Antalya / Çamyuva

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

j6648_56336_95abfbe2e7c190ae785ea5777ea32ba62
Çamyuva, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı bir tatil beldesidir.

1980’lerin başına kadar ufak bir köyken, 1980 sonrası turizm teşviği ile sahil kıyılarına birçok tatil mahallesi inşaa edilmiş ve Türkiye’nin önemli tatil beldelerinden biri durumuna gelmiştir. Kiriş, Tekirova gibi komşu beldelerle birlikte diğer tatil bölgelerinin aksine ufak otelcilik ve pansiyonculukdan daha çok, büyük tatil köyleriyle turist çekmektedir.

Kemer ilçe merkezinin 7 kilometre güneyinde bulunan Çamyuva, Olympos ve Phaselis gibi görülmesi gereken yerlere de son derecede yakındır.

Çamyuva plajı ve denizi tatilciler için güzel imkanlar sunmaktadır. Çamyuva plajı’nda güneşlenebilir, berrak denizin tadını çıkarabilir ve çeşitli su sporları imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Çamyuva’da yakın çevre yerlerden popüler Olimpos, Yanartaş ve Phselis’i gezip görebilirsiniz.Çamyuva; Kiriş ve Tekirova gibi komşu turistik beldeler ile birlikte diğer tatil beldelerinin aksine ufak otelcilik ve pansiyonculukdan daha çok, büyük tatil köyleri barındırmaktadır. Çamyuva’ya ulaşım için öncelikle Antalya’ya gelmek durumundasınız.

Antalya’dan Kemer Kumluca istikametine 52 km. sonra Çamyuva’ya ulaşırsınız.

Kemer’den ise yaklaşık 7,5 km. mesafededir. Antalya terminalinden düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır. Beldemiz 1944 yılına kadar Kemer’in bir mahallesiydi ve o zamanki mahalle adı Ağva idi. Ağva mahallesi Kemer’den ayrılarak köy oldu. Beldemizin bitişiğin de bulunan AĞVA(Su)deresinden dolayı bu adı almıştır. (Ağva kelimesi İtalyanca’da su anlamına gelmektedir.)

1961 yılında bir yasa ile Türkçe olmayan yerleşim birimlerinin adları değiştirilerek yerine Çamyuva adı verildi. Böylece beldemiz Çamyuva adını aldı. 1992 Yılında Belediye olan Çamyuva Beldesi ilk defa 1994 Yerel Seçimlerinde Belediye olmuştur. Çamyuva Beldemizin 3 adet mahallesi vardır. Bunlar Merkez Mahallesi, Uzunçınar Mahallesi ve Sarıören Mahallesi’dir.

Beldemizin yüzölçümü 2.000.000.m2.dır. Nüfusu 10.000 civarında olup, yaz sezonunda 30.000’i bulmaktadır. Beldemiz Çamyuva parlak güneşi, yılın sekiz ayında denizden yararlanmaya olanak veren iklimi, çevreyi saran dağları, doğal güzelliği, antik izleri ile ünlüdür.

Dalından koparılan dünyanın en güzel portakalı, narı, seradan ellerinizle topladığınız sebzeleri, başında bekleyerek sağılanı aldığınız sütü, kümesten aldığınız birkaç yumurtası, bu doğal güzelliklerinin yanı sıra, inşa edilmiş süper konaklama tesisleri, her bütçeye cevap veren mütavazi pansiyonları, zengini, cahili, uleması, yerlisi yabancısı, çarşısı pazarı, polikliniği, kliniği hiçbir fark gözetmeden sadece insan olgusunun düşünülüp yaşandığı bir beldedir Çamyuva. j313_40333_a936524255f8c35dd0e093adbbead570

Örnek Reklam Alanı

Reklam buraya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*