Bürolarda Ergonomi

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İnsan ile çalışma ve yaşama ortamları arasındaki uyumun sağlanmasıdır. Ergonomi endüstriyel toplumun gelişmesi ile artan önemiyle birlikte özellikle bürolarda da çok faydalanılan bir alandır. İnsan sağlığının önemi anlaşılmış, iş verimliliğine etki eden faktörler incelenerek önlemler alınmıştır

.j0385525

Büro çalışanları için ergonomi son derece önemlidir. Çok yoğun çalışma temposu ve bir çok ofis araçları açısından ergonomi bilmek işimizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede iş ortamını sağlıklı ve daha çalışılabilir hale getirmek iş trafiğini biraz daha rahatlatacaktır. Performansımızı etkileyebilecek konular arasında ergonomik koşulların olduğunu bilmek bizi kontrol ve sonucunda önlem almaya sevkedecektir.

 

open laptop and a personal organizer on an office table --- Image by © Royalty-Free/Corbis

İnsanlar, çalıştıkları yerlerde çeşitli sağlıklarını tehdit eden koşullarda çalışmak zorunda kalabilirler. Bunlar soğuk,sıcak, rutubet,toz,yetersiz aydınlatma veya çok ışık,gürültü v.b.Bütün bunlar sağlığımızı etkileyebileceği gibi iş verimimizin düşmesine de etki edecektir. Doğal olarak böyle bir durumda gerekli ve uygun koşulları sağlamak önem kazanmıştır. Dolayısıyla, ergonomi biliminin önemliliği burdan daha raaht anlayabiliriz.
Ergonomi kısaca, işin insana uyumunun sağlanması olarak ta tanımlanmaktadır. Ancak bu tanımın uzantısı olarak insanın işe uyumunun da gözden uzak tutulmaması gerekir. İşe uygun eleman alımı, iş eğitimleri bu amaca hizmet ederler.

 

Working at the Office --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Büroların ergonomik tasarımında dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Masa başında çalışan kişi masasında kalkmadan yada zorlanmadan rahatlıkla gerekli eşyaya erişebilmelidir. tel, fax, bilgisayar… Büroda kullanılan dosya dolabı fotokopi makinesi gibi eşyalar kullanım sıklığına göre kolay ulaşılabilir yerlerde olmalı, örneğin gün içinde çok sık fotokopi çekmemiz gerekiyorsa fotokopi masaya yakın yere konmalı, çok kullandığımız dosyalar yine en yakın dosya dolabında olmalıdır.

 

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*