Bürolarda Uyulması Gereken Kurallar

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İş yerleri toplumsal yaşamın artık en önemli parçalarından biridir. Çünkü kişiler günün yarısından fazlasını neredeyse iş yerlerinde geçirirler. Haliyle ne iş yapılırsa yapılsın, bir iş yerinde insanlar birbirleriyle iletişim ve etkileşim halindedirler.

İş yerlerinde iş ile ilgili durumlarda yazılı iş emirleri ve kurallarından bahsetmek mümkün olsa da, insanların birbiriyle olan sosyal ilişkileri için yazılı kurallar koymak mümkün değildir. Fakat görgü kuralları da denilen ve insan ilişkilerini doğal olarak düzenleyen bu yazısız kurallara iş yerlerinde sağlıklı bir iletişim ortamı ve iş ortamının sağlanması için uyulması önemlidir. Peki, iş yerindeki hemen hemen herkesi ve de işin kendisini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen ve uyulması gereken kurallar nelerdir?

Açık ofis denen ve birçok kişinin aynı yerde bulunduğu çalışma modeli ile beraber önemi daha da artmış olan görgü kurallarının ilki, iş yerindeki herkesle seviyeli ve saygı düzleminde bir iletişim kurmaktır. Ast, üst fark etmeksizin herkesin iş yerinde çalışma amacı aynıdır ve kimsenin işine engel olmamak, rahatsızlık vermemek gerekir.

İş ortamında, diğer kişileri rahatsız edecek şekilde konuşmamak, gürültü yapmamak, başkaları hakkında yanlış anlaşılacak konuşmalar yapmamak gerekir. Bu tür davranışlar çalışma ortamının huzuruna zarar verecek cinsten olumsuz davranışlardır. İş ortamındaki herkesin motivasyonunu olumsuz etkilerler.

Çalışma ortamının temiz tutulmasının sağlanması gerekir. Bunun için herkesin kendine ait olan masa veya alanı temiz ve düzenli tutması ve bunu yapan başka bir çalışan olsa da o kişiye zorluk çıkaracak normal düzeyde olmayan dağınıklık ve kirliliğe sebep olmaması gerekir. Önemli hususlardan biri de işe uygun giyinmektir. Temiz, düzenli ve iş ortamına göre giyinmek oldukça önemlidir. Bu kişinin de kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Samimiyet düzeyine göre kişilere uygun hitap sözcükleri kullanmak da bir diğer önemli husustur. Eğer yeni tanışılmışsa siz ile hitap edilmesi uygun olacaktır. Bunun dışında ast veya üst ayırt etmeksizin seviyeli bir üslup ile iletişim kurmak gerekir. İş ortamında psikolojik taciz anlamına gelen mobbingden kaçınılmalı, biri buna maruz kaldığında yanında durulmalıdır.

Tüm bunların dışında cep telefonları ile çalışma ortamına rahatsızlık vermemek ve öğle yemeği veya molalara zamanında gidip zamanında dönmek de diğer önemli kurallardır. Herkes işe karşı sorumlu olduğu için herkesin emeği birdir.

Kaynak: Nasılkolay.com

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*