BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIK ÇALIŞMA ALANLARI

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü iş alanları geniş sayılabilecek niteliktedir. Bölümden mezun olanlar gerek devlet ait kurum ve kuruluşlarda gerekse de özel sektörde çalışma olanakları bulabilirler. Bu çalışmamızda; büro yönetimi ve yönetici asistanlığı iş olanakları, çalışma alanları, büro yönetimi ve yönetici asistanlığı mezunları ne iş yapar, görevi nedir, maaşları ne kadardır, dikey geçiş yapılabilecek 4 yıllık bölümler nelerdir, gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Şimdi bu bilgileri bölümler halinde incelemeye çalışacağız.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı İş Olanakları

Bölümden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılmakta olan Ön Lisans KPSS sınavına girerler. Bu sınavda atama için yeterli puanı alanlar tercihlerinde herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunu yazarak istedikleri yere yerleşebilirler. KPSS ataması ile çeşitli kurum ve kuruluşlarda, derneklerde, farklı üniversitelerde veya vakıflarda görev alma imkanına sahiptirler. Yine KPSS ile yerleşemeyenler ilgili özel kuruluşlarda çalışma imkanı bulabilirler. Bölüm mezunları yöneticilere yardımcı olmak amacıyla ve ilgili kurum, kuruluş veya şirketin tüm büro işlerini yapmak üzere görevlendirilir ve bu alanda eğitilirler.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Maaşları

Bölümden mezun olanlar ve KPSS ile atananlar genellikle 2000 lira civarında maaş almaktadırlar. Çalışılan yere ve kişinin farklı özelliklerine göre farklı maaş alma söz konusu da olabilir. Verdiğimiz maaşlar daha çok kamu kurumları için geçerlidir. Bölüm mezunu olup da devlet kurumunda çalışmayanlar özel şirketlerde çalışma durumunda kalırlar. Bu durumda muhtemelen verilen maaşlar da düşmektedir. Özel sektör için asgari ücretin biraz üstünde yani 800-1000 lira arasında maaş alanlar bulunmaktadır. Daha fazlası için ise kişinin her yönden kendini geliştirmiş olması önemlidir.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı DGS Bölümleri

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünden mezun olanlar DGS sınavına girip başarılı olarak çeşitli 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilirler. Bu bölümden mezun olanların dikey geçiş yapabileceği 4 yıllık bölümler şunlardır: Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşletme Bilgi Yönetimi, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri. Bölüm mezunları bu saydığımız dört yıllık bölümlerden istediklerini tercih ederek lisans olarak öğrenimlerine devam edebilirler. Tabi dediğimiz gibi bunun için DGS sınavından yeterli puanı almak şarttır.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümün eğitim süresi iki yıldır. Öğrenciler mezun olduktan sonra Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanı unvanı ile alınırlar. Üniversite sınavı YGS sınavına girip bu bölümden tercih yapmak isteyenler YGS-4 puan türünü kullanırlar. Yani bölüm YGS 4 puanı ile alım yapmaktadır.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Mezunları Ne İş Yapar?

Bu bölümü bitirenler işe başladıkları kurum veya şirketlerde büro ile ilgili akla gelebilecek her türlü işi yaparlar. Kurum veya şirket ile ilgili her türlü bilgi ve belgenin düzenlenmesi, kayıt altına alınması, yeni yazıların oluşturulması, protokol işlerinin düzenlenmesi gibi işlere bakarlar. Bu yüzden özellikle bilgisayar kullanımı konusunda çok iyi olmalı ve on parmak bilgisayar kullanımında da usta olmalıdırlar. Bilgi ve belge düzenlenmesini, kağıt işlerini sevenler, ayrıntıya dikkat edenler bu bölümü tercih edebilir. Bunun yanında bu bölüm mezunlarının iletişim konusunda da çok iyi olması gerekmektedir.

KAYNAKÇA:

imkbserhatmeslek.meb.k12.tr/icerikler/buro-yonetimi-ve-sekreterlik-alani_473987.html

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya