ARI KOVANI YAPIMI

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal

Arı kovanı toplam olarak 5 parçadan meydana gelir. Bunlar, dip tahtası, kuluçkalık, ballık, örtü tahtası veya bezi, ve kovan kapağıdır. Dip tahtası günümüzde artık plastik kovan tabanı olarak kullanılmakta olup, ağaç dip tahtaları artık neredeyse kullanılmamaktadır. Çünkü plastik kovan tabanı bir bütün halinde hem polen toplama özelliğinde olması arıcılara çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Ağaçtan yapılacaksa sağlam ve herhangi bir delik ve boşluk bırakılmamalı ki, hastalık ve haşerelerin karşı korumalı olmalıdır.

Arı kovanın gövdesini oluşturan bu bölüm aynı zamanda kuluçkalık olarak kullanılan arıların yaşam yeridir. Ana arı bu bölümde bulunur ve yavrulama burada gerçekleşir arı giriş çıkışının olduğu uçma deliği de bu kısımdadır. Bu bölümde çoğalan arı mevcudu mevsim durumu göre üst kata yanı ballık bölümüne doğru çıkarak çoğalırlar ve bal genellikle bu kısma yapılır. Yine kış mevsimi geldiği zaman arılar aşağıya yani kuluçkalık bölümüne inerler o yüzden bu bölümün daha iyi olması gerekir.

Ballığın üstüne veya gövdenin üstüne örtülen örtü tahtası veya örtü bezi kullanılabilir. Buraya örteceğiniz bez sağlıklı ve kimyasal bir maddeden imal edilmiş olmamasına dikkat edeniz. Çünkü bu kısımdaki malzeme direk arılar bal çerçevelerinin üzerinde olacağından sağlık açısından iyi olmalıdır. Arı kovanı satın almak için bu alanda uzman ve uzun yıllar arı kovanı işi ile uğraşan insanlardan almanız ileride profesyonel arıcılık yapacağınız zaman kovanlar arası ölçü sorunu yaşamazsınız. Ama asıl işi kovan imalatı olmayan birisinden almanız sizin ileride başka bir yerden kovan almanız durumunda diğer kovanın ballığı bir başka kovanın ballığına uymayabilir. Standart olmak işi pratikliği için önemlidir.

Arı kovanında dikkat edilmesi gereken özellikler genel olarak şunlardır:

1- Gövde kalınlığı en az 2.5x 3 cm olmalıdır. Kullanılacak ağaçlar düz ve budaksız olmalıdır. Kovan yapımında genel olarak çam ağacı kullanılır. Ama ıhlamur ağacı tercih edilebilir.

2- Yaptıracağınız arı kovanları standart olmalıdır.  O yüzden sadece arı kovanı imalatı yapan veya bu işte uzman birisi ile çalışmanız standartlık açısından önemlidir.

3- Dünya genelinde kabul edilen arı kovanı modelleri seçilmelidir. Çünkü bu modeller arıların en iyi şekilde ve kolay bal yapımı ve yaşaması için keşfedilmiştir.

4- Arı kovanının birleşme yerleri iyi yapılmalıdır ki, rutubet vb. durumlara karşı sağlıklı olması gerekir.

5- Dış kısımları açık boyalarla boyanabilir, uzun yıllara kullanabilmek için.

6- Gezginci arıcılık yapacak olan veya sabit arıcılık için uygun arı kovanları tercih edilmelidir.

7- Arı kovanlarında rahat çalışabilmek ve arılar için şunlarda göz önünde bulundurmak gerekir;
– Yanlardaki iki çerçeve ile kovan iç yüzeyi arasında en 7.5 mm,
– Çerçeve başları ile kovan iç yüzeyi arasında 10 mm,
– Dip tahtası ile çerçeve alt çıtası arasında 25 mm,
– Bir çerçevenin ortası ile diğer çerçevenin ortası arasındaki boşluk 36-38 mm,
– Çerçeve üst çıtaları arasında 12 mm,
– Çerçeve üst çıtaları ile örtü tahtası arasında 10 mm boşluk olmalıdır.

8- Dip tahtası geçirmeli olmalıdır ki, temizlik sırasında çıkarılıp takılmalıdır.

https://www.aricilik.com.tr/ari-kovani-ve-olculeri/

Örnek Reklam Alanı

#EvdeKal