Antalya/ Elmalı/Müğren

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

ANTALYA,ELMALI VE MÜĞREN KÖYÜNDEKİ HÖYÜK HAKKINDA BİLGİLER

         Antalya sahip olduğu arkeolojik ve doğal güzellikler sayesinde Türk Rivierası adını almıştır. Deniz, güneş, tarih ve doğanın sihirli bir uyum içinde bütünleştiği Antalya, Akdeniz”in en güzel ve temiz kıyılarına sahiptir. 630 km. uzunluğundaki Antalya kıyıları boyunca, antik kentler, antik limanlar, anıt mezarlar, dantel gibi koylar, kumsallar, yemyeşil ormanlar ve akarsular yer alır.
Palmiyelerle sıralanmış bulvarları, uluslararası ödül sahibi marinası, geleneksel mimarisi ile şirin bir köşe oluşturan Kaleiçi ve modern mekanları ile Türkiye”nin en önemli Turizm Merkezi olan Antalya, Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Plaj Voleybolu, Triathlon, Golf Müsabakaları, Okçuluk, Tenis, Kayak yarışmaları vb. etkinliklere, 1995 yılında açılan Antalya Kültür Merkezi ile de plastik sanatlar, müzik, tiyatro, sergi gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

ELMALI

       Likya bölgesi içerisinde yer alan Elmalı”nın kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir. Doğuda Semahöyük yakınlarında Karataş”ta, batıda Beyler Köyü yakınındaki Beyler köyünde yapılan kazılar bölgenin bronz çağından bu yana iskan edildiğini göstermektedir.

HÖYÜKLER

    Şehre bağlı köylerde üç höyük bulunmaktadır. Bunlardan ilki şehrin batısındaki Müğren Köyü”ndeki höyüktür. Arkeolojik yüzey araştırmaları burada çeşitli uygarlıklara ait izler olduğunu göstermektedir. Yine batıda Semahöyük Köyü”nde bulunan ikinci höyüğün üstünde Osmanlı ve Türk mezarlığı bulunduğu için bugüne kadar araştırma yapılmamıştır. Üçüncü ve en büyük höyük ise şehrin güneyinde, Elmalı – Kaş yolu üzerinde, Beyler Köyündeki Beyler Höyüğüdür. Bu höyükte yapılan kazılarda, bronz çağından bu yana devamlı bir yerleşimin izleri görülmektedir. Kazılarda çıkarılan arkeolojik buluntular Antalya Müzesi”nde sergilenmektedir.

MÜĞREN ADINI GERİ İSTİYORUZ!

likyamezaranc4b1tc4b1

Elmalı’ya bağlı Gölova beldesininin asıl isminin ”Müğren” olduğunu ve halk arasıda öyle bilindiğini kaydeden belde sakinleri, 800 yıl önce kullanmaya başlanan ”Müğren” ismini geri istiyor. . Müğrenliler Dayanışma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mehmet Ali Yıldırım, Gölova ismini hiç bir zaman benimsemediklerini belirterek, milletvekillerinden isim değişikli konusunda Meclis’e teklif vermelerini istedi. Yıldırım bu hafta sonu yapılacak yayla şenlikleri hakkında da bilgi verdi.

Antalya-Elmalı’ya-bağlı-Gölova-Müğren-mahalleye-dönüşen-16-binden-fazla-köyde-sadece-biri

Sanat güneşi Zeki Müren’in de ata yurdu olduğu iddia edilen Elmalı’nın Müğren beldesinde isim isyanı yaşanıyor. Kendi beldelerine ”Müğren” demelerine rağmen beldelerini resmi kayıtlarda Gölova olarak geçtiğini kaydeden belde sakinleri eski ismi geri istiyor. Müğrenliler Dayanışma ve Kalkınma Derneği Başkanı Mehmet Ali Yıldırım, 800 yıl önce beldeye yerleşen atalarının verdiği ”Müğren” isminin yeniden resmi kayıtlara girmesini isteyerek, bu konuda milletvekillerini yardıma çağırdı. Bu yıl 2’inci kez düzenlenecek Müğrenliler Yayla Şenlikleri hakkında da bilgi veren Mehmet Ali Yıldırım, şenliği 24 -25 Haziran günlerinde Beydağları’nın 2150 kilometre yüksekliğindeki Müğren yaylasında yapacaklarını söyledi. Müğrenliler’en Antalya’da 17 mahalesi olduğunu kaydeden Yıldırım, kentte yaklaşık 8 bin nüfuslarının yaşadığını açıkladı.

images

 

KAYNAK

GÖRSEL=https://www.google.com.tr/search?q=elmal%C4%B1+m%C3%BC%C4%9Fren&espv=2&biw=1280&bih=865&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI17TW-uCExgIVyJYsCh0U4QAj&dpr=1#imgrc=_

YAZI=http://mugrenkoyu.blogspot.com.tr/

 

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*