Burdur, Yazır Köyü

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

yazir-koyu-bogazkale-yazir-koyu-ziyaretcisi-mesaji-29966

YAZIR, ÇAVDIR

Yazır, Burdur ilinin Çavdır ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

YAZIR KASABASININ KURULUŞU

Eskiçağlarda indos Vadisi olarak bilinen bu bölge sırasıyla Hititler, Akalar, Lidyalılar, Helenler ve Roma Imparatorluğunun himayesi altında kalmıştır.

23 Mayıs 1040 tarihindeki DANDANAKAN ZAFERi Türk ve Dünya tarihinin dönüm noktalarından biridir. Dandanakan’ da kazanılan zafer tarihin seyrini değiştirmiştir. Anadolu Fatihi Sultan Alparslan Oğuzların Kınık boyundandır.

1300 yıllarında yapılan idari taksimata göre Isparta Sancağından ayrılıp GARBiKARAAĞAÇ adını almıştır. Askerlik şubemiz bu adı almadan önce BURDUR iline bağlı TEFENNİ kazasıdır.Mehmet Efendi adıyla tanınan zat BURDUR vilayeti ile ilişkilerini kesmiş 1304 yılında Denizli Vilayetine bağlanmıştır. YAZIR KELİMESİNİN ANLAMI

Oğuz boyundan BOZOKLARIN AYHAN oğullarındandır. Buna göre; a) KAŞGARlı’ da ki Oğuz Boylarına göre;

Anlamı: YAZĞIR Damgası: III L

YAZIR GENÇ BABA TÜRBESİ

Genç Baba Türbesi Yazır köyümüzün Yukarı Köyde ilkokula giden Gızıl Yolu üzerindedir. Bu türbeye Genç Baba isimli zat tarafından 1286 yılında faaliyet gösterek Genç Baba tarafından yönetilmiştir. Genç Baba aslen Gölhisar’ lıdır. Köyümüze görevli olarak gelen islami ve dini )ilgileri yüksek olan bir zat olduğundan dini ve şahsi münasebetlerimiz olan asırlarca beraber yaşadığımız Arap ve Acem ırklarının dilleriyle çocuklarımızın çeşitli bilimlerle gelişmesi ve bilgilendirilmesi pek güç ve ağır bilhassa köyümüzde imkânsız olduğundan bu usulü sadeleştirme ve kolaylaştırma yolları aranmıştır. Medresede Arapça okutacak kimselerin evvela pratik bir şekilde konuşabilmesi kısa zamanda Arap dilini öğretme çareleri aranmıştır. “BEN YAZIRLIYIM AMA ANLATTIĞINIZ BU TÜRBEYİ BİR KERE BİLE GÖRMEDİM AYRICA YUKARI KÖY NERE ORDA Kİ OKULA GİDEN GIZIL YOLU NERE BİRİ BENİ AYDINLATIRSA SEVİNİRİM. (BENDE YAZIRLIYIM YUKARI KÖY GENÇ BABA TÜRBESİ GIZIL YOL NEREDE ALLAHAŞKINA BANADA SÖYLERİSİNİZ.)BÜYÜKLERİMİZDENDE HİÇ İŞİTMEDİK BUNLARI LÜTFEN DAHA ANLAŞILIR YAZIN BUNLARI.

Kültür

Köyün gelenek, Yazır köyünün en güzel yemekleri olarak topalan (yuvalama) en başta olmak üzere , tarhana çorbasıdır. bulgur pilavı, kuru fasulye, ıspanak gibi tüm yörelere özgü yemeklerle benzerlik sağlarlar.

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*