Blues kizi… Erken yitirilen büyük yeteneklerden biri… “JANİS JOPLİN”

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

a-janis-joplin

Çiçek Kız Janis Joplin’in Hayat Hikayesi

1960’lı yılların sıra dışı kişiliğiyle, başarılı pop, blues ve caz yorumlarıyla kısa ve hızlı geçen başarılı sanat yaşamı nın anlatıldığı Janis Joplin’in hayatı sinema filmi olarak beyazperde ye aktarıldı.

janis-joplin-4

Janis Joplin 1943 yılında Teksas’ta işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz çocuk yaşlarındayken farklı kişiliğiyle ailesinin ve çevresinin dikkatini üzerine çeken Joplin yine ailesinin desteğiyle müziğe başladı. 18 yaşında Teksas’taki klüplerde sahne almaya başladı. Adeta müziğin ve sanatın içine saklanarak kişiliğinin uç noktalarından kaçmaya, gizlenmeye çalıştı. Müziğe kısa bir ara vererek Lamar State College of Technology’de eğitimini sürdürmeye çalıştı. Ancak bu direniş kısa sürdü ve 1963 yılında yeniden müziğe döndü. California’da ‘hippi’ hareketine katılarak yaşam stillerine ayak uydurdu. 1967 yılında hayatındaki gelgitleri biraz durdurup, müziğe Big Brother grubunun solisti olarak hızlı bir şekilde döndü. Ömrünün geri kalan 3 yılında, ölüm yılı olan 1970 yılına kadar adını tüm dünyaya duyurmayı ve müziğinden söz ettirmeyi başardı. 1967’de Monterey Uluslar arası Müzik Festivali’ndeki başarılı çıkışı ilk albümünün yolunu açtı. 1968 yılında başarının getirdiği sarhoşlukla baş edemeyen Joplin’in yanlış ve kötü alışkanlıkları grubunun da dağılmasına sebep oldu. 1969 yılında yoluna tek başına yürümeye karar veren Joplin’in çalışmaları son derece başarılıydı. Ancak kötü alışkanlıklarından kurtulmak için yaptığı mücadele sonuç getirmedi. Döneminin gelmiş geçmiş en iyi blues ve caz solistlerinde olan Janis Joplin henüz 27 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Ölümünün ardından dahi birçok şarkısı ve yorumu haftalarca liste başı yaptı.

“Mercedes benz ile beyazların da zenci gibi şarki söyleyebileceklerini ispatladı.”

janis

 

Dinlemek isteyenler için en iyi parçalarından bir tanesi olan “Maybe” için bkz: https://www.youtube.com/watch?v=cM0T9fumD5k

 

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*