Cate Blanchett

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

19 Mayıs 1969 yılında Ivanhoe, Melbourne’de doğan Catherine Elise Blanchett, 10 yaşına geldiği zaman babası Robert Blanchett’i kalp krizinden ötürü kaybetti. Oyuncunun kız kardeşi Geneviee sahne ve kostüm tasarımcısı, erkek kardeşi Bob ise bilgisayar mühendisidir. Oyunculuk anlamında ilk olarak David Mamet’in Oleanna idimli oyununda Carol karakterini canlandırdı. 1994 ile 1995 yılları arasında ise Hamlet’te Ophelia karakterine hayat verdi. Sinemada ise ilk önemli rolü Paradise Rode içerisinde olmaktadır. 1998 yılında ise Oscar and Lucinda filminde ana karakterlerden biri olan Lucinda karakterine hayat verdi. Thank God He Met Lizzie filmi ile Avustralya Film Enstitüsü En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı

Oyuncunun en fazla bilinen rollerinin başında ise 1998 yılında çekilen I. Elizabeth’teki ana karakter Elizabeth gelmektedir. Bu rol ile birlikte aynı sene ilk Oscar adaylığını da elde etmiş oldu. Oyuncu o sene Oscar ödülünü kazanamasa da Altın Küre ve BAFTA ödüllerini eve götürmeyi başardı. Bir sonraki sene ise The Talented Mr. Ripley filmi ile BAFTA için aday olmuştur. The Gift ve Bandits filmlerinde rol almasından hemen sonra ise Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde elf kraliçesi olan Galadriel’i canlandırdı. Bu filmin sonrasında ise Veronica Guerni filminde rol aldı. 2005 yılında çekilen The Aviator filmindeki Katharine Herburn karakteri ile En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar ödülünü kazandı.

İkinci Altın Küre Ödülü’nü ise I’m Not There filmi ile kazanmayı başardı. Indiana Jones 4, The Curious Case Of Benjamin Buton, Robin Hood, The Last Time I Saw Michael Gregg, Hanna, The Hobbit: An Unexpected Journey, Blue Jasmine, The Hobbit: The Desolation of Smaug, How to train Your Dragon 2, Cinderella, Carol, Manifesto, Truth, Voyage of Time, Jungle Book: Origins karakterlerini canlandırdı ve seslendirdi. Oyuncu 1997 yılında senaryo yazarı Andrew Upton ile evlendi. Çiftin 3 tane çocuğu bulunmaktadır. Son dönemlerin en beğenilen oyuncuları arasında yer alan Cate Blanchett, şimdilerde yapımcıların en iyi projeler için kapısını çaldığı isimlerin başında gelmeye devam ediyor.

Kaynak: http://aktuelsinema.com/filmler-oyuncular/cate-blanchett/

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya