Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümünden Dikey Geçiş

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

k_24143735_broynetmGenel Tanıtım

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programının amacı; hızlı değişen ve gelişen iş dünyasının gereksinimlerini karşılayabilecek bilgi ve becerilerle donatılmış, bilgisayar kullanımında uzman, büro yönetimi ilkelerini ve yöntemlerini profesyonelce kullanabilen, iyi insan ilişkileri kurabilen, yazıları on parmakla ve bakmadan, süratle yazabilen, her türlü büro teknolojisini kullanabilen, modern protokol bilgilerine sahip, yüksek düzeyde büro elemanları, büro yöneticileri ve yönetici asistanları yetiştirmektir.DGS

Dikey GeçişSınavı Nedir
Dgs’de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanmaktadır. Sınav süresi 3 saat’dir. (180 dakika). Öss’nin aksine bir mantık ve yetenek ölçme sınavı olan Dgs bu yönüyleAles ile benzerlik göstermektedir. Her üniversitenin %10 kontenjan açması zorunlu olmasına rağmen Dgs’de kontenjanlar son derece azdır. (Her bölüm için 5 ile 10 kişi) Dgs’de tercihler sınava girmeden önce yapılırdı, 2009 ilkbaharında çıkan yasayla sınavdan sonra yapılma kararı alındı. Dgs’de en fazla 8 tercih yapabilirken bu rakam 18’e çıkarıldı ancak kontenjanlar daha da düştü.

Dgs (dikey geçiş sınavı) İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 1. 1- Dgs ile geçiş de kontenjanlar çok azdır. (Her bölüm için 05-10 kişi arası)
  2- Yeni yapılan tüzük değişikliği ile kontenjanlar 19000 civarına çıkarlımıştır.
  3- Dgs’de ek yerleştirme 2009 yılı sınavı itibariyle vardır.
  4- 2009 yılından itibaren dgs de tercihler sınavdan sonra yapılır.
  5- 2009 yılından itibaren dgs de en fazla 18 tercih yapılır.
  6- Aöbp’nin sınava etkisi oldukça yüksektir.
  7- Ösym’nin yaptığı yaklaşık  100’e yakın sınavdan en kolay olanıdır.
  8- 80 sözel 80 matematik sorusu sorulmaktadır.Her iki bölüm içinde 10’ar tane mantık sorusu bulunmaktadır.
  9- Sınav sonuçlarının açıklanma süresi 1 aydır.
  10- Son yapılan değişiklikler ile intibak senesi ve okuldan atılma durumu kaldırılmıştır.Ancak üniversitelerin dikey geçiş yapan öğrencilere nasıl bir uygulama yapacağı netlik kazanmamış.Genel kanı ile 1. sınıftan başlatılması durumu ortaya çıkmıştır.
  11- Sayısal ve sözel bölümde çıkan mantık soruları, öğrencilerin en çok zorlandığı kısım olarak görülmektedir

Dikey Geçiş İmkanları

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programını tercih eden öğrencilerin, 2 yıllık önlisans eğitimini tamamladıktan sonra DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile geçiş yapabilecekleri 4 yıllık lisans programları:

•          Halkla İlişkiler

•          Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

•          Halkla İlişkiler ve Tanıtım

•          İşletme Bilgi Yönetimi

•          Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

•          Sağlık Kurumları İşletmeciliği

•          Yönetim Bilişim Sistemleri

Ayrıca ön lisans programından mezun olanlar Anadolu Üniversitesi İşletme – İktisat Fakültelerinin 3. sınıfına doğrudan dikey geçiş yapabilirler.

DGS Yerleştirme İşlemleri

Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2016-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2016-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

 

http://dgs.nedir.com/

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*