Aspendos Antik Kenti ANTALYA

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

ASPENDOS’UN TARİHİ 

Anadolu’da kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden biri olan Aspendos Yunan efsanesine göre Truva Savaşı’ndan sonra Pamphylia’ya gelen Argive kolonicileri tarafından kurulmuş.

 

Yanında bulunduğu Köprüçay (Antik Eurymedon) ve üzerinde bulunduğu ticaret yolları sayesinde önemli bir konuma sahip olan Aspendos, tarih boyunca pek çok kez işgal edildi. Bir süre Büyük İskender’in egemenliğinde kalan kent, en parlak günlerini Roma Dönemi’nde yaşadı. Roma Dönemi’nde antik kente dev bir tiyatro ve su yolları inşa edildi.

Aspendos, Antalya

Dünyadaki en iyi korunmuş antik tiyatrolardan biri olarak bilinen Aspendos Tiyatrosu, bölgede bulunan küçük tepenin yamacında kurulu. Devrin tanrılarına ve imparatoruna adanarak inşa edilen yapı, Theodoros’un oğlu Zenon tarafından tasarlandı. Sahip olduğu müthiş akustikle dikkat çeken bu görkemli tiyatro, 15-20 bin kişilik bir kapasiteye sahip.

Tiyatronun etrafında bulunan agora, bazilika, anıtsal çeşme, meclis binası ile anıtsal tak, cadde ve Hellenistik tapınak, antik kentte görülmesi gereken diğer yapılardan.

Aspendos Antik Kenti

 

Aspendos Antik Kenti’nde tiyatrodan sonra gelen en önemli kalıntı ise şehirdeki su kemerleri. Kuzeydeki dağlardan şehre su getiren bu su kemerleri, 1 km uzunluğuna sahip. Günümüzde büyük çoğunluğu ayakta olan yapı, çağın mühendislik becerisini ortaya koyuyor.

Bizans Dönemi’nde varlığını sürdüren Aspendos Antik Kenti, Selçuklu Dönemi’nde bir kervansaray olarak kullanıldı. 1930 yılında Atatürk tarafından ziyaret edilen antik kent, Atatürk’ün isteği üzerine restore edilip, halka açıldı.

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos’u ziyaret

Antik dönemden kalma en önemli kentlerden biri olan Aspendos, dini bayramların birinci günü dışında her gün ziyaret açık. Antik kent Nisan-Ekim aylarında 08.00-19.00 arasındaki, Kasım-Mart aylarında 08.00-17.00 arasındaki saatlerde ziyaret edilebiliyor. Müzekartsahiplerinin ücretsiz ziyaret edebildiği antik kente kart sahibi olmayanlar 25 TL karşılığında bilet alarak girebiliyor.

Aspendos’a nasıl gidilir

Aspendos Antalya merkezden yaklaşık 50 km mesafede konumlanıyor. Serik beldesinde bulunan antik kente gitmek için Antalya Otogarı’ndan sürekli kalkan otobüsler bulunuyor. Bu otobüslerle Serik’e ulaşabiliyorsunuz. Serik’e geldikten sonra ise Aspendos’a giden minibüslere binmeniz gerekiyor. Bu minibüs de sizi Aspendos Tiyatorsu’nun önünde indiriyor. Bunun yanında antik kente araba ile ulaşmak da mümkün. Antik kent Belek’e 18 km, Side’ye 36 km, Alanya’ya 94 km mesafede bulunuyor.

 

KAYNAK:https://gezievreni.com

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal