Büro İçinde Sekreterin Görevleri

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Sekreter; büro yönetimi konusunda bilgilidoğrudan emir almadan sorumluluk alabilme yeteneği gösteren alınan görev ve sorumlulukları uyguladığı gibi kendisine verilen yetki sınırları içerisinde kararlar verebilen yönetim kadrosu içerisinde yeri bulunan bir büro görevlisidir.

SEKRETERİN NİTELİKLERİ

Sekreterlik mesleğinde sunulan hizmetlerin % 20 oranındaki bölümü büro otomasyon sistemlerine, geriye kalan % 80 tutarındaki önemli bir kısmı ise insan iliş kilerine dayanmaktadır. Sekreterlik sosyal ilişkilerin, diğer bir deyişle insan ilişkilerinin oluşturulduğu bir birim, sekreter de bu birimi yöneten ve çok çeşitli hizmetleri sürdürerek etkinlik gösteren kişi durumunda bulunmaktadır. Sekreterin verdiği hizmetler şu şekilde sıralanabilmektedir.

  • Yöneticinin haberleşmesini etkin kılmak,
  • Yöneticinin yazışmalarını yapmak,
  • Yöneticinin dosya sistemini tekniğine uygun şekilde gerçekleştirmek,
  • Büro otomasyon sistemlerini etkin bir şekilde kullanmak,
  • Randevu saptamalarında gerekli titizliği göstermek,
  • Konuk kabullerinde özenli davranmak,
  • Uygun bir büro hostesliği görevi sunmak.
  • Yöneticinin seyahatlerini organize etmek.

buro-yonetimi-ve-yonetici-asistanligi-575x246


SEKRETERİN FİZİKSEL YÖNDEN SAHİP OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

Yönetici sekreterler giyim, kuşam ve bakımına özen göstermesi gerekmektedir.

1-Temiz, Zevkli ve Sade Giyim

iyi bir sekreter, iş için başvurduğu ilk gün, iş yerinin genel kuralları, çalışanların giyim tarzı hakkında gözlemini yapar, bu gözlemi değerlendirir ve kendine bir stil oluşturur. Oturup kalkarken, yazı yazarken ve bütün gün çeşitli işler yaparken giy silerinin onu rahatsız etmemesi için kısa ve dar eteklerden kaçınmalıdır. Uygun bir renk ve model seçimi, uyumlu aksesuarlar, rahat ve alçak topuklu ayakkabılar, her giysiyle kullanılabilecek spor bir çanta tercih etmekte yarar bulunmaktadır.

2- Güler Yüz

Gülümseme, canlılar içinde yalnızca insana büyük yararlar sağlamaktadır. Gülümsemesini beceremeyen bir sekreterin başarısızlığa da hazır olması gerekmektedir. iş yerinin ilk temsilcisinin sekreter olduğu düşünülürse, iş yeri hakkında olumlu veya olumsuz izlenimler bırakabileceği kolayca anlaşılabilmektedir.

 3-Saçlar, Tırnaklar, Dişler

İnsanların birbirlerini itici yada çekici bulmaları için bazen ufak ayrıntılar yeterlidir. Saçları bakımsız, tırnakları kirli veya tırnak cilası dökülmüş, dişleri birkaç gündür fırçalanmamış bir insan ilk bakışta olumsuz puan almaktadır .

4-Makyaj

Güzellik sağlıklı bir ciltle başlamaktadır. Sağlıklı olmak, öncelikle sağlık bilgisini gerektirir. Vücudun ihtiyacı olan su, besinler, vitaminler, uyku, dinlenme, spor,

kötü alışkanlıklardan korunma gibi fi sağlıklı bir yaşam kurabilmenin ön koşuludur. Cildin en büyük düşmanı sigara, alkol, baharatlı yiyecekler, yetersiz su içmek, uykusuzluk ve vitamin eksikliğidir. Makyaj, güzel görünmek yada çekici olmak için boyanmak olarak algılanmamalıdır. Makyaj yapmadan önce eller yıkanmalı, makyaj malzemeleri kimseyle ortak kullanılmamalı, cilt sorunları için bir cilt hekiminin başvurulmalıdır. Ayrıca mesleki görgü sahibi bir sekreter çalışma masasında, iş saatleri içinde makyaj yapmamalıdır.

 

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*