Antalya, Korkuteli, Yelten

Reklam Alanı

Reklam buraya

                               Antalya

antalyaa

Antalya, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık beşinci şehri. 2014 itibarıyla 2.222.562 nüfusa sahiptir. Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin altıncı büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Antalya şehri, 1980 yılından itibaren ve uygun iklim koşulları ve turizm etkinlikleri nedeniyle hızla gelişmiş ve buna paralel olarak il de günümüzde Türkiye’nin beşinci kalabalık ili olmuştur.[2] Antalya’da ekonomik hayat büyük oranda ticaret, tarım ve turizme dayalıdır.

Antalya ilinin kapsadığı bölge tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırmıştır ve Türkiye’de en çok antik kent bulunan ildir. Sırasıyla Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetinde bulunan Antalya bu medeniyetlerin hiçbirine başkentlik yapmamıştır.

İlin tamamı Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümü’nde yer alır ve Akdeniz ikliminin etki sahasındadır. Yerleşim yerleri haricindeki il topraklarının büyük kısmı tahıl tarlalarıyla kaplı platolardan oluşur.

Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 3. Piyade Eğitim Tugayı Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Hava Meydan Komutanlığı Antalya’da bulunmaktadır.

Korkuteli

k_okhan_de_lan_Korkutelibarajiant

Korkuteli, Antalya’nın kuzey batısında ve Antalya’ya 60 kilometre uzaklıkta bir ilçedir.

Korkuteli ilçesinin temelini teşkil eden Alâeddin mahallesi ilçenin ilk yerleşim merkezidir. Korkuteli ilçesi Antalya iline bağlı Akdeniz bölgesi ilçelerindendir. Doğusunda Antalya merkez ilçesi, batısında Muğla Fethiye ilçesi ve Burdur, Gölhisar ve Çavdır ilçeleri, güneyde Kumluca ve Elmalı ilçeleri ve kuzeyde Burdur, Bucak ve Tefenni ilçeleri ile çevrili bulunmaktadır.

Yüzölçümü 2471 km2‘dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1020 metre olup 1/4 oranında Akdeniz iklimi, 3/4 oranında göller bölgesi karasal iklim hüküm sürer. Soğuk hava göller bölgesinden, sıcak hava Akdeniz bölgesinden intikal etmektedir. Yılın dört mevsimi bariz olarak görülen ilçemizde hava sıcaklığı ortalaması kış aylarında genel olarak -5 °C ve yaz aylarında +25 °C olmaktadır.

Torosların başlangıcını teşkil eden Bey Dağları’nın Akdeniz’e bakan yüzünün arka kısmında oluşan düzlüklerin ve tepeciklerin hakim olduğu bir arazi yapısı mevcuttur. Doğal yapı olarak Bey Dağları’nın yamaçları ve etekleri çamlık fundalık ve ormanlarla kaplı olup, düz alanlar ise tarım alanı olarak kullanılmaktadır.

Doğal yapı olarak Bey Dağları`nın yamaçları ve etekleri çamlık fundalık ve ormanlarla kaplı olup, düz alanlar ise; tarım alanı olarak kullanılmaktadır. Korkuteli ilçesinin 101.465 hektarı tarım alanı, 5800 hektarı çayır-mera, 100.339 hektarı orman ve fundalık, 351 hektarı su yüzeyi, 40.313 hektarı tarım dışı ve meskun sahalardan oluşmaktadır. Tarım alanının 116 hektarı orman sahası içerisinde bulunmaktadır.

Ayrıca burada Osmanlı şehzadesi Sultan Korkut (Korkud) eğitim görmüştür ve lalalığını burada yapmıştır. Bu yüzden Korkut`un ili anlamındaki Korkuteli ismi şehrin adı olmuştur.

Yelten

yeltengenel-e1351944168391

Yelten kasabası, Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı bir yerleşim merkezidir. Köy ismini; Roma döneminde Bizans gemilerin yelken direği ihtiyacını sağladığı için, yelken ismini almış zamanla Yelten ismini almıştır.

Kültür

Köy tarhana çorbası ile meşhurdur. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar lezzetli tarhana yapılmaz. Aynı zamanda misafir perver köylülerin o bilindik yemekleri güzeldir. Tarımla uğraşan köylüler misafirlerine sundukları o birbirinden güzel sebze ve meyveleri ile müsavir perverliklerini göstermektedirler. köyün geleneksel düğün yemekleri keşkek, kulaklı çorbası en popüler yemekleridir. Teke yöresi gelenekleri ağır basmaktadır.

Coğrafya

Antalya iline 80 km, Korkuteli ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köy Antalya ilinde olmasına rağmen 1030 rakımdadır. Antalya’nın sahile kıyısı olmayan ilçelerinden Korkuteli ye bağlı olan köyde yazlar sıcak ve kurak , kışlar yağmur ve kar yağışlı geçmektedir.

Köyün bilinen nüfusu 3200 civarındadır ve 650 haneye yakındır. Genç nüfusa sahiptir. Okuma oranı ise yüksektir. Bitki familyasına daha önce kayıtlı olmayan bitki türünü Dr. Mehmet Kalkan tarafından bilimsel literatüre kazandırmıştır…

Ekonomi

Yelten kasabası geçim kaynağı ilk olarak süt sığırcılığı, tarım ve son yıllarda hızla artan kültür mantarı yetiştiriciliği gelmektedir. Köyün süt ürünlerinin işlendiği fabrikası bulunmaktadır. Orta derecede kooperatifçilik sistemi gelişmiştir. mandacılık sektöründe ÖZDAL MANTAR işletmeleri öncü bir kuruluştur. Köye un değirmeni Ali NİŞANCI tarafından kazandırılmıştır. Kasabamıza ilk bilardo sporunu Hakkı Uçar getirmiştir.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Antalya

http://tr.wikipedia.org/wiki/Korkuteli

http://tr.wikipedia.org/wiki/Yelten,_Korkuteli

Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*