Başarılı Bir Mülakat Geçirme Yöntemleri

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

Screenshots_2015-02-26-14-31-12

İş mülakatları bilgi, tecrübe ve yeteneklerinin işe en yakın olduğu düşünülen adaylar ile gerçekleştirilen yapılanmış görüşmelerdir. Çeşitli mülakat yöntemleri vardır: Soruların önceden belirlendiği ve her adaya aynı soruların yöneltildiği mülakatlar (yetkinlik bazlı); daha az yapılandırılmış ve adayın yanıtlarına göre sorular yöneltilen mülakatlar; sorun çözmeye dayalı mülakatlar; stres mülakatları gibi. Ayrıca katılan aday ve mülakatı gerçekleştiren kişi sayısına göre birebir ve panel mülakat gerçekleştirilebilir.

Mülakatlarda adayın bilgi, yetenek, tecrübe ve hatta kişilik özellikleri sorgulanır. Bu nedenle özgeçmişinizde gerçek dışı bir bilgi yer almamalıdır.

İş başvurusu yaptığınız firmaların adını, başvurduğunuz pozisyonu ve tarihi mutlaka not etmenizde fayda vardır. Eğer yoğun bir şekilde iş başvurularu yapıyorsanız, sizi mülakata davet eden firmayı ilk anda hatırlamanız zor olabilir. Telefondaki kişiye asla “pardon, hangi işe başvurmuşum, hangi pozisyondu acaba” vb. gibi sorular sormayın.

Screenshots_2015-02-26-14-27-03

 

 

Mülakatlarda verdiğiniz cevapların kuvvetli olması sizi diğerlerinden ayıracaktır. Fark yaratıcı cevapların neler olabileceği konusunda çalışmalısınız. Örneğin; Yeni mezun ya da deneyimsiz bir adaysanız. Size “bu işte deneyiminiz yok, başarılı olabileceğinize inanıyor musunuz?” şeklinde soru yöneltilebilir.

“Eğer bana bir şans verilir ise, en kısa sürede işe dair bilgileri öğrenip kendimi geliştireceğime inanıyorum.” diyebilirsiniz. Güzel bir cevap mı? Evet ama yeterli değil. Çünkü bu cevabı verecek onlarca aday olacaktır. Bu cevabı daha, etkili, inandırıcı ve farklı kılmak için somut örneklerle desteklemelisiniz. Sıradan bir cevap verdiğinizde görüşmeci size daha detaylı bir soru soracaktır. 

Screenshots_2015-02-26-14-32-51

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*