COVID-19 NEDİR? TÜRKİYE’DEKİ GÜNCEL DURUM NEDİR?

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

COVID-19 NEDİR?

Yeni Koronavirüs Hastalığı(COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı)gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 20202de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıcında bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti.2nin diğer ayaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Koronavirüsler,hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda,birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu(SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfessiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Yeni Koronavirüs Hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur.

 

 

 Belirtileri Nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunları oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş,öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatüre,ağır solunum yetmezliği,böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçıan damlacıkların solunması ile bulaşır.Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz,göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler,bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir.

-Vakaların yüzde 802i hastalığı hafif geçirmektedir.

-Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.

-Hastalık,genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

 Hastalıkta En Çok Etkilenen Kişiler:

. 60 yaş üstü olanlar

.Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:

              -Kalb hastalığı

              -Hipertansiyon

            – Diyabet

           – Kronik Solunum yolu hastalığı

           – Kanser gibi

.Sağlık çalışanları

Çocuklar Risk Altında Mı?

Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir.

Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.

Hamilelerde Risk Altında Mı?

Covıd-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır.

Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şikayetinin,hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir.

Şu ana kadar COVID-19’un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Tanı Nasıl Konur?

Yeni Koronavirüs tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi sadece Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır.

Korunma Yolları Nelerdir?

Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir. Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar:

   -El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabunla ve suyla yıkanmalı,sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır.

 -Eller yıkanmadan ağız,burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

 -Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır.

 – Özellikle hasta insanlarla ve çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir.

 – Hastaların yoğun olarak buluması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli,sağlık kuruluşlarına gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.

 – Tıbbi maske kullanılmadan dışarı çıkılmamalıdır.

-Çiğ ve az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.

-Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.

– Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşlarına başvurulmalı,doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

 

Koronavirüsünün semptomları nelerdir?

Coronavirüs hakkında şu ana kadar bilinen bilgiler doğrultusunda,semptomlar orta dereceli ya da şiddetli olabilmektedir.En çok gözlenen semptomlar;ateş,öksürük ve solunum güçlüğüdür.

Burun akıntısı,coronavirüste bildirilmemiştir. Bu nedenle,burun akıntısı olmadan öksürük ve solunum güçlüğü ve ateş gözlendiğinde kesinlikle kalabalık yerlerden uzak durmak ve en kısa sürede sağlık kuruluşuna baş vurmak çok önemlidir. Ciddi coronavirüsü vakalarında ise zatürre,böbrek yetmezliği ve ölüm meydana geliyor.

       Türkiye’ deki Güncel Durum Nedir?

 

TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU

  • TOPLAM TEST SAYISI 1.928.209
  • TOPLAM VAKA SAYISI 160.979
  • TOPLAM VEFAT SAYISI 4.461
  • TOPLAM YOĞUN BAKIM HASTA SAYISI 683
  • TOPLAM ENTUBE HASTA SAYISI 339
  • TOPLAM İYİLEŞEN HASTA SAYISI 124.369  

 

MAYIS 2020

  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 33.559
  • BUGÜNKÜ VAKA SAYISI 1.182
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 30
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1. 576

 

 

 

KAYNAKÇA:

Covid19bilgi.saglik.gov.tr/covid-19-yeni-koronavirüs-hastaliği-nedir

Covid19.saglik.gov.tr

 

 

 

 

 

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*