BURDUR / BÜĞDÜZ KASABASI

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

hqdefault

Büğdüz. Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy. Merkeze uzaklığı 15 km’dir.

TARİHÇE

BÜĞDÜZ Üç-oklar kavimlerinin sol kolundan Deniz han oğullarının altıncı oğullarındandır. Dede korkut destanlarındaki ‘‘ Bıyığı kanlı’’ olarak vasıflanan Emen bey de Bügdüz’den gösterilir. BÜĞDÜZ boyunun Oğuzların İslamiyet’ten önceki tarihlerinde ve İslamiyet’i kabul ettikleri devrin ilk zamanlarında destanlarda yankılar yapacak derecede rol oynadığı gösterilebilir. Büğdüzler’e ait Anadolu’da 22 yer adı tespit edilebilmiştir. Bununla beraber bu yer adları Büğdüzler’in de Anadolu’nun fetih ve iskânında diğer kardeş boylarla bulunduklarını gösteriyor. Fakat aynı boya ait On altıncı yüzyılda ancak küçük bir BÜĞDÜZ oymağı bulunmaktadır.

Halep Türkmenleri arasında görülen bu Büğdüz oymağı 65 vergi evi kadardır. XVI yüzyıldaki bu 22 yer adından bugün ancak 7 yer adı kalmıştır. ‘BÜĞDÜZ’ ün kelime anlamı; ‘Herkese tevazu gösterir ve hizmet eder’ anlamındadır.

1971 yılında Burdur ilinde meydana gelen deprem sonrasında şimdiki ismiyle Eski köy olan BÜĞDÜZ; yerleşim alanın yıkılması sonrası 4 Km uzaklıktaki belen ardı mevkiine 420 adet planlı deprem konutu inşa edilmiştir.

Köyümüz 1998 yılı genel nüfus sayımında BELEDİYE olma hakkını kazanmış 18 Nisan  1999 yılı genel seçimlerinde Doğru yol  adayı Mehmet Özcan’ın seçimleri kazanması  ile Meclis üyeleri ile birlikte göreve gelinmiştir ve artık köy statüsnden çıkıp kasaba olmuştur.  Yeni belediye olmamızdan dolayı Bina, Araç- gereçten yoksun olarak göreve başlanmış içinde bulunduğumuz zor şartlarda halkımıza hizmet etmek için büyük çaba içerisinde Belediye başkanlığımız ve halkımızın desteği ile Belediyecilik hizmetine başlanmıştır.

Ancak, 2012 yılında çıkarılan 5393 sayılı Belediye Kanununun 11 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre nüfusu 2000’nin altına düşen bir belediyenin Danıştayın da görüşü alınmak suretiyle İçişleri Bakanlığının önerisi üzerine müşterek kararnameyle 2014 yılı yerel seçimlerinden sonra köye dönüştürülmesi kararı alınmış ve 2014 yılı yerel seçimleri ile birlikte Köyümüzün belediye serüveni 15 yıl sürmüştür.

ULAŞIM

Toplu taşıma aracı ile

Büğdüz, toplu taşıma ile ulaşımı kolaydır. Büğdüz Köyü Muhtarlığının 2 Otobüsü, Tarımsal Kalkınma kooperatifinin 1 minibüsü, İshak Gümüş’ün 5 otobüsü ve Durali Mete’ye ait 1 minübüs ile toplu taşıma gerçekleştirilmektedir.

Büğdüz otobüslerini bulmak kolaydır – her zaman önünde ve arkasında büyük harflerle BÜĞDÜZ yazar.

Büğdüz’e gitmek Burdur üzerinden daha kolaydır,otobüs ve minibüsler Burdur Köprü başı mevkiindeki Binay Akaryakıt önünden kalkmaktadır. Yol Büğdüz’e 15,8 km.dir yaklaşık 25-30 dakika sürer ve maliyeti 2.50 TL’dir.

Kendi taşıma aracınızla

Büğdüz’e ulaşım için 3 tane sürüş rotası vardır. Eğer Antalya şehir merkezinden ya da batı Akdeniz’den geliyorsanız, Burdur yönünde Antalya-Burdur yolu/D650(13,0 km kala. / 12 dk.) Ağlasun yol sapağından sola Kayaaltı köyü yoluna dönün. Yada Antalya-Burdur yolu/D650(6,0 km. kala / 7 dk.) Mehmet Akif Ersoy üniverstesi sapağından sola Bayındır köyü yoluna dönün. Eğer Burdur şehir mermerkezi yönünden geliyorsanız, Burdur-Antalya yolu/D650(2,9 km. / 3 dk.) sağsağa dönün.

EKONOMİ

Köyün genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım daha çok su istemeyen arpa, buğday, yulaf, çavdar, fiğ gibi bitkilerle yapılmakta olup merkeze yakın yerlerdeki az miktarda sualtı arazide sulu tarım da yapılmaktadır. Yaklaşık tarım arazisi 2000 hektardır.

Hayvancılık ise daha çok büyükbaş holstein ırkı üzerinedir. Bunun yanı sıra, mevcut birkaç çoban halen küçükbaş hayvancılığı sürdürmektedir.

Köyümüzün genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım daha çok su istemeyen arpa, buğday, yulaf, çavdar, fiğ gibi bitkilerle yapılmakta olup merkeze yakın yerlerdeki az miktarda sualtı arazide sulu tarım da yapılmaktadır. Yaklaşık tarım arazisi 2000 hektardır.

Hayvancılık ise daha çok büyükbaş holstein ırkı üzerinedir. Bunun yanı sıra, mevcut birkaç çoban halen küçükbaş hayvancılığı sürdürmektedir.

 

Köyümüzde modern tarım ve süt hayvancılığının ileri safhada olması köyümüzden dışa olabilecek göçü önlemekte, dıştan ayrıca göç almaktadır. En büyük gelir kaynaklarından olan süt sığırcılığından günlük 17 ton süt üretilerek pazarlaması kooperatifimizce yapılmaktadır. Ayrıca damızlık düve yetiştiriciliği de mevcut olup büyük oranda çevre köy ve şehirlerin ihtiyacı köyümüz içerisinden karşılanmaktadır. Diğer bir gelir kaynağı da el dokuma halıcılığıdır. Köyümüzde özel şahıslara ait  dört adet halı dokuma atölyesi mevcuttur. Önceki dönemlerde bu atölyelerin hepsi dolu durumda iken makine halıcılığının armasıyla maliyetlerdeki artışa oranla rağbet düşmüş ve şu anda yalnızca 1 atölye çalışır durumdadır.

Köyümüzde da aile geçim kaynağının sağlanmasında ve aile bireyleri arasındaki uyum, saygı, sevgi ve bağlılıkları üst seviyededir. Eşler tarlada, bahçede ve hayvan bakımında omuz omuza birlikte çalışmaktadır. Kadının aile bireyleri içerisinde erkekle eşit sorumluluk taşımakla birlikte aile ekonomisine ve hayvancılığımızın bu denli gelişmiş olmasına katkıları çok büyüktür.

bugduz

NÜFUSU

ALİ ERDOĞAN
Büğdüz
Belediye Başkanı

Belediye Erişim Bilgileri

e-Posta:
Telefon:   (248) 271 25 22
Faks:  (248) 271 22 54


Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

2012

1.641

812

829

2011

1.650

826

824

2010

1651

819

832

2009

1.649

814

835

2008

1603

2007

1757

2000

1688

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI BURDUR BÜĞDÜZ AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ
    T.C. Sağlık Bakanlığı Burdur Büğdüz Aile Sağlığı Merkezi olarak güven, samimiyet dolu bir dünyanın kapılarını her gün sizin için açıyoruz. Burdur Büğdüz Aile Sağlığı  Merkezimiz koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerini en iyi teknik altyapı, üstün nitelikli, insana değer veren hekim ve destek kadrosuyla sizlere sunmaktadır.
   Bu onurlu görevi yerine getirirken hasta memnuniyeti sağlamayı temel ilke olarak kabul ediyoruz.
Burdur Büğdüz Aile Sağlığı Merkezi olarak bu kalite anlayışının yaşatılmasına büyük önem veriyoruz.
T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

BURDUR – MERKEZ – ÖMER NACI BOZKURT İLKOKULU

Okulumuzda 1944-1945 öğretim yılında beş yıllık eğitime başlanmıştır. 1971 depremine kadar aşağıdaki köyde iki okulda eğitim-öğretim devam etmiştir. Depremden sonra şu andaki deprem evleri ile birlikte prefabrik olarak yapılmıştır. Ayrıca okul bahçesine sınır dört lojman yapılmış olup uzun süre öğretmenler tarafından kullanılmıştır.

1975 yılında öğrencilere süt vermek amacı ile süt hane ve mutfak yapılmış, şimdi ise bu mekanlar iş atölyesi olarak kullanılmaktadır.

  1. Kademe ortaokul olarak Eğitim-Öğretime 1974-1975 Öğretim yılında başlamıştır. Geçici olarak küçük bir alanda açılan ortaokul bu günkü binasına 1977-78 öğretim yılında taşınmıştır.

1990-91 Öğretim yılında ilkokul ve ortaokulun birleşmesiyle İlköğretim okuluna dönüşmüştür.

Daha sonra okulumuza ilave derslik yapılarak öğretmenler odası, laboratuar ve diğer mekanlar yeniden düzenlenmiştir. 1996 yılında okulumuz merkezi ısıtma sistemine dönüştürülmüştür. Okul tuvaletleri yeniden düzenlenmiştir. 1996-97 yılından itibaren okulumuz taşımalı eğitim kapsamında taşıma merkezi olmuştur.

Okulumuz 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılına yeni binasında başlamıştır.

2012-2013 yılında 4+4+4 eğitim sistemi ile okulumuz ilkokul ve ortaokul olarak iki kuruma ayrılmıştır. 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren aynı bahçe ve aynı bina içerisinde Ömer Naci Bozkurt İlkokulu-Büğdüz Ortaokulu olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Halen okulumuz binasında 17 derslik, öğretmenler odası, müdür odası, müdür yardımcısı odası, bilişim teknoloji dersliği, fen ve teknoloji dersliği, kütüphane, soyunma (erkek ve bayan) odaları, yemekhane, arşiv, sığınak, toplantı salonu, ana sınıfı dersliği mevcuttur.

Kaynak:http://www.bugduz.com/

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*