Maçın Adamı’ ödülünü kazandı. Ancak kariyerinin başlangıcı çok düzgün değildi. Eylül 2009’da Porto’ ya karşı düzenlenen “Championship League” karşılaşmasında, son birkaç dakikada iki gol yedi. Bu, takımına maçın kaybedilmesine mal oldu. Performansını ‘La Liga’da geliştirdi. ‘Premier League’ takımı ‘Manchester United’, efsanevi kalecisi Edwin van der Sar’ı kaybetti ve uygun bir yedek aramayı bekliyordu. David yakından takip ettikleri oyunculardan biriydi. David’in Manchester’ a katılmasına vesile olacağına dair spekülasyonlar vardı, ancak 2010 yılında Atletico ile sözleşmesini genişleterek herkesi şaşırttı. 2010-2011 sezonu, Atletico ve David’e büyük bir başlangıç oldu. Takımının ‘UEFA Süper Kupası’nda zaferini sağlamak için mükemmel bir performans sergiledi. Performansları mükemmelleştikçe, her kesimden övgüler almaya başladı. Manchester United yöneticisi David’i görmek için stadyumu ziyaret etti ve spekülasyonları Manchester United’a katılma konusunda olgunlaştı. David, tüm spekülasyonları 2013’e kadar Atletico ile bir sözleşmeye bağlı olduğunu ve sözleşme bitmeden önce hiçbir yere gitmeyeceğini belirtti.

2011’de, İspanya’nın ’21 yaş altı’ ekibine ‘UEFA Avrupa Şampiyonası’ kazanmak için yardım etti ve Haziran 2011’de David’in Manchester United tarafından 18.9 milyon liralık rekor ücretle satın alındığı resmi olarak doğrulandı. Temmuz 2011’de David, Manchester United için ilk maçınıı yaptı. 23 Temmuz 2011’de, bir dostluk karşılaşması olan ilk maçında Chicago Fire’ a karşı oynadı. Manchester 2–1 kazandı, ancak David’in ilk performansıyla ilgili olarak rekabetçi taraflardan eleştirel sesler yükselmeye başladı. Ekim 2011’de David, Manchester City’ye karşı’ UEFA Şampiyonlar Ligi ‘maçında altı gol yedi ve takımının 1-6 kaybına yol açtı. Manchester United’ın 1955’ten beri karşılaştığı en kötü yenilgi oldu. Performansı aşırı derecede eleştirildi ve takım yönetimi onu birkaç maçta değiştirmeye karar verdi. David Manchester United ile ilk sezonunun bir hayal kırıklığı olduğunu kabul etti. 2012 Olimpiyatları, David’i 2012-2013 sezonunda ilk birkaç maçtan “Manchester United” a karşı korudu ve ilk ataklardan sonra performansı bir hız kazandı. Şubat 2013’te rakiplerinden bazı zor hedefler kaydetti. Sonunda sezon sonunda ‘Yılın PFA Premier Ligi Takımı’ seçildi. O oynadığı 28 oyunun 11’inde gol yememeyi başardı.

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal