BEDENİZİN KONUŞUYOR

Reklam Alanı

Reklam buraya

Beden dili; vücut duruşu, jestler, mimikler, yüz ifadeleri ve göz hareketlerinden oluşan zihinsel ve fiziksel faaliyetlerle desteklenen “Sözel olmayan İletişim” şeklidir. Beden dili kullanılarak gönderilen sinyaller, neredeyse tamamen bilinçaltı tarafından algılanarak işlenir ve anlamlandırılır.

Beden Dili e-kitap

Yapılan bazı araştırmalar, insan iletişiminin %7’sinin kelimeler aracılığıyla yapıldığını öne sürerken diğer bazı araştırmalar bu oranın %30-%40 civarında olduğunu savunmaktadır. Her iki araştırma sonucuna göre ortak bir kanıya varmak gerekirse; insanlar arasındaki iletişimin asgari %60 azami %93’lük bir oranda beden dili kullanılarak yapıldığı söylenebilir.

Beden diline bakarak bir insanın o anki durumu hakkında bilgi edinilebilir. İçinde bulunduğu ruh haline göre dışarıya verdiği işaretler farklılık kazanır. Bu sayede kızgınlık, öfke, gerginlik, hoşlanma, zevk, mutluluk gibi farklı duygular insanların vücut diline bakarak anlaşılabilir.

Beden Dilini Anlamak

Beden dilini anlamak ve yorumlamak yerine, “okumak” kelimesi daha sık olarak kullanılmaktadır. Karşınızdaki insanı okumak, onun söylediklerinden çok vücut diline bakarak içinde bulunduğu durumu anlamak ve yorumlamaktır. Son derece önemli ve hassas bir konudur. Sadece belirli bir mimik ve jeste bakarak yorumlamak yanlış fikirler edinmemize sebep olabilir. Bunun yerine vücut dilinin tamamına bakarak bir kanıya varmak daha doğru olacaktır. Doğru bir şekilde Beden Dilini anlamak ve yorumlamak istiyorsanız, ciddi kaynaklardan faydalanmalı ve bilgi edinmelisiniz. Çok yakında çıkacak olan Sözel Olmayan İletişim e-kitabı ile aşağıda belirtilen konular ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz;

Edit 13 Aralık 2012 : Sözel Olmayan iletişim – Beden Dili e-kitabı yayınlanmıştır.

  • Beden Dili Nedir?
  • Beden Dilini Anlamak
  • Kadınların Beden Dili
  • Erkeklerin Beden Dili
  • İş Görüşmelerinde (Mülakat) Beden Dili

Bedenin kendini ifade etmesi – Fiziksel Hareketler (İfadeler)

İnsanlar konuşurlarken fiziksel hareketlerle konuşmalarını desteklerler. Bazı durumlarda zihinsel (kelimeler) faaliyet daha zor geldiğinden, konuşmalarını daha basit olan fiziksel hareketlerle desteklerler. Tüm bu fiziksel hareketler durum ve hal bildirmekte yardımcı olurlar. İfadeler aynı zamanda kişinin içinde bulunduğu durum hakkında da bilgiler vermektedir. Örneğin;

  • Jestler ile bir duruma ya da noktaya dikkat çekmeye çalışılabilir.
  • Vücut duruşu ile “Sıkıldım” ya da “Gerçekten ilgileniyorum” mesajı verilebilir.
  • Dokunuş ile teşvik edebilir ya da karşı taraf yasaklanabilir.

Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*