COVİD-19’a Karşı Alınan Önlemler ve Kararlar

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

11.03.2020 tarihi itibariyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “pandemi” olarak nitelendirilen ve ülkemizde de kısa bir süre içerisinde hızla yayılan bilimsel adı COVID-19 olan Koronavirüs salgını küresel bir sağlık krizi olmasının yanı sıra önümüzdeki birkaç ay içerisinde ortaya çıkabilecek küresel bir sosyal ve ekonomik krizin de zeminini hazırlamaktadır. Bu sebeple hükümetler, kurum ve kuruluşlar, şirketler öncelikle kamu ve insan sağlığını koruyucu sonrasında da ekonomik tedbirler olmak üzere her anlamda tüm önlemleri almak için harekete geçmiş olup, salgın tehdidi ile ilgili alınan önleyici tedbirler doğrultusunda karantina uygulamaları sebebiyle ortaya çıkan üretimde iş gücünün azalması, iş yerlerinin kapatılması, ithalat ve ihracat kısıtlamaları, tüketimde azalma gibi sonuçların ekonomi üzerinde yarattığı hasar önlenmeye ve hâlihazırdaki önlemlerin negatif etkisi azaltılmaya çalışılmaktadır. 

Market, büfe, bakkal, şarküteri, manav, dondurmacı, tuhafiye, kasap, inşaat malzemeleri satışı, küçük ev eşyaları ile beyaz eşya satışı, mobilya satışı, ev tekstili, kitap ve kırtasiye, gazete ve dergi, ayakkabı ve giyim eşyası perakende satışı, oyuncakçı, tıbbi ve ortopedik ürünler, eczane, kuyumcu, çiçekçi, pazarcılar, balıkçılar, pastane ve fırınlar, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin satışı vb. her türlü ürünün perakende olarak satışına yönelik faaliyetler ile alışveriş merkezleri ve buralarda perakende satış faaliyetinde bulunanlar , Demir-Çelik ve Metal sanayiide, Demir, çelik, alüminyum, bakır, kurşun, çinko, kalay imalatı ile bunların imalatçılar tarafından satışı, Otomotivde, Otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, midibüs, traktör, motosiklet, römork, karavan gibi tüm motorlu kara taşıtlarının imalatı ile toptan ve perakende satışı, Lojistik-Ulaşımda Hava, kara, demiryolu, deniz ve her türlü suyolu ile yapılan her türlü şehir içi ve şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı, otoyol, tünel ve köprü işletmeciliği, depolama ve antrepoculuk faaliyetleri, havaalanı yer hizmetleri gibi her türlü lojistik ve ulaşım hizmetleri, Sinema-Tiyatroda Tiyatro, opera, bale, sinema, konser gibi her türlü sanatsal faaliyetler, Konaklamada Otel, motel, pansiyon, tatil köyü gibi konaklama faaliyetleri, tur operatörü ve seyahat acenteliği faaliyetleri, rezervasyon hizmetleri gibi her türlü konaklama ve buna ilişkin faaliyetler, Yeme İçmede Lokanta, kafe, kıraathane, kahvehane, çay ocakları, kantinler, ulaşım araçlarında bulunan büfeler gibi her türlü yiyecek ve içeceklerin sunumuna yönelik hizmetler, Tekstil-Konfeksiyonda Kumaş ve iplik imalatı, her türlü pamuktan, yünden, tiftikten, elyaftan ve kumaştan mamul ürünlerin imalatı ile giyim ve ev tekstili ürünlerinin imalatı ile satışı gibi her türlü tekstil ve konfeksiyon imalat ve satışı) ve Etkinlik-Organizasyonda Gösteri, kongre, konferans, ticari fuar ve etkinliklerin organizasyonu ile internet kafe, oyun, düğün ve nikâh salonu, spor merkezleri gibi yerlerde gerçekleştirilen her türlü etkinlik ve organizasyon faaliyetleri  sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 ödemeleri 6 ay süreyle ertelenmiştir

Bu önlemler de fayda görmeyince önce 65 yaş ve üstü, kronik hastalığı olanlara  daha sonra 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirildi. 

Milli ve dini  bayramlarda da Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu önlemler Türkiye genelinde çok fazla önem taşıdı ve yararlı oldu. Zaman içerisinde vaka sayıları ve ölüm sayıları git gide azaldı. Azalmayla birlikte normal hayata geçiş yavaş yavaş başlandı. 

Bu önlemlerle birlikte halk daha çok bilinçlendi ve kurallara uymaya başladılar.

1 Hazirandan itibaren bir çok yasak kalkıyor. Bunlar:

 • 20 yaş sınırlandırılması 18 e indirildi.
 • Şehirler arası seyehat yasağı kalkacak.
 • Restorantlar açılacak.
 • Kafeler açılacak.
 • Spor salonları açılacak.
 • Pastaneler açılacak.
 • Kamu personelleri tedbirler altında çalışmaya devam edebilecekler. Kronik hastalığı olan kamu personelleri kurumlarca takip edilecek.
 • 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek.
 • İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir
 • 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba-Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.
 • Restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. (Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır.)
 • Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran’da faaliyete geçebilecek.
 • Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran’da yeniden faaliyete geçebilecek.
 • Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren faaliyetlerine başlayabilecek.
 • Açık havada konserler yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecektir. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyuyla paylaşacaktır.

KAYNAKÇA: 

https://www.campaigntr.com/covid-19-salginina-karsi-alinan-tedbir-ve-onlemler/

https://www.haberturk.com/1-haziran-da-kalkan-yasaklar-nelerdir-kalkan-yasaklar-hangileri-normallesme-takvimi-2697606

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal